LUČENEC. Slovenský futbalový zväz (SFZ) ešte stále ponúka možnosť zapojiť sa do projektu na modernizáciu štadiónov. Túto príležitosť má aj Lučenec, ktorého ŠK Novohrad pláva vo vodách Tipos III. ligy, skupiny stred. V prípade, že by mesto túto možnosť využilo, na lučeneckom štadióne by sa mohli odohrať aj medzištátne reprezentačné zápasy mladších kategórií.
Futbalové centrum
SFZ oslovil Lučenec s ponukou zapojiť sa do projektu, nakoľko v našom regióne nie je futbalový štadión, ktorý by spĺňal požadované štandardy a kritériá UEFA či SFZ. „Lučenec je centrom Novohradu a navyše futbal má v tomto regióne dlhoročnú tradíciu. Je dôležité, aby sa štadión v tomto meste zrekonštruoval,“ skonštatovala Monika Jurigová, hovorkyňa SFZ.
Možnosť využiť projekt potešila aj vedenie ŠK Novohrad. Podľa predsedu klubu Miroslava Berana by sa tak Lučenec mohol stať futbalovým centrom pre juh stredného Slovenska.
„Po dlhých rokoch by sa zveľadil štadión, ktorý nie je vo veľmi dobrom stave. Modernizáciu potrebuje trávnik, konkrétne závlahový systém. V súčasnosti sa trávnik zalieva vodou z potoka pomocou hadíc, čo k štadiónu okresného mesta veľmi nepasuje. Zrenovovali by sa aj tribúny, ktoré by ponúkli 2 300 pohodlných miest na sedenie. Na štadióne by pribudli sociálne zariadenia pre návštevníkov. Tí zatiaľ musia využívať toalety v bufete a v krajnom prípade aj vo vedľajšej budove. Taktiež máme možnosť v útrobách hlavnej tribúny vytvoriť kancelárske, ubytovacie, spoločenské či relaxačné priestory. V spojení s blízkym kúpaliskom či v budúcnosti vybudovanou plavárňou by vznikol kvalitný športový komplex,“ vysvetlil Beran.

Štadión kategórie UEFA 2
Modernizácia štadióna by nepriniesla len komfort či krajší vzhľad, ale aj nové možnosti. Vynovený stánok by spadal do kategórie UEFA 2, čo znamená, že by sa v Lučenci mohli organizovať medzištátne zápasy kategórií U21 a nižších, futbalové kongresy, reprezentačné sústredenia či medzištátne prípravné zápasy mužov.
„Hlavným pozitívom je naplnenie hlavného zámeru projektu – zabezpečiť kvalitné a bezpečné prostredie pre divákov a hráčov primerané dobe, v ktorej žijeme. Veď do infraštruktúry futbalových štadiónov sa na Slovensku neinvestovalo niekoľko desaťročí a tomu zodpovedá aj ich aktuálny stav. V neposlednom rade bude do budúcna v meste Lučenec potenciál hrať druhú, prípadne po ďalšom dobudovaní aj najvyššiu súťaž na Slovensku. Samozrejme za predpokladu, že domáci klub túto ambíciu naplní aj po športovej stránke,“ ozrejmila Jurigová.
Okrem športu by však zmodernizovaný štadión našiel aj iné využitie. „Mesto by futbalový stánok dokázalo využiť napríklad na organizovanie veľkých kultúrno-spoločen-ských podujatí. Tie by sa mohli organizovať aj po zotmení, keďže štadión by disponoval kvalitným osvetlením,“ myslí si Peter Imre, podpredseda ŠK Novohrad.
Najvyšší čas na rekonštrukciu
Financovanie projektu hradí SFZ sumou 750-tisíc eur. Podmienkou je, aby mesto participovalo ďalšou čiastkou vo výške minimálne 500-tisíc eur. Samospráva Lučenca kvôli výške investície zatiaľ nedokáže zaujať jasné stanovisko. „Je potrebné, aby bol uvedený projekt schválený v orgánoch mesta a následne v mestskom zastupiteľstve,“ povedala Michaela Hrnčiarová, hovorkyňa mesta. Ako doplnila, mesto a Spool, a.s. riešia operatívne opravy a údržbu z rozpočtu mesta a súčasný stav futbalového štadiónu je podľa jej slov vo vyhovujúcom stave. Prezident SFZ je však opačného názoru.
„Prezident SFZ Ján Kováčik bol osobne na štadióne v Lučenci asi pred piatimi mesiacmi. Jeho názor je, že je najvyšší čas na rekonštrukciu futbalového štadióna, aby mali fanúšikovia z futbalu lepší zážitok,“ povedala Jurigová.
Či sa štadión bude rekonštruovať alebo nie, sa pravdepodobne rozhodne v blízkej budúcnosti. Veľa času na rozmýšľanie už nie je. „Mnoho klubov čaká na naše rozhodnutie. Ak sa v Lučenci nebude modernizovať, ponuku využije iný klub,“ vysvetlil Beran. „Boli by sme radi, ak by sa projekt zrealizoval. Pri ponuke SFZ zavážila aj naša práca s mládežou. V súčasnosti máme 18 tréningových skupín na jedno tréningové ihrisko. V rámci modernizácie by sa vybudovalo ešte jedno ihrisko s prírodnou trávou. Výchova mládeže by bola výrazne lepšia a deti by nemuseli cestovať na tréningy mimo Lučenca,“ uzavrel Imre.