BOĽKOVCE. Mohlo by sa zdať, že sa inšpirovali známou českou komédiou Slunce, seno a pár faciek. Konkrétne filmovou Pláničkovou metódou, podľa ktorej dojnice dávajú viac mlieka, keď počúvajú hudbu.
V boľkovskom Agrospole, ktoré je najväčším slovenským chovateľom prasníc, si rodičky aj so svojím potomstvom tiež hovejú pri hudbe. So spomínanou komédiou to však nemá nič spoločné. Vedúci farmy Roman Rojík sa inšpiroval nemeckým výskumom. Predseda družstva Rastislav Slocík jeho nápad podporil. Obaja zhodne tvrdia, že hudba vplýva na ošípané priaznivo.
„Zaujal ma výskum v Nemecku. Prasniciam v pôrodniach púšťali radio. Pôsobilo to na ne upokojujúco, neplašili sa,“ povedal Rojík. Spolu s predsedom družstva sa rozhodli, že to vyskúšajú aj na farme v Boľkovciach. Namontovali reproduktory a dnes sa v pôrodniach so stopiatimi kotercami ozýva rádio. Svinky počúvajú rock, pop aj džez. „Dokonca sú aj informované, keďže si niekoľkokrát do dňa vypočujú správy,“ s úsmevom podotkol Rojík.
Netrvalo dlho a na farme skutočne spozorovali priaznivé účinky hudby na zvieratá. „Ošípané sú vnímavé tvory a na zvukové podnety reagujú citlivo. Na hudbu si zvykli a pôsobí na ne upokojujúco. Nie sú vystresované, dokonca nám klesol počet priľahnutých mláďat,“ ozrejmil vedúci farmy, na ktorej sa každý mesiac narodí 1200 prasiatok.

„Prasnica môže vážiť aj tristo kilogramov. Nie je ničím výnimočným, keď tesne po oprasení priľahne niektoré z prasiatok. Poldruhakilogramové zvieratko nemá šancu. Stáva sa to väčšinou vtedy, keď sa prasnica zľakne nečakaného zvuku. Môže to byť aj buchnutie dverí. Teraz, keď hrá v pôrodniach neustále hudba, nereagujú na takého podnety až tak citlivo,“ konštatoval Rojík.
Pozitívny vplyv hudby na ošípané potvrdil aj predseda družstva Rastislav Slocík: „Keď je zviera v pohode, nestresované, tak sa to automatický odrazí na jeho dobrom zdravotnom stave a prosperite. Práve preto je u nás spotreba antibiotík minimálna a môžeme hovoriť o produkcii skutočne kvalitného mäsa.“