MURÁNSKA DLHÁ LÚKA. Dobu, kedy vežu rímskokatolíckeho kostola v Muránskej Dlhej Lúke krášlili hodiny, si ani najstarší obyvatelia tejto dediny nepamätajú. Dokonca o nich nepočuli ani z rozprávania svojich starých rodičov. Aj keď sa nevie presne kedy, predsa tam kedysi boli. Svedčí o tom dobová fotografia uložená v archíve na farskom úrade. „Matne na nej vidieť vežu nášho kostola aj s hodinami. Odkedy tam nie sú, nevedno. Vo veži je aj starý hodinový stroj, ktorý má ešte kľuku. Pochádza z konca 17. storočia. Boli si ho pozrieť aj pamiatkari a mali požiadavku, aby bol po ukončení renovácie kostola ošetrený a zakonzervovaný,“ informoval Daniel Baláž, duchovný otec farnosti Muránska Dlhá Lúka.
Kto si kostol zveční fotoaparátom dnes, opäť bude mať na fotografii vežové hodiny. Sú darom od miestnej veriacej rodiny. Okrem štyroch ciferníkov pribudol vo veži aj zvon, ktorý ohlasuje celú hodinu. „V noci bude vypnutý, aby ľudí nerušil,“ podotkol duchovný otec s tým, že celá farnosť aj rožňavská diecéza sa z tohto cenného daru nesmierne tešia.
Moderná technika na historickom skvoste
Montáž vežových hodín sa len tak každý deň nevidí. Pre malú obec to bol sviatok. Miestni so záujmom sledovali, ako hodiny vyťahujú po lane do výšky 18 metrov.
„Sú vyrobené z hliníka a nereze. Chceme predísť vzniku hrdze, ktorá by špinila fasádu kostola. Hodiny sú s krokovým motorom, riadené elektronicky. Presnosť zaručuje snímanie DCF signálu z atómových hodín vo Frankfurte,“ ozrejmil Patrik Ivák z firmy Albína Ivaka z Liptovských Sliačov, ktorá na Slovensku namontovala vežové hodiny približne na dvesto kostoloch. „Takéto hodiny sa nezvyknú kaziť. Ak sa predsa len niečo udeje, tak väčšinou to má na svedomí blesk. Vtedy prídeme a prevedieme potrebný servis.“

Vežové hodiny v Muránskej Dlhej Lúke, pozostávajúce zo štyroch ciferníkov boli hotové za štyri dni. „Výroba jedného kompletného ciferníka, ktorý pozostáva z ručičiek, prevodovky, ktorú treba vyrobiť, zložiť a namontovať, trvá deň,“ podotkol Ivák s tým, že tieto hodiny sú kuriózne. „Rozmer ciferníkov je približne meter. V tomto prípade majú všetky rôzne priemery, čo je pomerne neobvyklé. Väčšinou je to vtedy, ak sú na veži rôzne otvory pre hodiny, respektíve jedna strana môže byť v porovnaní s druhou širšia.“
Národná kultúrna pamiatka
Rímskokatolícky kostol v Muránskej Dlhej Lúke, ktorý je zasvätený sv. Michalovi archanjelovi, pochádza z konca 13. storočia. Je národnou kultúrnou pamiatkou. „Do 15. storočia sa v ňom nachádzali aj dva bočné oltáre. Prvý bol zasvätený sv. Kataríne a sv. Barbore, patrónke baníkov, druhý svätým apoštolom Petrovi a Pavlovi. V 15. storočí bol vybudovaný okolo kostola obranný múr proti husitským nájazdom. V tej dobe už nefiguruje žiadny záznam o bočných oltároch. Možnože boli zlikvidované počas reformácie, respektíve boli nejaké okolnosti, ktoré primäli veriacich k tomu, aby ich z kostola odniesli. Kostol je výnimočný tým, že sa v ňom zachovala gotická klenba z 13. storočia,“ v krátkosti pripomenul duchovný otec históriu kostola, ktorý sa dnes pýši novými hodinami.