LUČENEC. V marci začalo ministerstvo práce opäť rozdávať potravinové balíky. V Lučeneckom okrese ho sprostredkujú cez pracovníkov Slovenského červeného kríža. Balíčky so základnými potravinami majú dostávať ľudia v hmotnej núdzi, rodiny či seniori v zlej životnej situácii. Realita je však iná. Niektorí chodia po balíky na luxusných autách so zahraničnými značkami, prípadne ich nakladajú do taxíkov. Mnohé z nich sa ocitajú v záložniach.
Jedni sa tešia, iní odmietnu
Potravinové balíky v hodnote približne 33 eur sú určené pre chudobných, ktorým úrad práce poskytuje pomoc v hmotnej núdzi. Môže ísť o jednotlivcov bez práce, dôchodcov či invalidov bez iného príjmu. Balíky putujú do rúk aj ľuďom, ktorí prekonávajú krátkodobú mimoriadne krízovú životnú situáciu.
Podľa Anny Pálešovej, riaditeľky Slovenského červeného kríža v Lučenci, v minulom roku rozdávali balíky dvakrát, v tomto roku sa chystajú až štyrikrát. „V súčasnosti prebieha prvé kolo. V Lučenci rozdáme 3190 balíčkov pre 1572 ľudí,“ spresnila riaditeľka. Jednotlivci majú nárok na jeden balík, rodina s jedným až dvomi deťmi na dva, rodina s tromi a štyrmi deťmi na tri a rodina s viac ako piatimi deťmi na štyri balíky. Obsahujú základné potraviny ako múka, olej, konzervy, sušené mlieko, strukoviny, polievky či cestoviny. Hygienické balíky budú rozdávať v ďalšom kole.
„Je to pre chudobných pomoc, ale len krátkodobá. Problémy by bolo treba riešiť komplexnejšie,“ konštatovala riaditeľka. Reakcie ľudí sú podľa nej rôzne. Tí, ktorí sú na ne skutočne odkázaní, sa im tešia. „Vlani ma však zarazila reakcia niektorých, ktorí keď sa dozvedeli, že v balíkoch sa nachádzajú potraviny, tak ich jednoducho odmietli.“
Balíky v zahraničných autách a taxíkoch
Odovzdávania balíkov sme sa zúčastnili v Lučenci i vo Fiľakove. Po chvíli sledovania sa nám naskytol neočakávaný pohľad. Veľká časť ľudí, ktorí si po balíky prišli, vystúpila z drahých áut, často so zahraničnými značkami. Za šperky, ktoré zdobili ženy preberajúce potraviny, by sa nemusela hanbiť žiadna celebrita. Ľudia u prostredia červeného kríža nám potvrdili, že sa im to stáva často. „Žiaľ, my s tým nevieme nič urobiť. Keď sú na zozname, musíme im balík vydať. Nie je to však fér voči tým, ktorí tie potraviny skutočne potrebujú.“ Toto zneužívanie systému však úrad práce nerieši. Na papieri sú nezamestnaní, na mene nemajú žiaden majetok a tak im prislúchajú aj mesačné dávky či potravinové balíky. Opak im len ťažko vedia dokázať.
V prípade sme kontaktovali Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. „Pri monitorovacích návštevách pracovníkov ústredia, najmä v obciach na východe a juhu Slovenska, bol pri preberaní balíčkov zaregistrovaný pohyb osôb, ako uvádzate. Pri množstve takmer 44-tisíc poberateľov balíčkov je ťažké zo strany partnerských organizácii vytvoriť podmienky a mechanizmus na dodatočnú kontrolu a selekciu ľudí, ktorí pomoc zneužívajú,“ vyjadrila sa Jana Lukáčová, riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa ústredia.
Končia aj v záložniach
Zneužívanie balíkov ľudí poburuje. „Pravdaže sem takí chodia a ešte koľkí! Viete, ako ma to štve, keď ich vidím ovešaných zlatom od hlavy po päty, ako berú balíčky? Je to ako v Kocúrkove. Iní hladujú a tí často balík nedostanú, ale takíto si poň hrdo prídu,“ hovorí starší muž, ktorý si prišiel pre balík. Zaregistrovali sme ženu, ktorú doviezol taxík. Rozprávať sa však s nami nechcela. Problém zneužívania pomoci štátu aj v takejto forme nám potvrdili viacerí zúčastnení, no vzhľadom na citlivosť témy si neželali byť menovaní.
Niektorí dokonca odovzdávajú balíky v záložniach. Opýtali sme sa v jednej z lučeneckých, kde podľa našich informácií niekoľko z nich skončilo. Viac ako tridsaťeurového balíka sa ľudia mali vzdať za 2,50. K veci sa však vyjadriť nechceli.
„Ak má ktokoľvek pochybnosť, že konečný príjemca nie je odkázaný na potravinovú pomoc, znamená to, že ide o pochybnosť ohľadom odkázanosti na sociálne dávky – pomoc v hmotnej núdzi. V takom prípade to treba oznámiť príslušnému úradu práce, prípadne ústrediu práce, ktorí zabezpečia prešetrenie situácie, aby nedochádzalo k podvodnému konaniu formou zneužívania sociálnych dávok. Úrady práce sú povinné každé takéto podanie, aj anonymné, prešetriť,“ zakončila Lukáčová.