CINOBAŇA. Stretnutie a posedenie susedov, rodín, priateľov a tých, ktorí pracujú mimo okresu. Taký je hlavný cieľ podujatia s názvom Cinobanský kotlík, ktorý sa v sobotu 6. mája opäť uskutočnil v centre Cinobane. Navariť ten najchutnejší guľáš sa na zaplnenom námestí snažilo až trinásť družstiev.
Hoci sa zdá, že chutná kotlíková špecialita je najväčším lákadlom tohto podujatia, podľa Michala Šlichtu, predsedu občianskeho združenia Cinobančan, je zmysel Cinobanského kotlíka hlbší. "Ľudia sa v súčasnosti nestretávajú až tak často ako kedysi. Niektorí trávia voľný čas doma, iní zase odišli za prácou mimo nášho regiónu. Preto sa členovia občianskeho združenia Cinobančan spolu s obcou rozhodli v roku 2011 zorganizovať podujatie, na ktorom by sa ľudia zišli, porozprávali a zabavili. Tak vznikol Cinobanský kotlík," vysvetlil Šlichta. Cieľ akcie sa podarilo naplniť. Každý rok sa schádza čoraz viac návštevníkov i súťažiacich. Napríklad, kým na 1. ročníku súťažili len tri družstvá, tento rok ich bolo o desať viac.
Svoje kuchárske schopnosti predviedli dobrovoľní hasiči, evanjelické ženy, školáci, poľovníci, členky Červeného kríža, zástupcovia rôznych firiem či partie Cinobančanov. Rastúcu popularitu Cinobanského kotlíka potvrdila aj účasť družstva z Hradišťa a dokonca aj z Nitry. "Partia z Nitry pod názvom Kohúti objavila našu akciu na internete ešte vlani a do Cinobane zavítali už po druhýkrát. Nováčikom nie je ani družstvo z Čeboviec pod vedením Emila Ferka. Účasť ľudí mimo regiónu a dokonca aj kraja nás veľmi teší. Je to dôkaz, že Cinobanský kotlík má výbornú úroveň," povedala Silvia Očovanová, koordinátorka akcie.
"Taktiež sme radi, že si atmosféru akcie príde vychutnať čoraz viac ľudí nielen z Cinobane. Tento rok nás navštívil aj Igor Kašper či Andrea Baníková, ktorá do našej obce chodí rada a pravidelne sa zapája do spoločenských akcií. Je príjemné vidieť, že ľudia prídu, aby sa stretli a porozprávali s priateľmi a nie kvôli známym kapelám či občerstveniu," doplnil starosta Jozef Melicher.
Zaujímavosťou akcie bola aj takzvaná cena diváka. Návštevníci si mohli zakúpiť lístok a darovať ho ľubovoľnému družstvu. Tím s najväčším počtom lístkov získal cenu diváka a výťažok z predaja poputuje do Základnej školy s materskou školou v Cinobani.