MODRÝ KAMEŇ. Krásu starých hračiek z obdobia, kedy ešte hračky neboli bežne dostupné a stávali sa ozajstnými pokladmi pre ich malých majiteľov možno vidieť v Slovenskom národnom múzeu (SNM) - Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň.
Zlatý vek detských hračiek
Hradné múzeum sídliace v meste Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš ponúka až do októbra v rámci výstavy Poklady detstva aj historické hračky zo súkromnej zbierky zberateľa Štefana Škorupu. Vystavené exponáty pochádzajú z obdobia, ktoré odborníci právom označujú za zlatý vek detských hračiek, ktoré trvalo od druhej polovice 19. storočia až do medzivojnového obdobia, teda po 20. roky 20. storočia, informuje o tom múzeum na svojej webstránke http://www.snm.sk/?muzeum-babkarskych-kultur-a-hraciek-uvodna-stranka.
„Zberateľská aktivita pána Škorupu pramení z detstva a pretrváva dodnes. Jeho úctyhodnú zbierku tvorí v súčasnosti viac ako štyritisíc hračiek, z ktorých návštevník výstavy môže obdivovať 910 jedinečných hračiek a hier,“ láka návštevníkov na výstavu múzeum.
Dievčenské i chlapčenské
Obdivovať možno dievčenské aj chlapčenské hračky. Z dievčenských dominuje tradične bábika. Medzi prezentovanými bábikami sú bábiky z textilu, z kože, ale aj plastové bábiky od svetových výrobcov. Nechýbajú im rôzne doplnky, ako malé kočíky a oblečenie i miniatúrny nábytok. Očaria aj izbičky pre bábiky s miniatúrnym vybavením, zariadené až do najmenších detailov podľa dobovej módy.
Medzi chlapčenskými hračkami dominujú mechanické hračky, kamienková stavebnica a hlavolam (ANKER), skladací drevený hrad s cínovými vojačikmi a hojdací koník. Priemyselný rozvoj spoločnosti priniesol so sebou aj nové hračky. Zmenšeniny a modely technických vynálezov sa okamžite zaradili medzi obľúbené chlapčenské hračky. Príkladom je Laterna magica, teda premietací stroj a malý parný stroj. Detailné vypracovanie funkčných modelov výrobcu hračiek Bing (1879-1932) možno vidieť na železničnom modeli. Za pozornosť stoja i modely celosvetovo preslávenej firmy SCHUCO (1912). Medzi historickými hračkami nechýbajú ani československé drevené hračky z medzivojnového obdobia.
Výstava sa v sídle múzea na hrade Modrý Kameň, ktorý tvoria zrúcaniny gotického hradu a barokový kaštieľ, dajú vidieť počas letných prázdnin denne od 9:00 do 18:00. Múzeum bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň je múzeum zo siete Slovenského národného múzea. Špecializuje sa na dokumentáciu dejín a súčasnosť bábkového divadla a detskej hračky na Slovensku, ale aj dejín regiónu, v ktorom sa nachádza.