LUČENEC. Novohradské múzeum a galéria v Lučenci vystaví diela maliara Júliusa Szabóa. Výstavu Svetlá a tiene si budú môcť návštevníci pozrieť do konca júla.
"Novohradské múzeum a galéria v Lučenci dokumentuje prierez celoživotnej tvorby Júliusa Szabóa – takmer celkovú grafickú tvorbu a maľbu od raného obdobia do posledného desaťročia jeho života," povedala kurátorka výstavy Andrea Németh Bozó. Základ tejto kolekcie podľa jej slov tvorí skupina 137 diel, ktorá sa po autorovej smrti dostala do majetku múzea. "Časom sa táto zbierka postupne rozširovala o ďalšie hodnotné diela, nateraz pozostáva z 308 diel, z toho 185 grafických listov, 79 olejomalieb a 44 akvarelov- z ktorých časť je vytvorená autorovou vlastnou technikou, voskovou temperou."
Umelcovu ranú tvorbu od roku 1935 do roku 1942 v zbierkach múzea zastupuje asi 20 malieb. "V tomto období sa Szabó sústreďoval na vonkajšie vnemy, pozoroval farby a svetelné efekty, svoje témy čerpal z vonkajšieho sveta a spracovával ich v rámci klasických žánrov." Na jeho tvorbu podľa kurátorky silne vplývali postimpresionisti ako Van Gogh a Gauguin, ale aj iní starší majstri.

"Duševné procesy vyvolané udalosťami druhej svetovej vojny v ňom otvorili bránu do vnútorného sveta plných vízií a symbolov. Táto etapa vyvrcholila počas jeho pobytu v Šahách (1942 – 1944). V povojnových rokoch sa v autorovom umení opäť zosilní optimizmus, v jeho maľbe sa znova dostávajú do popredia farby a svetlá, ktoré sprostredkujú motívy vonkajšieho sveta, a to najmä krajinomaľby a veduty."
V kolekcii autorových diel v múzeu je najbohatšie zastúpené práve toto obdobie. "Sám autor si svoje maliarske dielo charakterizoval ako lyrické a svoju grafickú tvorbu pokladal za epickú". V jeho grafike sa dostávajú do popredia otázky týkajúce sa podstaty ľudského bytia a drámy života. "Szabó sa v jeho neskorej maľbe (1960 – 1972) odvracia od realistického spôsobu zobrazenia, v jeho dielach sa premnožujú symboly, zosilňuje sa dramatickosť života a myšlienka pominuteľnosti."
Názov výstavy Svetlá a tiene podľa kurátorky naráža na spomenuté dva póly, ktoré sa v Szabóovej tvorbe buď navzájom striedajú alebo sa prejavujú súbežne. "Pričom obohacujú autorovu tvorbu o nové dimenzie výšky a hĺbky," dodala.
Július Szabó bol jedným z najvýznamnejších umelcov Lučenca a Novohradu. "Bol maliarom, grafikom, ale aj básnikom a mysliteľom, ktorého dielo ďaleko presahuje hranice regiónu. Jeho všestranná tvorba sa delí na viac umeleckých etáp, v ktorých rôznymi spôsobmi spracovával vnemy vonkajšieho a vnútorného sveta," zakončila.
Vernisáž výstavy Svetlá a tiene prebehne v priestoroch múzea vo štvrtok 22. júna o 16:30 hodine. Verejnosti bude výstava sprístupnená do konca júla.