FIĽAKOVO. Samospráva Fiľakova dokončuje projekt výstavby skládky inertného odpadu. Nachádzať sa bude v bývalom kameňolome nad mestom. Prevádzku by mali spustiť na jeseň tohto roka.
„Výstavba skládky inertného odpadu je pre bežného občana takmer nebadateľná, no pre mesto veľmi dôležitá. Ide o jednu z kľúčových investícií v tomto volebnom období,“ povedal primátor mesta Attila Agócs. Myšlienka výstavby skládky je osem rokov stará, samospráva na aktuálnej verzii projektu intenzívnejšie pracuje približne dva a pol roka.
Odpad vyvážajú do Lučenca
Na skládku v bývalom kameňolome nad mestom sa bude vyvážať stavebný odpad a sutiny, ktoré vzniknú pri rôznych stavebných prácach. „Doteraz sme s tým mali problémy. Denno-denne sa naše verejnoprospešné služby stretávajú s požiadavkou ľudí o umiestnenie stavebného odpadu. Doteraz na to mesto nemalo kapacity,“ vysvetlil primátor. Pre Fiľakovčanov bolo uskladnenie inertného odpadu doteraz finančne náročné. „Museli platiť poplatok za odvoz do Lučenca, keďže to bola najbližšia skládka. Zároveň platili aj za jeho uskladnenie.“ Verejnoprospešné služby v minulosti zriadili provizórnu skládku v areáli miestnej strednej školy, kde dočasne zbierali menší odpad. Mesto vtedy za toto rozhodnutie dostalo pokutu dvetisíc eur. „Aj z tohto je jasné, ako veľmi sme skládku na takýto odpad potrebovali.“
Ako ďalej ubezpečil, v bývalom kameňolome sa nebudú uskladňovať žiadne nebezpečné odpady ani komunál. „Nikto sa nemusí báť, netreba si to predstaviť ako haldy odpadu. Ideme bezpečným stavebným odpadom vypĺňať jamy a dvory po ťažbe v kameňolome.“
Pre vytvorenie skládky mesto vybralo bývalý kameňolom Chrastie na kopci v smere na Ratku. Pozemok o rozlohe 10-tisíc metrov štvorcových patrí miestnemu urbariátu, s ktorým mesto uzavrelo zmluvu. Do otvorenia prevádzky mesto platí urbariátu ročne sumu vo výške dane, ktorú urbariát platí do mestskej kasy. „Od jesene bude ročné nájomné okrem tejto sumy navýšené ešte o 20 percent z ceny uloženia za každú tonu odpadu,“ vysvetlil. Uskladnenie odpadu bude pre obyvateľov spoplatnené. „Musíme vykryť úvodnú investíciu, poplatky urbariátu a náklady na prevádzku. Zároveň musíme podľa vyhlášky odkladať časť zisku do rekultivačného fondu. Ten bude potrebný na finálne úpravy, keď sa skládka naplní.“ Skládka bude fungovať 10 až 15 rokov. „Za ten čas musíme do fondu našetriť asi 140-tisíc eur.“ Ako dodal, cenu za uskladnenie odpadu stanovia čo najnižšie. „Vieme, že ak by sme dali privysokú cenu, viedlo by to k vytvoreniu čiernych skládok.“ Po naplnení skládky bude podľa primátora možnosť jej rozšírenia na dvojnásobok.
Otvoria ju na jeseň
Inertnú skládku budú prevádzkovať zamestnanci neďalekého zberného dvora patriaceho pod Verejnoprospešné služby mesta. „Dlho sme riešili, ako na to, aby to bolo funkčné, bezpečné a takmer samochodné. Menšie množstvá odpadu sa budú dočasne zbierať v zbernom dvore a vyvezú sa naraz,“ vysvetlil s tým, že väčšie množstvo vyvezú záujemcovia priamo na inertnú skládku. „Po dohode tam príde zamestnanec zberného dvora, ktorý odpad preberie.“
Na budúcej skládke ju už v týchto dňoch počuť čulý stavebný ruch. Do prác vrátane projektových dokumentácií mesto doteraz investovalo približne 85-tisíc eur. Peniaze použili na výstavbu oplotenia, vrátnice, zakúpenie kamery, rampy, váhy či aktívneho bleskozvodu. „Snažili sme sa dbať najmä o bezpečnosť ľudí, ktorí tam budú pracovať, i o bezpečnosť budúcich zákazníkov. Kamera bude mať softvér, ktorý bude rozoznávať ešpézetky áut a bude ich priraďovať k fakturačným údajom. Bude to na dosť vysokej úrovni,“ povedal primátor. Výstavbu mesto plánuje dokončiť v tomto mesiaci. „Počítame s tým, že nejaký čas ešte bude trvať sprevádzkovanie,“ zakončil s tým, že skládka začne fungovať od najbližšej jesene.