HALIČ/LUČENEC. Počas uplynulého týždňa pribudli na novohradských židovských synagógach nové tabule. Kým v Haliči odhalili tabuľu s menami miestnych obetí holokaustu, na Lučeneckej pribudla tabuľa Slovenskej cesty židovskej kultúry. Synagóga sa tak stala súčasťou židovskej cesty, vďaka ktorej bude prezentovaná medzinárodne. Súčasťou projektu budú aj výskumné, vzdelávacie a propagačné aktivity.
Pripomenuli si obete holokaustu
Prvú tabuľu odhalili vo štvrtok 8. júna v Haliči na budove bývalej synagógy, dnes evanjelického kostola. Na pamätnej tabuli sa nachádzajú mená haličských Židov, obetí holokaustu. Iniciátorkou podujatia bola Erika Lizerová Reháneková. „Na tabuli sú mená ľudí, ktorí boli odvlečení do koncentračných táborov a zavraždení. Napriek tomu by nemali byť zabudnutí,“ povedala Reháneková s tým, že jej cieľom bolo, aby sa najmä deti dozvedeli o holokauste a jeho zverstvách. „V dnešnej dobe sa nám rozrastá extrémizmus. Deti o tom musia vedieť, aby tomu mohli zabrániť. Aby sa už nikdy nestalo, že budú ľudia odvlečení zo svojich domovov a umučení bez súdenia a najmä bez viny. Na tej tabuli je polovica detí. Kto nám vysvetlí, aká bola ich vina?,“ opýtala sa trpko.

Tabuľu odhalila Judita Sternlichtová. Mená jej starého otca a jeho dvoch detí sú vytesané na pamätnej tabuli. „Som rada, že tu dnes vidím deti. Sú veľmi dôležité, musia sa od nás dozvedieť, čo sa stalo. Narodila som sa tu, v Haliči na Hlavnej ulici, a prežila som tu krásne detstvo,“ povedala Sternlichtová. Ako 9-ročná sa s rodinou presťahovala do Lučenca. „Na tie roky v Haliči však nikdy nezabudnem. Pre mňa a moju nebohú sestru to bol raj.“ Ako ďalej povedala, počas vojny jej rodina veľmi trpela. Z maminej i otcovej strany. „Na tejto tabuli sú mená Sternlicht. Medzi nimi môj starý otec a jeho dve deti. Chcem za toto gesto a iniciatívu všetkým poďakovať, najmä Erike. Keď som sa to dozvedela, bola som rada, že sedím. Neverila som, že sa to môže niekedy uskutočniť, veľmi za to ďakujem,“ dodala.
Synagóga súčasťou kultúrnej cesty
Na lučeneckej synagóge pribudla v piatok 9. júna tabuľa Slovenskej cesty židovskej kultúry. Synagóga sa tak pripojila k 20-tim stavbám na Slovensku. Cieľom projektu má byť zachovanie a obnova židovského kultúrneho dedičstva. „Je to pre nás významný krok. Ide o medzinárodný projekt, synagóga preto bude propagovaná nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Na Slovensku už našu synagógu veľa ľudí pozná, takto bude lákať turistov aj zo zahraničia,“ povedala mestská poslankyňa Eva Balážová, ktorá pomohla tabuľu odhaliť.

Odhalenia sa zúčastnil aj Maroš Borský zo Slovenského centra židovského kultúrneho dedičstva, ktoré projekt zastrešuje. „Hlavným cieľom projektu je integrovať najdôležitejšie pamiatky židovskej kultúry na Slovensku do turizmu, vzdelávacích a kultúrnych aktivít,“ povedal Borský. Medzi pamiatky kultúrnej cesty v súčasnosti patrí dvadsiatka stavieb, predovšetkým synagóg. Medzi ne sa lučenecká zaradila kvôli jej nedávnej komplexnej rekonštrukcii. „Mnohé zo synagóg v ceste sa už dnes nevyužívajú na bohoslužby, ale slúžia kultúrnym účelom. Do kultúrnej cesty nemôžu patriť objekty, ktoré sú ruinami alebo sa využívajú na bývanie. Preto sme k tomuto kroku mohli pristúpiť práve dnes, po veľmi dôstojnej rekonštrukcii synagógy,“ povedal Borský. Vo synagóge bol aj pred jej záchranou. „Ten pocit dnes sa nedá vyjadriť slovami. Predtým tu bol vtáčí trus, holuby a človek sa bál, že mu niečo spadne na hlavu. Dnes je z nej dôstojný objekt, ktorý slúži ľuďom.“
Ako Borský dodal, od Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku získala lučenecká synagóga ocenenie aj v minulosti. Bola ním Cena Eugena Bárkánya. „Išlo o ocenenie najvýznamnejších počinov, ktoré viedli k záchrane židovských pamiatok na Slovensku. Prvýkrát bola udelená minulý rok a v novembri 2016 bolo ocenené mesto Lučenec za spomínanú rekonštrukciu,“ zakončil.