ŽELOVCE. Areál bývalých kúpeľov neďaleko obce Želovce v okrese Veľký Krtíš, prechádza revitalizáciou. Tamojšie občianske združenie Šóšárskych prameňov za viac ako tri roky vyčistilo územie a priľahlý lesopark od náletových drevín, postavilo tam prístrešok, lavičky, ohnisko, ihrisko pre deti i na petanque, obnovilo studňu a starú pivnicu a dalo tiež priestor umelcom, ktorí tam vytvorili drevené sochy.
Z bývalých kúpeľov oddychová zóna
Ako uviedol člen združenia Štefan Rimaj, výsledky práce chcú prezentovať obyvateľom obce, ale aj návštevníkom zo širšieho okolia v sobotu 26. augusta. "V tento deň sa tam uskutoční aj súťaž vo varení guľášu a súťaž v petanque," pripomenul.

Areál bývalých kúpeľov vlastní už niekoľko rokov zvolenská prepravná spoločnosť. Združenie si ho od nej pred časom prenajalo s tým, že ho podľa možností zrevitalizuje a otvorí opäť pre ľudí ako oddychovú zónu. V ich blízkosti sa navyše nachádza aj významné archeologické nálezisko s hrobmi Avarov.
Podľa Rimaja sa na obnove areálu podieľalo zhruba 20 členov združenia, ale aj niekoľko ďalších dobrovoľníkov. Príspevky, potrebné na stavbu mobiliáru, získali od dobrovoľných darcov.

Liečba kĺbov a pohybového ústrojenstva
Podľa údajov zo stránky obce kúpele vznikli niekedy v prvej polovici 19. storočia a existovali do roku 1945 ako malé vaňové kúpele lokálneho významu s minerálnymi prameňmi zemito-zásadito-slanej vody. Úspešne sa tam liečili choroby kĺbov, pohybového ústrojenstva a poúrazové stavy. Zanikli v druhej polovici 20. storočia. Šóšár, ako im vraveli miestni obyvatelia, sa po druhej svetovej vojne zmenil na socialistický pioniersky tábor, doškoľovacie stredisko, nočné sanatórium a koncom storočia v ňom život celkom ustal. Viaceré minerálne pramene ale dodnes vyvierajú popri ceste zo Želoviec do Kiarova, po ktorej vedie aj cykloturistická trasa.