VEĽKÉ DRAVCE. Nedostatok pracovných príležitostí, niektoré aspekty dopravy a zlý stav určitých cestných komunikácií. To sú podľa starostky obce Veľké Dravce Viery Rubintovej hlavné problémy, ktoré trápia obyvateľov tejto dediny v okrese Lučenec.
Investori v obci
"Máme šťastie, že u nás sídli veľká firma Agro CS Slovakia, ktorá zamestnáva do 20 ľudí priamo z obce. V našom katastri sa nachádza i kameňolom a funguje tu aj firma Alkat, ktorá sa zameriava na drevovýrobu," vymenovala starostka najväčších zamestnávateľov v obci. Ďalší obyvatelia dochádzajú podľa jej slov za prácou do neďalekého Fiľakova, Lučenca a Rimavskej Soboty.
Napriek prítomnosti viacerých zamestnávateľov však podľa nej zostáva nezamestnanosť najväčším problémom obce. "Od toho sa odvíjajú aj všetky problémy v rodinách. Keď sú obidvaja rodičia nezamestnaní, tak rodina má neraz až existenčné problémy," uviedla Rubintová s tým, že by uvítali viac pracovných príležitostí a s lepším finančným ohodnotením. "Pretože mnohokrát, ak tu aj je práca, tak nie je dostatočne zaplatená," dodala.

Rozbité cesty
Za ďalší problém považuje starostka stav niektorých ciest, pričom v najhoršom stave je podľa nej komunikácia smerom na Pršu pri Fiľakove. "Tam by bola potrebná kompletná rekonštrukcia, nestačí už len opravovať výtlky. Je to o to dôležitejšie, že touto cestou dochádzajú mnohí naši občania do Fiľakova za prácou," priblížila Rubintová. Medzi pozitíva však zaraďuje vlaňajšiu opravu časti cesty smerom na Husinú či ďalšiu rekonštrukciu tejto komunikácie, ktorú zrealizoval Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v roku 2013.
Podľa slov hovorkyne BBSK Michaely Piliarovej je úsek cesty III/2669 Buzitka - Veľké Dravce navrhnutý do zoznamu rekonštrukcií ciest II. a III. triedy v roku 2017. "Uvedený úsek je v nevyhovujúcom stave, teda v štvrtom stupni z päťdielnej škály," konkretizovala hovorkyňa s tým, rekonštrukcie úsekov ciest závisia, okrem ich stavebno-technického stavu aj od finančných možností kraja.

Veľké Dravce sú situované mimo hlavných cestných ťahov a samotná doprava tam podľa starostky nie je príliš intenzívna. "Trochu nás trápia len kamióny, ktoré dedinou prechádzajú z kameňolomu smerom na hlavnú cestu do Lučenca a Rimavskej Soboty," ozrejmila a doplnila, že by uvítali i viac autobusových spojov, hlavne vo večerných hodinách.
Chcú zvýšiť počet žiakov
Obec sa nachádza na národnostne zmiešanom území a jej názov v maďarčine je Nagydaróc. Žije v nej približne 720 ľudí, pričom maďarskej národnosti je zhruba 80 percent z nich. "Máme veľa mladých rodín a teší nás, keď mladí ľudia zostávajú tu doma. Snažíme sa im preto vytvoriť dobré podmienky, čo však v dnešnej situácii nie je ľahké," priblížila starostka s tým, že do dediny prichádzajú i noví obyvatelia. "Za posledných osem rokov sa prisťahovali tri rodiny, ktoré si zrekonštruovali staršie domy," dodala.
V obci je zriadená škôlka s kapacitou 20 detí a základná škola (ZŠ) s vyučovacím jazykom slovenským i maďarským. Tú navštevuje 96 detí, o ktoré sa stará 13 pedagógov. "Žiaci nie sú len priamo z dediny, naša spádová oblasť je väčšia. Školu navštevujú napríklad aj deti z neďalekej Husinej, Dolných Zahorian a z Nových Honov," priblížila riaditeľka ZŠ Mária Balážová s tým, že celková kapacita ich zariadenia je až do 300 detí. V spolupráci so starostami okolitých obcí preto zamýšľajú v budúcnosti počet žiakov ešte zvýšiť.