MÝTNA. Ich spolupráca prekonáva hranice, nepozná rečové bariéry, prináša ovocie vo forme cenných poznatkov z oblasti cezhraničnej spolupráce, organizovania kultúrno – spoločenských podujatí, vzniku nových priateľstiev. Združenie mýtnych obcí oslávilo uplynulý mesiac jubilejné 10. výročie od svojho vzniku. Jeho členmi sú Slováci, Maďari aj Rumuni. Náš región má v ňom dokonca dvojnásobné zastúpenie – Mýtnu a Veľký Blh. Z ostatných slovenských obcí sú to Horné Mýto, Lúčky, Mýto pod Ďumbierom a Mýtne Ludany. Z Maďarska sú členmi združenia obce: Nemesvámos, Sajóvámos, Somogyvámos, Vámosatya, Vámoscsalád, Vámosgyörk, Vámosláz, Vámosmikola, Vámosoroszi, Vámospércs, Vámosszabadi a Vámosújfalu. Rumunsko zastupujú Vámosgálfalva a Vámosudvarhely.
Každý rok sa niektorý zo spomínaných členov zhostí úlohy organizátora a usporiada Stretnutie mýtnych obcí. Pavel Greksa, starosta Mýtnej, bol hostiteľom už dvakrát. Podujatie v Mýtnej aj Dolnej Bzovej si nenechali ujsť stovky návštevníkov. Starosta verí, že už čoskoro bude môcť vzácnych hostí privítať v Novohrade aj po tretíkrát.
„Som rád, že združenie úspešne funguje už desať rokov. Naše stretnutia sú veľakrát studnicou nápadov. Slovenskí, maďarskí aj rumunskí kolegovia realizujú zaujímavé projekty, ktoré sú pre ostatných inšpiráciou. Tiež je tu priestor na predstavenie tradícií, kultúry a folklóru v iných regiónoch, dokonca aj za hranicami,” informoval Pavel Greksa, starosta Mýtnej, ktorý bol tento mesiac mesiac spolu so starostom Veľkého Blhu Tiborom Csúrom ocenený zlatým diplomom za dlhotrvajúcu úspešnú spoluprácu na úseku mýtnych obcí v spolupráci s Národným daňovým a colným úradom Maďarskej republiky.
Pavel Greksa bol počas jubilejných osláv skutočne originálny. Na stretnutí sa predstavil v podpolianskom ľudovom kroji. Za opaskom mu nechýbala pištoľ. „Som zo zbojníckeho kraja, takže symbolické mýto len tak po daromnici platiť nebudem,” podotkol s úsmevom. Tiež sa blysol aj na pódiu s fujarou v ruke. „Je pre mňa cťou prezentovať ľudovú kultúru nášho kraja. Naše tradície sú skutočne krásne a má zmysel uchovať ich aj pre budúce generácie.”
Členstvo svojej obce v združení pozitívne hodnotí aj starosta Horného Mýta Andrej Puss. „Starostovia mýtnych obcí sa po prvýkrát stretli začiatkom februára 2007 v Budapešti. Práve tu sa rozhodlo, že sa založí združenie s názvom vámos – mýto,” pripomenul Puss s tým, že premiérové celoštátne stretnutie mýtnych obcí prebiehalo na začiatku júna 2007 vo Vámosgyörku. Neskôr sa do združenia pridali slovenské a rumunské obce. „Do združenia sa tak zapojilo 90 percent obcí ležiacich v Karpatskej doline, ktoré majú v názve vám – mýto,” podotkol Puss s tým, že každý rok sa konajú tri stretnutia mýtnych obcí.
„Programy akcií sú skutočne bohaté, veď v priebehu 10 rokov sa na nich predstavilo mnoho umelcov a folkloristov. V desiatich detských súťažiach sa predstavilo 800 detí a sprievodcov. Niektorí z nich sú dnes zamestnancami Národného daňového a colného úradu Maďarskej republiky. V šiestich vystúpeniach účinkovalo 1412 spevákov a sprievodov. Na piatich stretnutiach sa prednesom poézie a rozprávky prezentovalo 97 školákov a dospelých. Za desať rokov navštívilo naše podujatia približne 33-tisíc hostí,” zakončil starosta.