TUHÁR. To, čo mnohí považujú za samozrejmosť, im chýba. V Tuhári je voda doslova nad zlato. V týchto dňoch, keď sa ortuť teplomera vyšplhá nad 30 stupňov Celzia, tu darmo ľudia krútia vodovodnými kohútikmi. Obecného vodovodu niet, studne vysychajú. „Je to smutné, keď v 21. storočí nemáme čím spláchnuť toaletu, keď niet v čom umyť riad, pranie v automatickej práce je len snom,“ žalostí Marieta Kelementová z Tuhára. Štyridsaťpäťročnej matke troch detí problém s vodou poriadne strpčuje život. Pranie na potoku poznačilo jej chrbát. „Niekedy si myslím, že vodovodu v našej dedine sa už ani nedožijem,“ trpko podotkla.
Voda z potoka
Dedine, ktorej boj o pitnú vodu ešte donedávna pripomínal márny boj s veternými mlynmi, však svitá na lepšie časy. Ak všetko pôjde podľa plánu, už na budúci rok budú miestne komunikácie rozkopané a na konci roka si ľudia pokojne môžu napustiť plné vane a vychutnať si pre väčšinu z náš bežný pôžitok.
Potrebné papiere majú už pekných pár rokov, no chýba to najdôležitejšie – peniaze. „Projektová dokumentácia je spracovaná od roku 2004. Vzápätí bolo vydané stavebné povolenie. Vodovod budujeme postupne z prostriedkov, ktoré nám priebežne schvália z fondov,“ povedal Peter Čeman, starosta Tuhára s tým, že na dokončenie vodovodu v obci je potrebných ešte 800-tisíc eur. Neúnosnej situácie, ktorá sa počas horúčav výrazne zhoršila, si je vedomý. Hľadá možnosti, ako ľuďom pomôcť. Aktuálne im zabezpečuje dovoz úžitkovej vody z miestneho potoka. Pitnú vodu si môžu načerpať z obecnej studne, ktorá však tiež nie je výdatným zdrojom.

„Ľudia majú studne, no počas horúčav vysychajú. Okrem toho je vo väčšine z nich nevyhovujúca voda. Obsahuje veľa dusičnanov. Dobré výsledky sú akurát z horských studničiek v katastri obci, avšak v nich je veľmi málo vody. Akurát tak do pohárika,“ podotkol starosta.
Za posledných šesť rokov sa dvakrát obci podarilo získať peniaze na budovanie vodovodu. „Aktuálne sme zrealizovali 337 metrov v najhoršej oblasti. Práve pripravujem potrebné vyúčtovanie pre environmentálny fond, ktorý spadá pod rezort životného prostredia. Tento rok sme z neho dostali 90-tisíc eur,“ ozrejmil Čeman s tým, že spoluúčasť obce predstavovala 4738 eur.
Pomôžu vodári
Dva a pol kilometra vodovodného potrubia, vodojem, čerpacia stanica. To všetko by mohlo byť v Tuhári, vďaka dohode so Stredoslovenskou vodárenskou spoločnosťou v Banskej Bystrici, do konca budúceho roka realitou.
„Pomocnú ruku nám podajú vodári. Budú oprávneným žiadateľom finančných prostriedkov pre obec v rámci integrovaného regionálneho operačného programu. Požiadajú o peniaze na celý projekt s tým, že vybudovaný vodovod aj sfunkčnia. Výzva potrvá do konca septembra a do konca roka by mal byť projekt vyhodnotený. V prípade, že všetko pôjde podľa plánu, tak sa naše trápenie s vodou na budúci rok skončí,“ zakončil starosta.