IPEĽSKÉ PREDMOSTIE. Z niekdajšieho objektu hraničnej polície v obci Ipeľské Predmostie v okrese Veľký Krtíš, vznikol obecný úrad a 11 nájomných bytov. Obec získala budovu od ministerstva vnútra pred desiatimi rokmi, štyri byty v podkroví ale postavili a odovzdali iba pred pol rokom.
"Výstavba týchto bytov nás vyšla na 178-tisíc eur. Po odovzdaní bytov stavebná firma ešte zateplila a omietla celú budovu, na čo sme vynaložili ďalších asi 40-tisíc eur," povedal starosta Viktor Lestyánszky.
Budovu pre potreby hraničnej polície prvej Československej republiky postavili pred 90 rokmi. Podobné stavby sa v tom období zrealizovali aj v susedných obciach na juhu stredného Slovenska. Spolu so strážnou stanicou tam bolo aj sedem bytov pre posádku. Zaujímavosťou je, že v rokoch 1939 - 1944, tam bol internačný tábor pre poľských dôstojníkov, o čom svedčí pamätná tabuľa na priečelí objektu.

Po druhej svetovej vojne prešla strážna stanica v Ipeľskom Predmostí na zhruba 40 rokov do správy príslušníkov vtedajšej verejnej bezpečnosti. Po otvorení hraníc na prelome tisícročí ale stratila opodstatnenie a ministerstvo vnútra ju ponúklo (tak ako aj niekoľko ďalších v prihraničnej oblasti) miestnym samosprávam.
Starosta verí, že v najbližších rokoch sa podarí ešte ďalšia dôležitá vec, potrebná tak pre obyvateľov obce, ako aj celého regiónu. "Ide o vybudovanie mosta cez Ipeľ z našej obce do dediny Drégelypalánk v Maďarsku," hovorí. Most tam stál 500 rokov, až ho na konci II. svetovej vojny zničili pri ústupe Nemci.
"Dnes totiž dochádza denne z Ipeľského Predmostia a ďalších okolitých obcí do Maďarska zhruba 500 ľudí za prácou. Musia pri tom zachádzať asi 12 kilometrov do Šiah, a potom ešte ďalšie kilometre k svojim zamestnávateľom. Po dobudovaní mostov, ktorých stavbu už odsúhlasili obe vlády, by tak mnohí ušetrili množstvo času i peňazí," pripomína.
Ipeľské Predmostie má dnes asi 630 obyvateľov. Ešte v 60. rokoch uplynulého storočia ich tam žilo viac ako 1200. Podľa starostu veľká časť ekonomicky aktívnych obyvateľov pracuje v Maďarsku, mnoho žien robí opatrovateľky v Rakúsku a nemálo mužov z obce chodí pravidelne na kamiónoch do zahraničia.