RIMAVSKÁ SOBOTA. Patrí medzi najkrajšie diela v zbierkach výtvarného umenia Gemersko – malohontského múzea a je dielom umelca, ktorého život bol spätý s Gemerom a krátko aj Novohradom. Olejomaľba na plátne od Júliusa Rudnayho bude v spomínanom múzeu predmetom mesiaca august. Muzeálne zbierky obohatila v roku 1911.
„Obraz gemerského rodáka Júliusa Rudnayho zobrazuje dedinskú matku dojčiacu svoje dieťa, v zemitej farebnosti na tmavom pozadí. Námet, vyvážená kompozícia, kontrasty svetla a tieňa, ľahký a zároveň dôrazný rukopis vytvárajú harmonický celok,“ informovala Angelika Kolárová, historička umenia Gemersko – malohontského múzea s tým, že obraz Materstvo sa do múzea dostal v roku 1911. „Vtedy nákupná komisia Štátnej uhorskej výtvarnej spoločnosti zakúpila päť výtvarných diel rôznych autorov a darovala ich oblastným múzeám.“
Štúdiá v rôznych krajinách
Olejomaľba putovala do Rimavskej Soboty preto, lebo jednotlivé diela prislúchali múzeám, ktoré sa nachádzali v rodiskách autorov. Rudnay pochádzal z Plešivca. Dnešné Gemersko – malohontské múzeum bolo najbližšie.
Život Júliusa Rudnaya je spätý s Gemerom, kde strávil detstvo a neskôr čerpal podnety k tvorbe. „Narodil sa 9. januára 1878 v Plešivci. Študoval v Budapešti aj v Mníchove u Simona Hollósyho, s ktorým navštevoval maliarsku kolóniui v Nagybányi a rok v Paríži. V rokoch 1903 – 1905 sa usadil v Hucíne, kde sa stretával s rimavskosobotským maliarom Eduardom Putrom, pre ktorého bol veľkým vzorom a učiteľom. Keď si Rudnay v lete 1905 otvoril sezónnu súkromnú maliarsku školu v Rimavskej Sobote, tak Putra sa stal jeho pomocníkom a súčasne aj žiakom,“ priblížila historička.

Studnica námetov na vidieku
Rudnay s Putrom zanechali svoj rukopis aj na rimavskosobotskom cintoríne. „Spoločne sa podieľali na výmaľbe južnej klenby, tzv. Margitinej kaplnky. V roku 1904 ju dal svojej nebohej manželke postaviť rimavskosobotský právnik a statkár István Süteő-Munkácsi,“ ozrejmila Kolárová.
Umelca fascinoval život ľudí na vidieku. Inšpiroval ho k snahe vytvoriť v maľbe akýsi uhorský národný štýl. „Rudnay sa neskôr presťahoval do Pešti. Obdobie prvej svetovej vojny strávil v Lučenci ako náhradník. Na front odvelený nebol. V roku 1922 sa stal profesorom na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti. V roku 1947 založil umeleckú kolóniu v Baji, kde žil do roku 1953. Zomrel v Budapešti 4. januára 1957,“ pripomenula historička a na záver dodala, že návštevníci Gemersko – malohontského múzea si olejomaľbu Materstvo môžu pozrieť od 1. do 31. augusta.