PÍLA. Skalné bralo pri Píle už nebude hrozbou pre železničnú dopravu. Po zosuvoch spred štyroch rokov, kedy na trať spadli veľké kusy skál, sa Železnice SR rozhodli bralo zabezpečiť. Do prác zainvestovali viac ako dva milióny eur.
Nebezpečné zosuvy
Podľa Martiny Pavlikovej, hovorkyne Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), skalné bralo pri zastávke v Píle na železničnej trati Kriváň – Lovinobaňa bolo hrozbou pre plynulosť a bezpečnosť vlakovej dopravy. V minulosti spôsobili skaly spoločnosti nemalé problémy. „Väčšie zosuvy skál boli v rokoch 2008 a 2013. Menšie zosuvy boli hlavne po prechodoch ročných období, keď na skalu pôsobila zmena teplôt a poveternostných podmienok. Keďže hrozili aj väčšie zosuvy skál a jedna traťová koľaj je v tesnej blízkosti skalného zárezu, bolo nevyhnutnosťou celé skalné bralo zabezpečiť tak, aby bol zamedzený zosuv skalného masívu,“ vysvetlila hovorkyňa.

Dvojmiliónová investícia
Skalný zárez podľa jej slov zasieťovali a zabezpečili tak, aby zvetrané kusy skál naďalej nepadali do koľajiska. Práce prebiehali od mája do júla tohto roka. Realizovala ich firma Rocknet, s. r. o. „Súčasťou výlukových prác bolo odstránenie náletových drevín a uvoľnených skál. Neskôr sa navŕtavali diery, do ktorých sa ukotvili tyče v dĺžke 6 až 8 metrov. Nasledovalo zasieťovanie skalného zárezu pletivom a upevnenie ochranných sietí o kotevné tyče,“ ozrejmila hovorkyňa s tým, že vyčistili aj priekopu popri skalnom záreze od napadaných kameňov. „Zrealizovaná bola aj úprava štrkového lôžka do profilu.“ Železnice do zabezpečenia brala investovali takmer 2,3 milióna eur bez DPH.

Súčasťou skalného brala je aj 125-metrový tunel Píla z roku 1871. Prestavali ho v roku 1948, no vlaky ním nejazdia už približne 30 rokov. „Údržbové práce sa v ňom nevykonávajú, len dohliadacia činnosť, ktorá ŽSR vyplýva zo zákona a interných predpisov. Kultúrnou pamiatkou tunel nie je,“ zakončila.
***
V prípade otázok kontaktujte, prosím:
Martina Pavliková, hovorkyňa ŽSR, tel. 02/2029 7582, 0903 244 460
e-mail: pavlikova.martina@zsr.sk