HAJNÁČKA. Keď ho uvidel, zostal v nemom úžase. Bol to on, modrý krásavec, ktorého hľadal päť rokov. Tisícky hodín bádania v lome nad Gemerským Jabloncom prinieslo požadované ovocie. Ladislav Oravec zo Šuríc našiel v katastri susednej Hajnáčky modrý drahokam. Je to doposiaľ najväčší nájdený zafír v bazalte v tejto oblasti. Je veľký 1,43 cm. Nazvali ho Kráľom.
„Bol to neopísateľný pocit. Roztriasli sa mi nohy, na čelo mi vystúpili kropaje studeného potu. Vedel som, že je to on. Drahokam, ktorý neďaleko Hajnáčky na mňa čakal dva a pol milióna rokov. Dokonca som nemusel ani rozbíjať horninu. Zjavil sa mi pred očami ako blesk z jasného neba,“ opísal amatérsky mineralóg obrovskú radosť z minuloročného objavu. Motivovali ho predošlé nálezy, keďže od konca roka 2015 tu bolo nájdených pár desiatok zafírov, ktoré sa stali ozdobou súkromných zbierok aj múzeí.
Jednoduchý trik
Hľadať zafír v kopách bazaltu vôbec nie je jednoduché. Ladislav Oravec vie o tom svoje. Dokonca je veľmi pravdepodobné, že radosť z nálezu môže byť predčasná. V spomínanej lokalite sa totiž nachádzajú aj falošné zafíry. „Bazalt sa rozbije kladivom a musí sa podrobne preskúmať z každej strany. Neraz hľadači drahokamov objavia falošné zafíry. Popritom ich pravosť sa dá veľmi ľahko zistiť,“ vysvetlil nálezca s tým, že zafír stačí potrieť vodou. Kto ju nemá po ruke, môže ho aj nasliniť. „Ak je zafír pravý, tak jeho farba zjasnie.“
Ladislav stretol v lome mnoho zberateľov amatérov, aj takých, ktorí sa tvárili ako naslovovzatí odborníci. Dnes sa nad ich úlovkami z Novohradu iba pousmeje. „Prišli, niečo našli a odchádzali šťastní, že ich nálezy nikto neprekoná. Podvedome som tušil, že sa tešia zbytočne. Na spiatočnú cestu si pribalili falošné zafíry. Viac sa tu neukázali,“ zaspomínal si amatérsky mineralóg a s úsmevom podotkol: „Tam, kde iní končia, ja začínam. Pevná vôľa mi nechýba. Keď si niečo zaumienim, idem za tým stoj čo stoj.“
Hľadať neprestane
Kráľ je na svete, prišiel čas hľadať cisára. „Určite budem v hľadaní ďalších zafírov pokračovať. Akurát teraz je tá motivácia menšia, pretože ak nájdem väčší zafír, tak v podstate prekonám len svoj rekord. Vôbec by som sa nenahneval, keby niekto objavil drahokam väčší, ako je Kráľ. Práve to by ma nabudilo,“ podotkol Ladislav, ktorého nález má už dokonca aj svoju informačnú tabuľu. Uplynulú stredu (12. 7.) ju odhalili pri vstupe do Kostnej doliny, ktorá je významným paleontologickým náleziskom v rámci Európy. Akciu organizovali zástupcovia Slovenskej mineralogickej spoločnosti a tiež obcí Hajnáčka a Šurice. Nechýbal ani primátor Fiľakova Attila Agócs, ktorý je zároveň predsedom Geoparku Novohrad-Nógrad. „Som rád, že územie geoparku púta čoraz väčšiu pozornosť. Teraz už aj vďaka zafírom, ktoré sa tu vyskytujú. Naša oblasť je opäť viac významnejšou a pre návštevníkov atraktívnejšou. Je to aj vďaka takým nadšencom, ako sú Daniel Ozdín a Ladislav Oravec,“ povedal Agócs.

Významné nálezisko
Daniel Ozdín z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave potvrdil mimoriadny význam náleziska zafírov v katastri obce Hajnáčka. V rámci Karpát je dokonca najvýznamnejším. „Minulý rok tu zavládla zafírová horúčka. Prichádzali sem zberatelia z celého Slovenska, no nič nenašli. Snáď aj preto, lebo táto lokalita je trošku zákerná a to tým, že sa tu vyskytujú falošné zafíry. Šťastie mal akurát Laco Oravec. Ukázal som mu, ako rozoznať pravý zafír od falošného,“ ozrejmil skúsený mineralóg. Práve vďaka nemu sa o zafíre Kráľovi dozvedela široká odborná i laická verejnosť nielen na Slovensku, ale aj za hranicami. „Kráľ je v správnych rukách. Dano ma skutočne veľa naučil a som mu za to veľmi vďačný. V mojom bádaní ma podporoval aj Zoltán Végh, starosta Šuríc,“ podotkol Oravec.
Zafír, vyskytujúci sa v bazalte v Kostnej doline pri Hajnáčke, bol po prvýkrát zdokumentovaný v roku 1899 mineralógom a geológom Júliusom Szádeczkym. Po sto rokoch bol zafír, síce len vyvetraný v sedimentoch, opäť nájdený. O jeho publicitu sa postaral profesor mineralógie na Univerzite Komenského v Bratislave Pavel Uher. Doposiaľ najväčším zafírom v bazalte, ktorý bol v tejto lokalite objavený, je spomínaný modrý zafír Ladislava Oravca. Hajnáčka je aktuálne najvýznamnejšou lokalitou tohto drahokamu v celých Karpatoch. Spolu s opálom z Dubníka sú jedinými slovenskými drahokamami.