CINOBAŇA. Iba tretina obce Cinobaňa v Poltárskom okrese má kanalizáciu. Časti obce Katarínska Huta či Turičky ju nemajú vôbec. Ľudia musia splašky vypúšťať do jarkov pri ceste. V lete je z toho nepríjemný zápach a ľudia sa obávajú aj o svoje zdravie. Zlá situácia by sa však v najbližších rokoch mohla zmeniť. Vodárne chcú kanalizáciu vybudovať z dotácie.
Projekt podá vodárenská spoločnosť
Na kompletnú dostavbu kanalizácie v Cinobani a jej častiach je potrebných približne deväť miliónov eur. Obec by si takúto investíciu nikdy nemohla dovoliť. V minulosti sa dvakrát pokúšali riešiť bezútešnú situáciu dvakrát. Ich snaha však zakaždým stroskotala. Podľa starostu Jozefa Melichera sa problému chce chopiť Stredoslovenská vodárenská spoločnosť, ktorá sa chce uchádzať o dotáciu. „Sme radi, že sa na to chcú podujať vodárne, nakoľko investičná akcia je veľmi veľká. V minulosti sme už dva projekty pripravili, nestretol sa však s podporou obyvateľov,“ priblíži starosta.
Aj v súčasnosti sa podľa neho môžu vyskytnúť problémy, tentokrát s trasovaním. „V Katarínskej Hute sa musíme dohodnúť s miestnou firmou, potrubia by viedli aj cez ich pozemky. Myslím si, že to ale dotiahneme do zdarného konca.“
Využiť chcú obecné pozemky
Ťahanie potrubia by znamenalo aj rozbitie niektorých miestnych komunikácií. „V rámci projektu by sa však po skončení prác mali dať do pôvodného stavu.“ Využiť chcú najmä pozemky obce a vyššieho územného celku. „Aj pri minulých projektoch bol problém s tým, že nie všetci chceli dať súhlas. Vyhnú sa tak tomuto riziku.“ Tretina Cinobane je napojená na čističku odpadových vôd. Ostatní vrátane obecných častí vypúšťajú splašky do jarkov pri ceste. Výnimkou nie sú ani niektoré bytovky. V lete to spôsobuje zápach, jarky sa upchávajú a je potrebné ich neustále čistiť.
„Kvôli tomu aj veľmi rýchlo zarastajú burinou. V zime to zamŕza vo vrstvách, čo môže neskôr viesť aj k ich vytápaniu.“ V minulosti sa niektorí bránili zavedeniu kanalizácie aj kvôli spoplatneniu stočného. Po čase však prišli na to, že to bude najlepšia možnosť.

Splašky vypúšťajú do jarkov pri ceste
Za jej výstavbu dnes najviac lobujú obyvatelia Katarínskej Huty. „Už by bol najvyšší čas. Toto je strašné, čo tu vyteká aj z bytoviek, všetko nám to vyviera. Ja v jednej z nich bývam tiež, je to neznesiteľné,“ hovorí 70-ročný Stanislav Kováč. V minulosti bola situácia podľa jeho slov znesiteľnejšia. V Hute mali čističku, ktorá však patrila miestnej firme. Keď s prevádzkou skončila, odpojili ju. Dôchodca sa novej kanalizácie nevie dočkať. Poplatok mu neprekáža. „Viete ako je to, každý si pošomre, keď má niečo platiť naviac. Ale radšej zaplatíme, ako takto žiť.“
Súhlasia aj jeho susedia. „Bodaj by bola. Každý rok nám z toho zateká bytovka. Len je otázka, čo nás to bude stáť. My sme tu skoro všetci dôchodcovia, tak aby sme si to mohli aj dovoliť,“ hovoria svorne dôchodcovia Pavel Gombala a Bohumil Lacuška.

Ivan Segeč býva v rodinnom dome. Spomína na časy, kedy im splašky ešte odtekali do čističky. „Potom sa to pokazilo a odvtedy je to celé zle. Musíme to vypúšťať, v lete potom stále čistíme jarky, aby to nezapáchalo. Keď sa vybuduje kanalizácia, bude to lepšie pre nás aj pre životné prostredie.“
Kanalizácia im pomôže žiť dôstojnejšie
Štyridsiatnik Miroslav Kováč býva s rodinou v jednej z najstarších bytoviek. Toalety v nich nemajú. V lete i v tuhých mrazoch chodia na latríny. „Bývajú tam rodiny s deťmi aj dôchodcovia. Už aj my by sme chceli žiť ako ľudia. Chceme si vystavať kúpeľne, k tomu je však nevyhnutná kanalizácia. My si radi zaplatíme aj za to stočné, lebo to veľmi potrebujeme,“ dodá.
Projekt by vodárne mali podávať ešte v tomto roku. Podľa predpokladu by sa mohla začať stavať v roku 2019. „Vláda sa zaviazala, že aglomerácie nad dvetisíc obyvateľov budú odkanalizované. Mali by nám byť preto v projekte nápomocní,“ zakončí starosta.