DIVÍN/ LIEŠNICA. Tohtoročné vrtochy počasia dali zabrať väčšine včelárov. Tuhé a dlhotrvajúce mrazy počas zimy, výdatné jarné dažde a opätovné mrazy spôsobili ťažkosti v produkcii medu. V niektorých včelniciach dokonca vyčíňal aj parazit, ktorý zapríčinil úhyn celých včelstiev. Medu bude preto v regióne pravdepodobne menej ako po ostatné roky.
Vyčíňali mrazy, dážď i chodoby
Podľa Marcela Sekulu, ktorý s rodinou vlastní v Divíne firmu Apisek na výrobu medu, bude tohtoročná sezóna slabšia najmä kvôli jarným mrazom. „Čerešne, hrušky, jablone a slivky, všetky kvety pomrzli. Agát bol vo väčšine prípadov zamrznutý tiež. Teraz vykvitol opäť, ale to sú len náhradné strapce,“ povedal Sekula. Ak by bolo v nasledujúcom období sparno a teplo, podľa Sekulu by sa agátu mohlo dariť a produkciu by sčasti zachránil. „Ak však udrú privysoké teploty ako minulý rok, zas to nebude dobre. Kvety vysuší a nebude sa tvoriť nektár.“
Včelári dúfajú, že sa nebudú opakovať ani výdatné dažde. „Ak dlho prší, všetko z kvetu zmyje.“ Kedy budú med stáčať, to si zatiaľ odhadnúť netrúfa. „Agát musí vyzrieť, musí byť zachovaná určitá postupnosť.“ Pozitívom preňho je, že jeho včely mali dosť zásob zo zimy. „Preto som ich nemusel vôbec prikrmovať.“ Divínska firma má približne 200 rodín. Počas lepších rokov vyprodukujú 70 kilogramov medu na jednu rodinu. „Ak dostaneme tento rok aspoň 40 kíl, budeme radi,“ dodal.
Podobná, ak nie horšia situácia je i v Kokavsku. Dávid Turčáni z občianskeho združenia kRaj odhaduje nadchádzajúcu sezónu za jednu z tých slabších. „Zima bola veľmi dlhá a hlavne tuhá. U nás bolo približne dva - tri týždne mínus 20 až 25 stupňov,“ povedal Turčáni.
Aby toho nebolo málo, medzi včelstvami sa rozšírili aj vírusy a parazit klieštik včelí. „Keď sme mali naposledy schôdzu, veľa včelárov hovorilo, že mali výrazné straty. Poznám včelárov, ktorým vyhynulo aj sto rodín.“ Parazit a choroby spôsobili straty aj v ich včelnici v Kokave. Prišli takmer o štvrtinu rodín. „Ostalo nám dokopy asi 17 včelstiev. Ťažko určiť, čo presne bolo príčinou. Bola to zrejme kombinácia zimy, chorôb a parazitu.“
K susednému okresu bolo počasie milosrdnejšie
Okrem úhynu včiel podľa neho znáške uškodilo aj ochladenie počas kvitnutia ovocných stromov. So Sekulom sa zhodujú, že produkcii okrem mrazov uškodili aj dažde. „Určite to bude mať vplyv najmä na produkciu jarného medu a silu včelstiev. Včely počas dažďa nelietajú a zároveň vymýva peľ a nektár z kvetov. My sme jarný med ešte ani nestáčali. V nižších polohách sú na tom lepšie.“ Ako však dodal, netreba hádzať flintu do žita a zatracovať celý rok. „Hlavná znáška sa ešte môže vydariť. Na mnohých miestach sa určite vydarí agát a konkrétne u nás budeme zvedaví, ako to dopadne s černicou a malinou. Jarná znáška bude slabá, ale hlavná môže prekvapiť,“ dodal.
Počasie bolo milosrdnejšie k včelárom v okrese Veľký Krtíš. Peter Pišák má včelnice v obci Dolinka na juhu okresu. Vďaka výhodnej lokalite tuhé mrazy ani dažde jeho produkciu výraznejšie nepostihli. „U nás je znáška z repky, agátu a slnečnice. Stáčali sme už repku a tam bola znáška celkom dobrá. O dva týždne uvidíme, ako dopadne agát. Ale nejako výraznejšie u nás nepomrzol ani ten. Sme v doline, ktorá nás pred mrazmi chráni. Aj vlani u známeho v Krupine pomrzlo všetko a nás to takmer úplne obišlo,“ zakončil Pišák.