MURÁNSKA PLANINA. Trvalo hodný čas, kým zistili, že ľudia pre ne nie sú hrozbou. Jedlo si zoberú aj z dlane turistov. Chutia im jablká, suchý chlieb, nepohrdnú ani sladkou piškótou. V lokalite Biele vody na Muránskej planine žijú početné syslie kolónie. Počet týchto roztomilých hlodavcov už prekročil tisícku. Sedemnásťročné úsilie ochranárov a ich pomocníkov tak prinieslo požadované ovocie. Dnes možno povedať, že takú vysokú koncentráciu sysľov na meter štvorcový, ako na Muránskej planine, nenájdete nikde inde na Slovensku.
„Počet sysľov pasienkových v lokalite Biele vody z roka na rok rastie. Chceme docieliť, aby sa zdržiavali popri náučnej trase, preto ich prikrmujeme slnečnicou. Turisti, ktorí tadiaľto prechádzajú, ich môžu pozorovať, dokonca aj kŕmiť. Ročne sa sem príde na sysle pozrieť približne päťtisíc ľudí,“ informoval zoológ a ochranár Ervín Hapl s tým, že prikrmovanie sysľov je veľmi dôležité. „Pol roka spia, preto sa rýchlo musia dostať do dobrej kondície, aby mohli mať a vychovať mláďatá.“
Pri vyslovení slova syseľ sa mnohí gazdovia chytajú za hlavu. Toto zviera považujú za veľkého škodcu. Nájdu sa však aj takí, ktorí zistili, že je významnou zložkou ekosystému a dokáže ochrániť úrodu pred ešte väčším zlom.
„Sysle likvidujú hraboše poľné, ktorým neraz za obeť padnú celé polia. Naopak, syseľ dokáže žiť len v nízkej tráve. Vysoké obilie je pre neho de facto neprijateľné. Z úrody si tak ukrojí len z kraja. Hraboš ju zlikviduje celú,“ ozrejmil zoológ a s úsmevom podotkol, že syseľ si zoberie len odmenu za to, že stráži pole pred hrabošmi. Sysle pasienkové Hapl označil za zvieratá slnka. Sú aktívne približne od ôsmej hodiny ráno do šiestej popoludní. Keď prší, takmer ich nevidno. Tiež významne prispievajú k manipulácii vody v pôde. Vďaka nim sú pasienky dlhodobo zelené.
Prirodzeným nepriateľom sysľov sú dravce. Tie neraz preriedia ich rady. „Sysle sú dôležitou zložkou potravy pre orly, jastraby, tchory, hranostaje, lasice či mačky divé. Aj na Muránskej planine máme pár jastrabov, ktorí nám za rok vytiahnu približne 200 – 300 sysľov. Nie je na tom nič výnimočné ani zlé. Je to prirodzený kolobeh v prírode,“ zakončil ochranár.