RADNOVCE. Obec Radnovce v okrese Rimavská Sobota má do budúcnosti veľké plány. Zlú ekonomickú situáciu obyvateľov chce riešiť komplexne. Starosta plánuje vybudovať materskú školu a modulovú základnú školu, postaviť bytovku a zriadiť sociálny podnik. Projekty plánuje financovať z akčného plánu rozvoja okresu a eurofondov. Ak mu plán vyjde, v obci získa prácu 40 ľudí.
Neveľká obec Radnovce má takmer 900 obyvateľov, z nich až 92 percent tvorí rómska komunita. Počet rómskeho obyvateľstva naďalej narastá. „Vyžaduje si to komplexné riešenie. Musíme im pomôcť zlepšiť sociálnu situáciu, zamestnať ich, nájsť bývanie a poskytnúť vzdelanie. Vývoj vo veku ukazuje výrazné omladenie, čo predurčuje potrebu posilnenia kapacít škôlky a školy, ako aj vybavenie obce prvkami pre voľný čas detí a mládeže,“ povedal starosta Aladár Bari.
Ekonomická situácia je v gemerskej obci zlá. Nezamestnaní sú takmer všetci. „Vplyvom rozpadu výrobných štruktúr, hlavne v poľnohospodárstve, a nedostatok pracovných miest vo sfére služieb spôsobuje rast nezamestnanosti. Jej miera v obci je až 95 percent,“ spresnil. Starosta si stanovil odvážne plány. „Hlavným cieľom je výstavba materskej školy, nakoľko všetky ostatné ciele sa odvíjajú práve od nej.“
Vznikne tridsať nových bytov
Obec podala projekt na výstavbu bytovky s tridsiatimi bytmi s nižším štandardom. „Bývanie je dôležitou otázkou obce. Rast počtu obyvateľov má dynamickú tendenciu.“ Bytovka bude podľa neho slúžiť najmä pre mladé rodiny s deťmi s trvalým pobytom v obci. Jej výstavba bude stáť približne 900-tisíc eur. Samospráva ju chce financovať z dotácie ministerstva dopravy a Štátneho fondu rozvoja bývania. „Verejné obstarávanie už prebehlo, projektová dokumentácia a žiadosti sú odovzdané. Čakáme na vyhodnotenie.“
Škôlku nenavštevuje viac ako 60 detí
Za najdôležitejší krok však starosta považuje výstavbu škôlky. V súčasnom zariadení majú kapacitu 23 detí, je plne obsadená. Viac ako 60 detí nemá preto možnosť chodiť do škôlky. „Len ojedinele vozia rodičia svoje deti do škôlky v Rimavskej Seči. Väčšina detí preto nastupuje do prvej triedy bez akejkoľvek predškolskej prípravy,“ opísal situáciu starosta.
Nová škôlka by mala zlepšiť prístup k vzdelávaniu najmä pre deti zo znevýhodnených rodín. Na jej výstavbu budú potrebovať približne 550-tisíc eur. Bude mať kapacitu 72 detí. „To znamená možnosť umiestnenia všetkých detí z obce a ešte vznikne aj rezerva pre predpokladaný demografický vývoj.“ Projekt ráta aj so zriadením kuchyne s jedálňou, čím by vyriešili ďalší dlhoročný problém. „Okrem škôlkarov by sme vedeli zabezpečiť teplú stravu aj pre školákov a seniorov.“ Kuchyňa by bola plne vyťažená, denne by varili pre 200 osôb.

Vypestované plodiny by putovali do jedálne
Na zriadenie kuchyne s jedálňou plynule nadväzuje ďalší projekt. Starosta chce v obci zriadiť sociálny podnik zameraný na pestovanie zeleniny. „Našim cieľom je vytváranie pracovných miest a ich trvalé udržanie. Pestovali by sme zeleninu na dvoch hektároch pôdy, ktorými by sme zásobovali školskú jedáleň a mohli časť produkcie prípadne aj predať.“ Najväčším odberateľom by však bola materská škola. V obci vypestovaná zelenina by tak nakŕmila škôlkarov, školákov i odkázaných seniorov.
V škole je málo priestoru
Základnú školu v súčasnosti navštevuje 112 žiakov. Všetci sú z rómskych rodín. V prvom až štvrtom ročníku učí 15 pedagógov, štyria nepedagogickí pracovníci, dvaja asistenti a jeden špeciálny pedagóg. Pasujú sa však s nedostatkom miesta. „Rozšírenie školy je nevyhnutné. Momentálne prebieha vyučovanie v budove školy, jedna trieda sa vytvorila v budove materskej školy a jedna trieda v učebni informatiky.“ Rozšírenie by chceli uskutočniť výstavbou budovy v modulovom systéme. „Rozšírením kapacitných priestorov by došlo ku skvalitneniu výchovno-vzdelávacieho procesu. Provizórnym spôsobom sa teraz vytvárajú triedy v nevyhovujúcich priestoroch a v priestoroch určených na iné účely.“
Prístavbou by vznikli štyri nové triedy, kabinet a sociálne zariadenia. Potrebovať na to budú približne 160-tisíc eur.
Vyrábať chcú aj pelety
Ďalším z projektov, vďaka ktorému by mohli zamestnať štyroch ľudí, je nákup techniky na zhodnocovanie biologický rozložiteľných odpadov. V súčasnosti zbierajú zmesový komunálny a separovaný odpad. „Zelený odpad má však špecifické vlastnosti, ktoré nedovoľujú ekonomicky ich efektívnu prepravu na veľké vzdialenosti. V komunálnych odpadoch tvoria často až polovicu, čo je dostatočný potenciál.“ Nákupom novej techniky by z odpadu vyrábali kompost a pelety. „Tie sa budú používať na vykurovanie budov materskej a základnej školy, čím sa znížia náklady obce.“
Ako starosta dodal na záver, ak by im všetky projekty prešli, v Radnovciach by sa mohlo zamestnať 40 ľudí. Mali by kde bývať a poskytli by kvalitnejšie vzdelávanie pre miestne deti.