LUČENEC. Dobrovoľný hasičský zbor v Lučenci sídli v budove vedľa radnice viac ako stoštyridsať rokov. Onedlho o svoje miesto prídu. Pravdepodobne do septembra sa musia vysťahovať. Samospráva chce ich priestory využiť na expozície Mestského múzea. Hasiči vnímajú zmenu veľmi citlivo. Hovoria o rodinkárstve.
Storočná tradícia končí
„Naša požiarna zbrojnica bola založená v roku 1875, má dlhoročnú tradíciu. Zúčastňujeme sa súťaží, pomáhame pri zásahoch i mestských akciách. A teraz, po toľkých rokoch, sme dostali výpoveď,“ hovorí Marián Šulek, člen zboru. Zlú správu sa dozvedeli pred dvomi mesiacmi a dodnes sa so situáciou nevedia zmieriť. „Pani primátorke sme v polovici apríla napísali list, kde vyjadrujeme svoj nesúhlas a dúfame, že si to ešte rozmyslí. Dodnes nám však odpoveď neprišla. Sme bezradní. Smutní aj nahnevaní,“ hovorí Šulek. Prízemie budovy a priľahlé garáže majú vypratať do septembra. Hasičovi Ladislavovi Botošovi sa cez hrdlo derú slová len ťažko. „V zbore som päťdesiat rokov, od svojho útleho detstva. Predtým tu slúžil môj otec. Spája sa mi so zborom i týmto miestom celý môj život. Neviem si ani predstaviť, že odtiaľto odídeme,“ hovorí Botoš zarmútene.

Namiesto hasičov múzeum
Rozhodnutie mesta je však, zdá sa, nemenné. S budovou má vlastné plány. Čaká ju rekonštrukcia. „Vzhľadom k tomu, že za posledných 50. rokov tu nebola realizovaná komplexná rekonštrukcia, len čiastkové udržiavacie úpravy, sa mesto rozhodlo pristúpiť ku celkovej rekonštrukcii. V budove sú v havarijnom stave sociálne zariadenia, elektrické a vodovodné rozvody, dožívajú okenné a dverné výplne a aj samotná strecha je značne poškodená. Mesto sa rozhodlo rekonštrukciu realizovať v najbližšom období a hľadá finančné zdroje na uvedenú realizáciu z eurofondov a vlastných zdrojov mesta,“ hovorí Michaela Hrnčiarová, hovorkyňa mesta.
Rodinkárstvo odmietajú
Po rekonštrukcii dostane budovu do správy organizácia LUKUS, ktorá spravuje aj radnicu a synagógu. Slúžiť bude na expozície Mestského múzea. „Rozpočtová organizácia LUKUS v zrekonštruovaných priestoroch plánuje zriadiť stále expozície venujúce sa histórii a dokumentovaniu železničiarstva, vytvoriť dôstojné priestory na prezentáciu histórie dobrovoľného hasičstva v Lučenci, pamätnú izbu mestského policajného zboru, prípadne iných špecializovaných expozícií venujúcich sa prioritne technickému zameraniu v histórii mesta,“ vymenuje hovorkyňa s tým, že v samotnej radnici budú výstavy histórie školstva s ukážkou historickej výučby, bývania vyššej meštianskej vrstvy, továrňam v meste na prelome 19. a 20. storočia a ďalším.

Hasiči však rozhodnutie mesta vnímajú ako rodinkárstvo. „Výstava železničiarstva totiž neuspela v Košiciach a tak ju presúvajú sem. Má spojitosť s primátorkiným manželom. Jedna z ďalších výstav zas spojitosť s jej mamou,“ hovorí rozhorčený Šulek. Mesto však tieto tvrdenia popiera. „Mesto Lučenec je rozhorčené, že dokážu takéto vyjadrenia hasiči publikovať, ktoré sa nezakladajú na pravde, zavádzajú verejnosť, preto nie je vylúčené, že to primátorka to bude riešiť právnou cestou. Nie je pravda, že budú priestory poskytnuté pre rodinných príslušníkov primátorky. Uvedená informácia je irelevantná a uráža vôbec jej doterajšie snahy a aktivity, ako aj výsledky, ktoré dosiahla pre mesto,“ ohradí sa hovorkyňa.
Z centra mesta ku skládke
Dobrovoľným hasičom najviac prekáža, že sa s nimi o zmene nikto neporadil a neodsúhlasovali to ani poslanci. „Akoby to chceli urobiť pekne potichu,“ pripomenie Šulek. Podľa zboru dostanú nevhodné priestory, ktoré im budú komplikovať činnosť a najmä zásahy. „Máme ísť do areálu zberného dvora na Fiľakovskej ceste. Budeme sídliť tam, kde vozia, vysýpajú a triedia odpad. Nielenže je to nedôstojné, ale doslova nevhodné,“ myslí si Šulek. Areál si členovia zboru boli spoločne prezrieť. „Dajú nás na poschodie do priestorov ani nie polovičných ako sú terajšie. Vonku jedna garáž bez odtoku a vody. A nič viac. Tu máme množstvo skladových priestorov na techniku. Neviem si predstaviť, kde ich uskladníme. O kopách odpadu a zápachu ani nehovorím,“ hovorí Šulek.
Botoš dodá, že budú mať tiež komplikovanejšie výjazdy. „Kým sa hore prezlečieme, prejdeme dole do garáže, vymotáme sa medzi odparkovanými zbernými vozidlami, prejde kopa času. Potom môžeme dostať závory a ísť okolo celého Lučenca. Veď to je nepredstaviteľné a vyslovene nebezpečné.“ Dodá, že väčšina z tridsiatich aktívnych členov zboru je z Rúbaniska a dochádzanie na druhý koniec mesta bude pre nich problematické. „Napríklad aj pre mňa. Som technik a chodím do zbrojnice každý deň. Ako sa mám dostať úplne na kraj mesta? Nie každý z nás má auto. Obávam sa, že množstvo členov kvôli tomu skončí,“ domnieva sa Botoš. „Veď ani len hadice si tam nebudeme vedieť umyť, nie je tam ani asfalt či betón. Hydrant je na druhom konci areálu. A čo nájom? Vraj ho bude platiť mesto, ale dokedy? Ak si to po čase rozmyslia, skončili sme,“ doplní ho Šulek.

Podľa mesta však hasiči dostanú vyhovujúce miesto a ich činnosť nebude nijako ohrozená. „Všetkým nájomcom sa zo strany mesta poskytujú kvalitatívne lepšie priestory na plnohodnotnú prevádzku a ich činnosť a to sa týka aj dobrovoľného hasičského zboru, ako organizačnej súčasti mesta financovaného plne z rozpočtu mesta. Mesto Lučenec deklaruje, že má záujem o zachovanie a nepretržitú činnosť všetkých inštitúcií sídliacich v tejto budove,“ dodá hovorkyňa. Hasiči boli podľa nej o zmene informovaní včas. „Niekoľkokrát prebehli rokovania s predstaviteľom hasičov. Vytypované priestory budú mať komfortnejšie a nebude sa pri nich nachádzať nijaký odpad. Na výber dokonca dostali ďalšie dva priestory. Sú stále aktuálne a je treba k nim zaujať stanovisko,“ dodá hovorkyňa na záver.
Hasiči však neprestávajú dúfať, že k zmene nedôjde. „Veríme, že sa situácia ešte nejako vyrieši a nebudeme musieť odísť. Hlavne nie do zberného dvora,“ zakončí Šulek.