FIĽAKOVO. Samospráva Fiľakova chce zainvestovať do protipovodňových opatrení. Prvým krokom má byť projekt, ktorým sa budú uchádzať o dotáciu. Slúžila by na výstavbu záchytných nádrží nad mestom. V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa projektu.
Prívalové dažde
Podľa primátora Attilu Agócsa boli v meste posledné veľké povodne v roku 2010. Podobná pohroma postihla mesto ešte v sedemdesiatych rokoch. Pri posledných povodniach vytopilo takmer 150 domácností, železnice a prevádzky miestnych podnikateľov, ktorým spôsobila státisícové škody. „Dokopy sa vyšplhali na viac ako pol milióna eur, čo je závratná suma,“ spresnil primátor. V meste sa vyskytujú väčšie povodne sporadicky, avšak o to ničivejšie.

„Opakujú sa približne každých 20 až 30 rokov. Ide o povodne z náhlych prívalových dažďov.“ Problémy spôsobuje potok Belina tečúci cez mesto. Do neho ústia jeho prítoky Výhliadka a Klatov. Počas silných zrážok potok nestíha odvádzať vodu. „Nakoľko sa však u nás tieto povodne nevyskytujú často, nie sme zahrnutí medzi oblasti so zvýšenou povodňovou aktivitou. Keby nás tam v budúcnosti začlenili, pomohlo by nám to uspieť v projektoch,“ konštatoval primátor s tým, že táto otázka je aktuálna najmä v dnešných dňoch. Zoznam sa má aktualizovať a dopĺňať.
Chýbajú nádrže
Riešením, ako ochrániť majetok obyvateľov, sú podľa neho suché nádrže- poldre. Tie by chceli vybudovať na tokoch Výhliadka a Klatov v lokalitách Výhliadka a Lieskové údolie. Nachádzajú sa nad štátnou cestou spájajúcou Lučenec a Salgótarján. „V prípade veľkých zrážok by slúžili na dočasnú akumuláciu vody, ktorú by sme do Belinej cez priepuste púšťali postupne, aby koryto nevyplavilo,“ vysvetlil. Obe nádrže by dokopy dokázali zachytiť 80 000 metrov kubických vody.

V súčasnosti sú podľa jeho slov ich možnosti obmedzené. S pomocou aktivačných pracovníkov pravidelne čistia koryto potokov od burín a odpadkov. „Nezdá sa to byť podstatné, ale je. V roku 2015 som bol priamo pri týchto prácach, kde práve z koryta vyťahovali celú chladničku. Takýto objemný odpad by mohol spôsobovať problémy.“ Mesto a hasiči majú dokopy päť čerpadiel, dobrovoľní hasiči tiež získali kompletný protipovodňový balík. „Sme pripravenejší, ako sme boli po minulé roky. Ak by sa však situácia z roku 2010 zopakovala, nestačilo by to. Problém treba riešiť systematicky.“
Ako dodal, nie všetky pozemky, na ktorých by mali nádrže stáť, sú mestské. Samosprávu preto bude čakať zdĺhavý proces vysporiadania vzťahov s vlastníkmi. V prípade, ak by im dotáciu neschválili, primátor je pripravený projekt hradiť z mestského rozpočtu. „Na samotnú prípravu projektu sme vyčlenili necelých sedemtisíc eur. Výstavba nádrží by mohla stáť od sto do dvestotisíc. Teraz na to prostriedky nemáme, avšak už budeme mať v rukách projekt a budeme vedieť postupovať ďalej. Nie je to malá investícia, keď však vezmeme do úvahy škody, ktoré voda naposledy napáchala, je potrebné to časom zrealizovať,“ zakončil.