FIĽAKOVO. Pamätný deň obetí holokaustu si v stredu 2. augusta pripomenuli aj vo Fiľakove, v ktorom žije najväčšia integrovaná rómska komunita na Slovensku. Žije tu približne tritisíc Rómov. Na pietnom akte, organizovanom OZ Kovosmaltskí zvárači, sa zúčastnili aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz a primátor mesta Attila Agócs.
Ravasz: Fiľakovo je príkladom integrácie
Rómsky holokaust si vo Fiľakove pripomenuli pri pamätníku stratenej židovskej komunity. Prítomní sa k nemu presunuli v sprievode od Námestia padlých hrdinov. Pietnu akciu zorganizovali členovia OZ Kovosmaltskí zvárači. „Naše občianske združenie vzniklo pred štyrmi rokmi. Toto je tretí rok, kedy sa nám podarilo túto akciu zorganizovať. Je to seriózne vzdanie úcty našim predkom, ktorí sa stali obeťami nacizmu,“ povedal Ján Danyi, predseda združenia.

Spomienkovej slávnosti sa zúčastnil aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz. „Rómsky holokaust je historická udalosť, ktorú nie všetci v tejto republike poznajú, hoci sa týkal mnohých ľudí. V Európe zahynulo pol milióna Rómov, na našom území približne 20-tisíc. Je dôležité, aby sme na tieto udalosti nezabúdali, nakoľko tie tendencie, ktoré pomáhali tomu, aby boli títo ľudia vyhubení, sú aktuálne aj v súčasnej dobe,“ povedal splnomocnenec. Podľa jeho slov sa súčasná situácia na Slovensku nápadne podobá tej, ktorá v minulom storočí vyústila do fašizmu. „Nesmieme dovoliť, aby veci zašli tak ďaleko ako v minulosti. Verím, že sa to dá a práve Fiľakovo by som rád dal všetkým za príklad. Žije tu pravdepodobne najväčšia integrovaná rómska komunita na Slovensku,“ povedal Ravasz s tým, že hoci tu žije približne 3000 Rómov, nežijú v osadách a nežijú v tak hlbokej chudobe, ako v iných častiach Slovenska. „Fiľakovo môže byť dobrým príkladom integrácie pre všetkých. Je tu súdržnosť, sú tu aktívne organizácie a dobré školy,“ doplnil.
Agócs: Extrémizmu sa musíme postaviť na odpor
S jeho slovami súhlasil aj primátor Attila Agócs, podľa ktorého je najdôležitejšie nezabúdať. „História sa opakuje, akoby sme sa vracali do tridsiatych rokov. Máme za sebou hospodársku krízu, objavili sa extrémisti, ktorí šíria nenávisť. Proti tomuto musíme zdvihnúť varovný prst,“ povedal primátor s tým, že práve preto majú podobné pietne akty svoju opodstatnenosť. „Musíme o tom otvorene hovoriť a pomenovať veci pravým menom, aj fašizmus a osoby, ktoré ho šíria. Sociálne siete sú stále plné nenávistných komentárov. Každý zodpovedný človek musí ukázať svoj nesúhlas a postaviť sa extrémizmu na odpor,“ dodal na záver.

Na druhý augustový deň pripadlo 73. výročie likvidácie "cigánskeho" koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. V tento deň v roku 1944 tam bolo zavraždených viac ako 3000 Rómov. Obeťami sa stali najmä ženy, deti a starší ľudia.