RIMAVSKÁ SOBOTA. V uplynulom týždni sa v Rimavskej Sobote opäť diskutovalo o problémoch a budúcnosti okresu. Tentokrát Soboťania hovorili s poslancami Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita. Za najpálčivejšie problémy označili chýbajúcu cestu R2, vysokú nezamestnanosť, odlev mladých ľudí a chýbajúceho veľkého investora.
V kaviarni na námestí v Rimavskej Sobote prebehla diskusia s poslancami Janou Kiššovou, Jozefom Rajtárom a Miroslavom Ivanom v pondelok 15. mája večer. „Chodíme takto po Slovensku a s ľuďmi diskutujeme o aktuálnom dianí v politike a problémoch ľudí v regióne. V Rimavskej Sobote je to z môjho pohľadu chýbajúca infraštruktúra, ktorá súvisí s ďalším rozvojom regiónu,“ vyjadril sa poslanec Miroslav Ivan, ktorý sa špecializuje na dopravný sektor. Ako dodal, v regióne i celej krajine by sa mala zabrzdiť výstavba drahých diaľnic a sústrediť by sa malo na vybudovanie kvalitnej siete ciest prvej triedy. „To by pomohlo mnohým regiónom, aj Rimavskej Sobote.“

Na diskusii sa zúčastnilo približne 30 Soboťanov. Skloňovali sa pojmy chýbajúca infraštruktúra, poplatok za rozvoj, rozkrádanie DPH a korupcia. Zúčastnil sa aj mestský poslanec Viliam Vaš. „Sme okres, ktorý je zamestnanecky aj sociálnou štruktúrou deklasovaný. Stav sa zhoršuje z roka na rok. Musí sa tu zvýšiť zamestnanosť. Mzdy sú tu na nízkej úrovni a kvalitní ľudia odchádzajú,“ vyjadril sa na diskusii Vaš. Podľa neho by pomohlo v zaostalom regióne znížiť odvody a daňovú záťaž. „Pomohlo by to podnikateľom, vďaka čomu by sa postupne mohla zmeniť aj sociálna štruktúra regiónu.“ Ako dodal, zasiahnuť treba včas, kým sa situácia v regióne nezhorší ešte viac. „My tu máme pocit, že sme územím nikoho. Akoby sme boli len na dve veci- platiť dane a chodiť voliť.“
Na mestského poslanca reagovala Jana Kiššová, ktorá ako základný problém opäť uviedla chýbajúcu infraštruktúru. „Je to základ pre motiváciu nejakého investora. Paradoxne, aj umelé zvyšovanie minimálnej mzdy likviduje pracovné pozície v nízko kvalifikovanej kategórii. Podnikateľ ich už nemá z čoho zamestnať, u nás je veľmi drahé zamestnávanie,“ dodala poslankyňa s tým, že za chybu považuje aj štátne dotácie pre zahraničných investorov v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

Diskusie sa zúčastnil aj Marián Štúrik z Občianskeho združenia Naša Sobota. Vyjadril sa, že z jeho pohľadu je najväčším problémom súčasnej spoločnosti, ktorá škodí Slovensku, najmä korupcia. „Som presvedčený, že táto chobotnica je dnes prelezená celým systémom. Možno ani tí zahraniční investori by nemuseli byť len v Trnave, keby to tak nebolo,“ povedal Štúrik a poslancov sa opýtal, ako sa s tým chcú vysporiadať. „Sú tam veľmi dlho, aby sa to dalo rýchlo demontovať. Vyriešiť sa to dá len postupnou výmenou konkrétnych ľudí,“ reagovala Kiššová.
V diskusii sa dotkli aj otázky podpory najmenej rozvinutých regiónov, ku ktorým Rimavská Sobota patrí. Kým poslanci hovorili o celoplošných riešeniach, podľa Štúrika a Vaša to už bez pozitívnej diskriminácie dnes nepôjde. „Bez nejakých zvýhodnení 25 rokov zanedbaný región nemá šancu dobehnúť ostatné,“ povedal Vaš s tým, že práve kvôli zanedbávaniu regiónu sa tu rozmáha extrémizmus. „Objavuje sa tu čoraz viac horárskych tričiek. Využívajú nespokojnosť občanov, ktorú nerieši žiadna štandardná strana, čim získava politickú silu. A to môže dopadnúť veľmi zle,“ zakončil.