LUČENEC. Lučenčania boli roky zvyknutí odovzdávať papier výkupcom v žltých dodávkach. Ako protihodnotu dostali hygienické potreby. Po šiestich rokoch sa však situácia zmenila. Mesto nedalo povolenie spoločnosti HANYX s.r.o. pôsobiť na území mesta. Odpad skupuje výhradne spoločnosť MEPOS s.r.o., ktorého je väčšinovým vlastníkom. Ľudia voči tomuto rozhodnutiu spísali petíciu. Prípad pravdepodobne skončí pred súdom.
Koniec tradície
V Lučenci fungoval výkup papiera približne šesť rokov. Prevádzkovala ho spoločnosť SAGI s.r.o., ktorej zamestnancom bol aj Peter Hanes. Po tom, ako sa spoločnosť prestala výkupu venovať, štafetu po ňom v minulom roku prebrala spoločnosť HANYX s.r.o., ktorú založili Hanes so svojou manželkou Miroslavou. Vo výkupe papiera na tradičných žltých dodávkach chceli pokračovať aj naďalej. V Lučenci však nemôžu. Samospráva im činnosť v meste nechce dovoliť. Túto službu má podľa ich predstáv vykonávať výhradne MEPOS s.r.o., ktorej väčšinovým vlastníkom je mesto prostredníctvom akciovky SPOOL.
„Od môjho bývalého zamestnávateľa sme odkúpili dodávku a chceli sme pokračovať zabehnutým spôsobom za rovnakých podmienok. V žiadnej samospráve sa nevyskytol problém, iba tu, v Lučenci. Poslali sme na mesto návrh zmluvy, na ktorý nám desať mesiacov vôbec nereagovali,“ povedal Hanes. Podľa jeho manželky nasledovala séria telefonátov a snahy o kontakt s mestom. „Nijako sa k veci nevyjadrovali, nevedeli sme, na čom sme.“ Podľa Michaely Hrnčiarovej, hovorkyne mesta, nešlo o úmyselnú ignoráciu spoločnosti. „Spoločnosť HANYX s.r.o. zaslala mestu Lučenec návrh na uzavretie zmluvy na zber a výkup papiera v čase, keď začala platiť novela zákona č. 79/2015 o odpadoch v platnom znení. Touto novelou sa zavádzali úplne nové podmienky pre zber triedeného odpadu. Vzhľadom k tomu, že tieto zmeny boli zložité, rozhodovanie o zmluvách v súvislosti s triedeným odpadom prebiehalo dlhšiu dobu,“ vysvetlila hovorkyňa.
Po niekoľkomesačnom tichu padlo rozhodnutie. „Prednosta mestského úradu manželovi oznámil, že oni majú svoju zvozovú spoločnosť MEPOS, ktorá má zmluvu s organizáciou zodpovednosti výrobcov Envipak, preto budú papier vykupovať iba oni. Ale my máme s Envipakom zmluvu tiež, len tá je neplatná, pokým nám mesto nedá súhlas k výkupu,“ vysvetlila Hanesová s tým, že rozhodnutie mesta odmietajú akceptovať. „Snažili sme sa všemožne dohodnúť stretnutie s pani primátorkou, no nepodarilo sa nám to. Poslali sme teda žiadosť o opätovné prehodnotenie našej spolupráce. Napokon nám poslala list, že miera separácie v meste je postačujúca.“
Podľa Hanesovej sú ľudia v meste na ich služby zvyknutí. Dovtedy ako jediní, spolu so svojím predchodcom, ponúkali obyvateľom na výmenu za papier rôzne hygienické potreby a chodili za nimi priamo domov. „Vzhľadom k tomu, že občania boli zvyknutí časť vytriedeného papiera zamieňať za určitý sortiment hygienických potrieb, mesto Lučenec iniciovalo u spoločnosti MEPOS s.r.o. prehodnotenie možnosti zaviesť pre občanov aj takúto službu. MEPOS začal túto službu vykonávať od 15.5.2017,“ povedala hovorkyňa. „My nemáme nič proti tomu, že túto službu začali poskytovať aj oni. Mesto má právo podpísať zmluvu, s kým chce. Ale prečo nemôže aj s nami? Na zdravom konkurenčnom boji nevidíme nič zlé,“ reagovala Hanesová.
Ľudia spísali petíciu
Situácia medzi mestom a Hanesovcami sa začala vyhrocovať od apríla. Na zasadnutí zastupiteľstva vtedy vedenie mesta spoločnosť HANYX obvinilo z toho, že papier v meste vykupuje „načierno“. Za týmto tvrdením si stojí dodnes. „Spoločnosť HANYX s.r.o. opakovane vykonáva na území mesta Lučenec ako aj v meste Veľký Krtíš mobilný zber a výkup triedenej zložky komunálneho odpadu, papiera, nezákonne. Vedome porušuje zákon o odpadoch, nezasiela oznámenia o množstvách odpadu za mesto Lučenec v zmysle § 16 ods. 4 zákona o odpadoch príslušnej OZV,“ potvrdila hovorkyňa. Hanesovci však toto tvrdenie odmietajú. „Vo Veľkom Krtíši papier vykupujeme len od právnických osôb, na čo máme zo zákona právo. A čo sa týka Lučenca, my sme si zákonnú povinnosť splnili a návrh zmluvy sme doručili. My nemôžeme za to, že sa tak dlho k veci nevyjadrili. A čo sa týka oznámení o množstvách odpadu, tie sme im napriek tomu, že sa nevyjadrovali, pravidelne zasielali,“ povedal Hanes, podľa ktorého od negatívneho stanoviska v meste zber nevykonávajú.
Proti rozhodnutiu mesta nepovoliť spoločnosti výkup papiera obyvatelia spísali petíciu. Mestu odovzdali 1200 podpisov. Či však táto skutočnosť nejako ovplyvní rozhodnutie mesta, nateraz zrejmé nie je. „Písomnosti, ktoré boli podané ako petícia dňa 21.7.2017 za „zachovanie výkupu papiera v meste Lučenec spoločnosťou HANYX s.r.o.“, obsahujú nejasnosti v tom, že časti textu na petičných hárkoch sú prelepené iným textom a niektoré časti petičných hárkov sú zabielené. Osoba poverená zastupovaním pred orgánmi verejnej moci, uvedená v podaní, bola v zmysle § 5 ods. 4 zákona 85/1990 Zb. v platnom znení pozvaná na vysvetlenie týchto skutočností,“ reagovala hovorkyňa.
Možná súdna dohra
Prípad pravdepodobne skončí pred súdom. Obe strany sa vzájomne obviňujú z očierňovania a poškodzovania dobrého mena. „Mesto Lučenec zvažuje právne kroky voči spoločnosti HANYX s.r.o., ktorá vykonáva nezákonne zber a výkup papiera na území mesta. Zavádza verejnosť, poškodzuje dobré meno mesta Lučenec a spoločnosti MEPOS s.r.o.,“ potvrdila hovorkyňa. Podobne sa plánujú zachovať aj Hanesovci. „Mesto poškodilo naše dobré meno tým, že nás obvinilo, že sme našu činnosť vykonávali načierno. Zároveň nám bráni v podnikaní. Podali sme podnet na Protimonopolný úrad, okresnú prokuratúru a ministerstvo hospodárstva,“ dodala Hanesová s tým, že ešte poslednýkrát pošlú žiadosť o prehodnotenie aj na mesto. „Ak bude stanovisko opäť negatívne, pravdepodobne skončíme pred súdom,“ zakončila. Stanovisko Protimonopolného úradu mesto do uzávierky nedostalo.