LUČENEC. Sídlisko v časti Červená armáda v Lučenci čakajú ďalšie zmeny. Hoci nové športoviská odovzdali verejnosti iba pred niekoľkými dňami, mesto už pracuje na novom projekte. Rozsiahlejšom a komplexnejšom ako bol predošlý. Ak by im projekt podporili, na sídlisku by pribudlo množstvo atrakcií pre deti, dospelých i seniorov. Okrem krajšieho vzhľadu by sa tam zmenila dokonca aj klíma.
Nasleduje druhá fáza
Ako priblížil Roland Vass, projektový manažér mesta, v súčasnosti prebieha prípravná fáza projektu. Pripravujú štúdiu, ktorá bude základom projektovej dokumentácie. Chcú sa ňou uchádzať o dotáciu z Integrovaného regionálneho operačného programu. Všetky výdavky na projekt majú byť podľa Vassa hradené z dotácie. Mesto ho bude spolufinancovať piatimi percentami. „Vybudovanie nových športovísk a revitalizácia vnútrobloku Osloboditeľov boli iba prvou fázou projektu. V druhej fáze by sídlisko mohlo nadobudnúť úplne nový význam,“ povedal Vass.
Zmenou by malo prejsť 21-tisíc metrov štvorcových medzi ulicami Osloboditeľov a Československej armády. „Mesto sa už niekoľko rokov snaží rozvíjať sídliskové lokality pre lepší a kvalitnejší život obyvateľov. Dali sme spraviť audit verejných priestranstiev, ktoré využívajú deti na hranie sa na detských ihriskách. Táto lokalita bola jednoznačne vytipovaná ako potrebná a významná z hľadiska počtu ľudí a detí. Ide o pilotný projekt a tento priestor najviac vyhovuje potrebám výzvy.“
Pilotný projekt
Rozsiahly projekt bude mať niekoľko častí. Výzva, do ktorej sa mesto chce zapojiť, zahŕňa odstránenie starých betónových zvyškov a povrchov, výstavbu nových chodníkov a parkovísk, výmenu verejného osvetlenia či obnovu zelene. Najzaujímavejšou časťou projektu je bod o zmiernení dopadov klimatických zmien. Podobný projekt zrealizovali nedávno vo Zvolene. „Zjednodušene povedané ide o to, aby sídliská neboli iba betónové džungle, z ktorých ľudia utekajú, ale aby v nich vedeli príjemne tráviť čas. Projekt preto ráta aj s vodozádržnými opatreniami v rámci pozemných prác. Voda po dažďoch neodtečie do kanalizácie, ale zadrží sa v podloží pod trávou,“ vysvetlil Vass s tým, že zachytená voda by sa v letných mesiacoch vyparovala a vytvárala na sídlisku príjemnú klímu.
Moderné hry pre deti
Projekt ráta aj s obnovením mobiliáru- lavičiek, piknikových stolov, smetných košov a drobnej architektúry. Na sídlisku by okrem lepšej klímy, chodníkov či osvetlenia pribudli aj nové prvky na trávenie voľného času. „Projekt bude pripravený tak, aby si tam obyvatelia všetkých vekových kategórií našli niečo pre seba.“ Novinkou majú byť interaktívne herné prvky pre deti, aké sa zatiaľ nenachádzajú nikde v regióne. „Hoci sú na elektriku, nepotrebujú ju. Fungujú tak, že dieťa musí za pomoci kľuky, kolesa alebo iného pohybu vytvoriť energiu na elektriku. Je to veľmi moderný druh zábavy, ktorý núti deti k pohybu zábavnou formou,“ vysvetlil. Medzi nimi by mohli byť prvky, na ktorých sa dá prehrávať hudba, vydávajú rôzne zvuky, hovoria vtipy, cvičia pamäť alebo dokonca šíria zvolenú vôňu.
Štúdia by mala byť pripravená na pripomienkovanie do dvoch mesiacov. Po jej schválení sa samospráva zapojí do výzvy. Na prípravu projektovej dokumentácie vyčlenili približne 19-tisíc eur. „Samotná realizácia tohto pilotného projektu bude veľmi náročná. Očakávané výdavky budú známe až po vyhotovení projektovej dokumentácie. Už teraz však vieme, že finančne najnáročnejšie budú výstavba chodníkov a vodozádržné opatrenia,“ doplnil s tým, že pokiaľ by šlo všetko hladko a projekt by im schválili, s prácami by mohli začať na jar budúceho roka.