RIMAVSKÁ SOBOTA. Rimavskosobotský okres už tradične okupuje najvyššie priečky v rebríčku nezamestnanosti na Slovensku. V Banskobystrickom kraji je bez práce viac ako štyri roky vyše 13-tisíc ľudí, pričom 4,6-tisíc je zo spomínaného okresu. Na Gemer sa síce investori nehrnú, no tamojšie firmy a podnikatelia z času na čas ponúkajú voľné pracovné miesta. Neraz zalovia aj v evidencii nezamestnaných na úrade práce. Žiaľ, aj napriek alarmujúcim číslam veľakrát zbytočne. Mnohým ľuďom bez práce chýbajú vzdelanie aj prax. Nájdu sa aj takí, ktorým život bez zamestnania vyhovuje.
„Ku koncu apríla bola v našom okrese 24,20-percentná nezamestnanosť, čo znamená 9500 uchádzačov o zamestnanie. Napriek tomu nám miera nezamestnanosti klesá. Veď v roku 2012 dosahovala 33,47 percent,“ informovala Lívia Koóšová, riaditeľka Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Rimavskej Sobote s tým, že aktuálne majú nahlásených 354 voľných pracovných miest. „Samozrejme, toto číslo nie je presné, pretože zamestnávatelia nemajú povinnosť nahlasovať voľné miesta.“
Ádám: Bez práce nie sú koláče
Ľudia bez práce môžu získať zamestnanie aj prostredníctvom burzy práce. V Rimavskej Sobote prebiehala uplynulý štvrtok. „Pozvanie na burzu prijali štyria zamestnávatelia, pričom traja sú z nášho regiónu – Gemerstav, Tauris a CSM Industry. Pozvali sme päťsto nezamestnaných, no na burzu neprídu len oni. Občas sem zavítajú aj takí, ktorí nie sú v evidencii nezamestnaných, ale chcú napríklad zmeniť prácu,“ podotkla riaditeľka.
Na Gemeri je ľudí bez práce veľa, no zamestnávatelia si veľmi nemajú z čoho vyberať. Mnohí nezamestnaní majú len základné vzdelanie a chýbajú im pracovné návyky. „Evidujeme aj takých, ktorí majú problém s písaním a čítaním. Negramotnosť aj hodnotová orientácia sú v ich prípade značným problémom. Práve preto je zo spomínaných 9500 uchádzačov o zamestnanie disponibilných približne tritisíc. Pre nezamestnaných musí byť práca niečo viac ako len zdroj príjmu. Skutočne musia prehodnotiť svoj hodnotový rebríček. Je smutné, keď je človek, ktorý roky nepracuje, spokojný so svojím štýlom života,“ podotkla Koóšová.
Slová riaditeľky potvrdil aj konateľ rimavskosobotskej spoločnosti Gemerstav Róbert Ádám. Firma zamestnáva do štyridsať ľudí a aktuálne hľadá 3–10 nových pracovníkov. „Máme záujem o kvalitných zamestnancov. Žiaľ, takých je v našom regióne pomenej.“ Zástupca ekonomicky stabilnej spoločnosti tiež tvrdí, že regiónu by pomohla výstavba rýchlostnej komunikácie a prílev investorov. „Bolo by dobré dotovať aj domácich podnikateľov, nielen zahraničných. Veď tí, ktorým sa skončia daňové prázdniny, sa väčšinou zbalia a odídu. Česť výnimkám,“ pripomenul Ádám. Zároveň dodal, že ľudia skúšajú a ich prvá otázka sa väčšinou týka výšky platu. „Vždy poviem: najprv ukáž, čo vieš. Som tej zásady, že bez práce nie sú koláče. No a koláče by mali predsa dostávať len tí, ktorí si ich zaslúžia.“
Kurtíková: Máme problém nájsť kvalitného pracovníka
Spoločnosť CSM Industry Tisovec, ktorá sa špecializuje na výrobu stavebných strojov značky UDS, aktuálne hľadá zváračov, zámočníkov, vodiča nákladnej dopravy a horizontkárov. Tiež má problém nájsť kvalitného pracovníka. „Zatiaľ máme desať voľných miest, no nie je vylúčené, že dopyt po zamestnancoch bude mať stúpajúcu tendenciu,“ povedala Sylvia Kurtíková z oddelenia Riadenia ľudských zdrojov v spomínanej firme. Tiež potvrdila, že obsadiť voľné pracovné pozície vhodnými uchádzačmi o zamestnanie je skutočne náročné. „Mnohí nechcú pracovať a zvárači nám väčšinou utekajú do zahraničia. Najväčším problémom je požadovaná kvalifikácia, pretože v evidencii úradu práce je väčšina ľudí len so základným vzdelaním. Z aktuálnej burzy by do úvahy prichádzali traja – štyria ľudia, ktorí by mohli robiť vodiča. Žiaľ, zvárača a ani horizontkára sme zatiaľ nenašli,“ zakončila Kurtíková.
Slovenské úrady práce evidovali ku koncu uplynulého mesiaca 57,5-tisíc ľudí, ktorí sú bez práce viac ako štyri roky. V porovnaní s uplynulým rokom je to o 12,8-tisíc osôb menej. Z celkového počtu nezamestnaných je teda bez práce viac ako štyri roky 23,1-percent. Najviac dlhodobo nezamestnaných žije v Prešovskom kraji. Z hľadiska dlhodobej nezamestnanosti je Banskobystrický kraj tretím najhorším na Slovensku, pričom Rimavskosobotský okres hrá v nelichotivom rebríčku prím.


