FIĽAKOVO. Útulok Šťastné labky funguje na kraji Fiľakova tretí rok. Vedie ho občianske združenie Šťastné labky. Chátrajúci dom a zanedbaný pozemok postupne pretvárajú na miesto, ktoré bude opusteným havkáčom dôstojným prechodným domovom. Po rokoch je po nich vidieť kus práce, združenie však brzdí nedostatok financií. Odkázaní sú najmä na príspevky dobrých ľudí.
Trojročná drina
Zakladateľkou združenia a vedúcou útulku je 26-ročná Beáta Jagošová. Nemým tváram zasvätila celý svoj doterajší život. Za ňou a ľuďmi, ktorí jej držia palce a pomáhajú, vidieť prvé väčšie výsledky. Po presťahovaní karanténnej stanice z miestneho parku do rodinného domu na okraji mesta vznikol prvý a jediný útulok vo Fiľakove. „Najprv bol v hroznom stave. Druhé podlažie doslova plávalo pod vodou, strecha pretekala celé roky. Staré rozvody, opadané omietky, zanedbaný pozemok. Aj tak sme ho však kúpili kvôli jeho výhodnej cene a lokalite,“ povedala Jagošová.

Postupom času sa im najmä vďaka príspevkom ľudí podarilo urobiť väčšie rekonštrukcie. Najväčšími investíciami boli kompletná výmena strechy, rozvodov a vodovodného potrubia. „Máme za sebou niekoľko brigád s dobrovoľníkmi. Spoločne sme najprv vyčistili pozemok, upravili terén a vystavali prvých päť kotercov.“ V súčasnosti majú 20 kotercov s kapacitou maximálne 60 psíkov. „Kapacitu zvyšovať nechceme. Chceme ale psíkom vytvoriť krajšie a vyhovujúcejšie prostredie.“
Neskôr po výmene strechy museli odvetrávať druhé podlažie a čakať, kým vyschne. Medzitým zrekonštruovali prvé podlažie. Dostalo nové stierky a vybudovali v ich miestnostiach akési boxy. „Väčšinou sú tu mamičky so šteňatami. Počas tuhej zimy tu boli umiestnené aj psíky, ktorým by mrazy mohli ublížiť.“ Ostatné museli prežiť vo vonkajších kotercoch. „Mali zateplené búdy a dávali sme im slamu. Bolo to náročné, ale všetci vydržali.“
Potrebné sú tisíce eur
Väčšieho sponzora nemajú. Sú odkázaní na pomoc ľudí, ktorým osud psíkov nie je ľahostajný. „Máme za sebou niekoľko zbierok, pomáhajú nám najmä dve percentá dane. Tie sa zbierajú aj teraz do konca apríla. Vďaka tomu vieme stavať a vytvárať útulkáčom lepšie podmienky.“ Doteraz združenie použilo na výstavbu približne 17-tisíc eur. Potrebné sú však ďalšie tisíce. Najdôležitejšie je zakúpiť kotol na pevné palivo a zriadiť karanténnu časť. Bude v prístavbe vedľa rodinného domu.
V súčasnosti je však v dezolátnom stave. „Je to dvojpodlažná prístavba. Musíme na nej vymeniť celú strechu a zbúrať podlahu, ktorá sa prepadáva, následne vystavať novú.“ Neskôr ich čakajú práce v interiéri. „Budú použité materiály, ktoré sa dajú ľahko čistiť a dezinfikovať. Budú tam dočasne nové psy, najmä choré. Až potom ich dáme medzi ostatné.“ V súčasnosti majú provizórnu karanténku v budove. Zriadiť chcú aj veterinárnu miestnosť, kde bude zverolekár vykonávať menšie zákroky a očkovania. Všetko by chceli stihnúť ešte tento rok. „Bude to finančne náročné, tak uvidíme, koľko sa nám podarí spraviť.“

O psíkov sa starajú dvaja členovia združenia a jeden dobrovoľník. Využili aj projekty úradu práce. „Teraz čakáme na ďalšie výzvy. Je to dobrá možnosť na zabezpečenie pracovných síl.“ Dva až trikrát do týždňa psíkom varia aj teplé jedlo. Dva obchodné reťazce im dávajú potraviny po expirácii. „Ide o vedľajšie živočíšne produkty. Máme povolenie ich poberať. Psíkom teplé jedlo pomáhalo najmä cez zimu.“
Utrápená Angie
Zvieratá majú v útulku iba dočasný domov. Žiadne z nich nikdy neutratia. Združenie spolupracuje s nemeckou organizáciou. Keď si psíka neadoptuje nikto z okolia, združenie ho prevezie do Nemecka, kde nájde dočasný a neskôr trvalý domov. „Psíky prevážame oficiálne s povolením regionálnej správy. Adoptujeme ich na základe zmlúv.“ Fiľakovský útulok neodmietne žiadneho tuláka, pokiaľ mu to kapacita dovolí. Častokrát sú medzi nimi ťažko choré jedince. Aj keď ich následná liečba stojí často stovky eur, pomoc neodmietnu. „Spolupracujeme s bratislavskou klinikou, kde liečime ťažšie prípady.“

Jagošová spomenie príbeh kríženca nemeckého ovčiaka. Fenku Angie prijali koncom minulého roka cez SOS linku pre psy v núdzi. Keď ju majiteľovi odobrali, bola v žalostnom stave. Nejedna organizácia by nad ňou možno zlomila palicu. Mala odseknutú labku, z ktorej jej vytŕčala kosť. Majitelia podľa Jagošovej tvrdili, že sa chytila do medvedej pasce. Natíska sa však otázka, prečo ju nedali ošetriť. „To už nepovedali. Bolo to staré zranenie, z ktorého je zázrak, že sa dostala. Vzali sme ju na kliniku, kde jej labku museli amputovať.“ Fenka bola tiež podvyživená, majitelia ju nekŕmili. „Pojedala vlastné výkaly. Keď sme jej začali dávať normálnu stravu, nedokázala ju dlho ani stráviť. Bola vystrašená a nepustila k sebe nikoho.“
V útulku je štvrtý mesiac. Je z nej veselý a priateľský psík. V kotercoch znesie aj ďalšie psy, nechá sa i pohladiť. „Je to bojovníčka. Teraz ju čaká cesta do Nemecka, kde bude mať nový domov.“ Liečba stála stovky eur. „Umiestnenie psíka u nás stojí 22 eur. Ostatné hradíme sami. Musíme s tým však rátať. Pohľad na šťastného psíka v novom domove je pre nás veľkým zadosťučinením,“ zakončila.