LUČENEC. V lučeneckom mestskom parku pribudol nový náučný chodník. Vďaka nemu môžu návštevníci bližšie spoznávať faunu a flóru parku. Okrem náučných tabúľ s vtáctvom sú súčasťou chodníka aj dreviny. V druhej fáze projektu majú pribudnúť interaktívne prvky.
Vtáctvo a dreviny
Podľa Henriety Čemanovej, referentky regionálneho rozvoja Mestského úradu v Lučenci a manžérky projektu, myšlienka výstavby vzišla od primátorky Alexandry Pivkovej. „Inšpiroval ju náučný chodník na zahraničnej ceste v Papuku, čo ju motivovalo k nápadu vytvoriť niečo podobné aj v Lučenci.“ Projekt vznikol v spolupráci samosprávy a združenia právnických osôb Region Neogradiensis. Finančne ho podporila Nadácia ČSOB sumou tritisíc eur.

Prvá časť chodníka s názvom Spoznávaj vtáctvo je venovaná okrídlencom žijúcim v mestskom parku. S informáciami o vtáctve mestu pomáhal ornitológ Dušan Kerestúr. „Na náučných tabuliach je 16 fotografií vtákov s ich charakteristikou,“ povedala referentka s tým, že do projektu sa zapojili aj žiaci základných škôl na Ulici Vajanského, M.R. Štefánika a L. Novomeského. „Vytvorili nám búdky a krmítka pre vtáky na základe návodu od ornitológa. Deti na nich pracovali počas zimy na technickej výchove a my sme ich zakomponovali do chodníka.“ Deti z Materskej školy na Partizánskej ulici v rámci polytechnickej výchovy zas vytvorili tabuľu s vletovými otvormi, ktorú ozdobili namaľovanými vtákmi. Do projektu sa zapojili aj dobrovoľníci. „Deti pomáhali primátorke aj pri samotnom otváraní chodníka, kedy spolu s ornitológom prestrihli šnúru zo šišiek.“
Okrem náučných tabúľ o vtáctve je súčasťou chodníka aj množstvo inštalovaných drevín. Tie poskytli Mestské lesy Lučenec. „Každé drevo je iné, inštalované sú aj ich prierezy. Deti tak môžu lepšie spoznávať dreviny rastúce v parku,“ vysvetlila Čemanová. Pri každom dreve je tabuľa s informáciami. „Záujemcovia si ich môžu ohmatať, porovnávať rozdiely medzi jednotlivými druhmi a tak sa ich naučiť rozoznávať.“ Drevo od mestských lesov použili aj na vydláždenie časti chodníka.
Interaktívne prvky
Vtáctvo a dreviny však podľa Čemanovej nebudú jedinou súčasťou chodníka. V poslednej fáze by k nim mali pribudnúť náučné tabule o chrobákoch, včelách, rastlinách a zvieratách žijúcich v parku. „Okrem bežných návštevníkov bude chodník vhodný aj na spestrenie výučby prírodopisu na základných školách.“ V tomto roku by do chodníka mali pribudnúť aj interaktívne hravé prvky. „Bude to prekvapenie pre deti, ktoré mesto pripravuje. Na nových prvkoch budú môcť škôlkari a školáci skladať obrázky zvierat či prispieť kresbou stromu,“ dodala na záver.