TUHÁR. Tuhár patrí medzi ekologické obce. Logo „eco obec“ získala vďaka svojmu odpadovému hospodárstvu. Medzi samosprávami v okrese Lučenec sa v separovaní odpadu držia štvrtý rok na prvej priečke.
Triedia všetky druhy odpadu
„S triedením sa nám darí. V minulom roku sme od komunálu odseparovali takmer 44 percent celého odpadu. Pre zaujímavosť, Lučenec mal približne štyri percentá. Samozrejme, nedá sa úplne porovnávať odpadové hospodárstvo malej obce a okresného mesta,“ skonštatoval Peter Čeman, starosta Tuhára.
Podmienky na zvýšenie podielu separovaného odpadu v obciach sú podľa jeho slov v súčasnosti ideálne. „Obce by už nemali mať s nakladaním so separovaným odpadom nijaké náklady. Existujú organizácie zodpovednosti výrobcov, ktoré majú spoločnostiam vyvážajúcim tento odpad hradiť náklady. Nič nám preto nebráni stále sa zlepšovať.“
Naučiť Tuhárčanov separovať bol podľa neho pomalý proces, ktorý ale priniesol svoje ovocie. Obyvatelia zodpovedne triedia papier, sklo, kovy, plasty, jedlé oleje, elektroodpad a dokonca aj tonery. „Niektorí sa na to chytili hneď, iným sa nechce ani teraz. Tak je to všade. Problém bol spočiatku najmä s tým, že sa odpad odvážal príliš zriedka a ľudia ho nemali kde skladovať.“ Kým vytriedený odpad odviezli, zbierali ho vo veľkoobjemových kontajneroch v obci. „Odpad sa tam však nezmestil a hromadil sa aj v ich okolí, čo bolo nielen neestetické, ale aj nebezpečné.“ Sklo odvtedy z obce odvážajú každé dva mesiace, papier, plasty a kovy raz mesačne.
Motivujú množstevným zberom
Dôvodom zavedenia dôkladnej separácie je podľa starostu ochrana životného prostredia. „Všetko čo sa vyhodí a nezhodnocuje, končí v našej zemi a špiníme si tým našu krajinu. Nedokážem pochopiť, ako niekto dokáže odpad vyhodiť len tak, napríklad popri ceste. My si tu na čistej prírode zakladáme,“ vyjadril sa starosta.
Obyvateľov na triedenie motivujú najmä množstevným zberom. Tuhárčania si platia za každý odvoz smetí osobitne - či už je kontajner plný alebo poloprázdny. „Vďaka tomu si všetci rozmyslia, koľkokrát ročne vyložia nádobu. Pokiaľ separujú, nádoba s komunálom sa im plní oveľa pomalšie. Tým pádom vykladajú nádobu zriedkavejšie, čím šetria aj rodinnú kasu,“ zakončil starosta.