ŠIATORSKÁ BUKOVINKA. Zdá sa, že snaženie, ktoré sa začalo pred šestnástimi rokmi, nevyšlo nazmar. Potrebné dokumenty sú schválené a podpísané prezidentom republiky, no starosta Šiatorskej Bukovinky čaká ešte na jeden krok. „Nehovorme hop, kým sme nepreskočili. Až keď tu bude osadený hraničný kameň, tak si môžeme povedať, že sme záležitosti, súvisiace so zámenou pozemkov, dotiahli do úspešného konca,“ s úsmevom tvrdí Juraj Badinka. Reč je o zmene štátnej hranice pri obci Šiatorská Bukovinka. Naši zákonodarci aj hlava štátu ju odobrili v apríli.
Dočkali sa
Nový hraničný kameň zatiaľ v Šiatorskej Bukovinke osadený nebol, no nové hranice sú už vytýčené. A tak sa ľudia, ktorí prichádzajú k vstupu na náučný chodník Šomoška a Mačacia ocitajú jednou nohou na Slovensku a druhou v Maďarsku. Dôležitý je najmä fakt, že cesta vedúca k jazierkam, ktoré sú súčasťou turistickej magistrály, je dnes oveľa jednoduchšia.
„Zámenu pozemkov s maďarskou stranou sme žiadali už pred šestnástimi rokmi. Pramenila z toho, že naši južní susedia si bez povolenia postavili na našom území kanalizáciu. Preto sme to chceli dať do poriadku,“ pripomína starosta s tým, že dostať sa k jazierkam bolo kedysi veľmi obtiažne.
Zmeny hranice sa obec paradoxne dočkala v čase, keď ju už v podstate ani nevnímame. Pohyb slovenských a maďarských turistov je na území, kde štáty susedia, neobmedzený. S južnými susedmi sme si zamenili 1409 metrov štvorcových trvalého trávnatého porastu.

Pribudne rozhľadňa
Náučným chodníkom Šomoška a Mačacia prejde z roka na rok viac ľudí. Nečudo. Prostredie je tu skutočne atraktívne. Obec sa oň príkladne stará. Už vstupný areál ponúka príjemné miesto na oddych, relax, zábavu, šport či grilovačku. Tento rok tu pribudne ďalšia atrakcia.
„Plánujeme postaviť rozhľadňu. Bude stáť na mieste, z ktorého je výhľad na všetky tri hrady v okolí, teda Šomošku, Šalgó a Fiľakovský hrad. Jej výstavbu podporili aj krajskí poslanci,“ zakončil Badinka.