FIĽAKOVO. Vo Fiľakove by v najbližšom roku mal vzniknúť denný stacionár pre seniorov. Mesto už získalo z akčného plánu rozvoja okresu prvé peniaze potrebné na realizáciu projektu. Stacionár by chceli zriadiť v budove bývalej základnej umeleckej školy. Vzniknúť by v ňom mohli aj tri nové pracovné miesta.
Zriadia ho v bývalej umeleckej škole
„Denný stacionár pre seniorov je doplnok sociálnych služieb, ktorý v meste dlhodobo chýba. Potrebujeme ho, nakoľko sa nič podobné nenachádza v celom mikroregióne,“ priblížil primátor Attila Agócs. Samospráva sa rozhodla uchádzať o dotácie, z ktorých by ho vedeli vybudovať v priestoroch bývalej základnej umeleckej školy na Koháryho námestí. „Zahrnuli sme ho do nášho plánu ako využiť prázdny priestor, ktorý vznikol po odsťahovaní školy. Fungoval by tam popri nedávno prisťahovanej mestskej polícii, koncertnej sále a novej tržnici, ktorú začneme budovať v tomto roku,“ ozrejmil primátor.
V stacionári by chceli vytvoriť priestor pre 15-tich seniorov. „Prednostne bude určený pre takých, ktorí sú už v horšom zdravotnom stave, ale ich rodiny ich zatiaľ nechcú umiestniť do domova dôchodcov.“ Vzniknúť by mali aj tri nové pracovné miesta pre personál. V rámci akčného plánu rozvoja okresu štát projekt podporil sumou 10-tisíc eur na projektovú dokumentáciu a sčasti na odizolovanie budovy od spodných vôd. „My sme už medzičasom konali. Projektová dokumentácia je už pripravená a očakávame vypísanie výzvy v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu,“ priblížil primátor.

Ak by sa im dotáciu na prestavbu budovy nepodarilo získať, mesto ju bude hradiť z vlastného rozpočtu. „V súčasnosti sa vedú polemiky o stacionároch, pretože sa vraj často zneužívajú. Niektoré samosprávy si svoje kluby dôchodcov premenuvávajú na denné stacionáre, aby získali dotácie. My sa tomu chceme vyhnúť. Ak však nastanú nejaké problémy a podmienky sprísnia, začneme postupne s prestavbou na vlastnú päsť,“ dodal. Spustiť by ju chceli v najbližšom roku.
Spolupracovať budú s Nezábudkou
Stacionár chce mesto prevádzkovať v spolupráci s miestnym domovom dôchodcov Nezábudka. „Naozaj by pomohol rodinám, ktoré ešte nechcú umiestniť svojich seniorov do domovov. Vyriešilo by to ich problém, kam ich dať v čase, keď sú oni v práci. Mohlo by ísť o ľudí, ktorým teraz poskytujeme opatrovateľskú službu, alebo nových, ktorí by si mohli zvyknúť na naše služby, kým prejdú na 24-hodinovú starostlivosť.
Bol by to prechod medzi domácim a inštitucionálnym prostredím,“ priblížila Mária Veliká, riaditeľka Nezábudky. Podľa zákona musia stacionáre poskytovať služby aspoň štyri hodiny denne. „My plánujeme byť otvorení aspoň osem hodín. To už by záviselo od klientov, či by chodili na celých osem hodín alebo len na nejakú časť dňa,“ dodala riaditeľka s tým, že vyriešenú majú už aj prepravu klientov do zariadenia. „Náš domov aj v súčasnosti poskytuje prepravné služby, takže ak by sa nevedeli do stacionára dopraviť, vedeli by sme im pomôcť aj v tom,“ zakončila.