RIMAVSKÁ SOBOTA. Tretí cyklus Projektu RUINY sa blíži. Organizátori zverejnili podrobný program podujatia. Tretí cyklus sa nebude líšiť len miestom konania. Okrem hudby budú jeho súčasťou aj diskusie.
Prezentácia rôzneho súčasného spracovania slovenského a moravského folklóru. Tak znie podľa producentky Alexandry Galambovej úloha programu tretieho cyklu Projekt RUINY. Ako organizátori pred časom ohlásili, festival inej hudby na schátraných miestach, sa bude tentokrát konať v Rimavskej Sobote. To však nebude jedinou zmenou oproti prvým dvom cyklom. "Zmena prostredia, s ktorým úzko súvisí aj téma, je celkovo konceptuálnou odbočkou od doterajších dvoch podujatí, ktoré sa konali v Lučenci. Tentokrát organizátori zvolili kontroverznejšiu tému, ktorá sa dramaturgicky dotýka bývalého politického režimu a jeho vplyvu na hudbu," ozrejmila Galambová.
Podujatie odštartuje 9. septembra v schátralej koncertnej sále bývalého študentského internátu. Program otvoria tematickou diskusiou o vzťahu folklóru a politiky v Československu. Medzi diskutujúcimi hosťami budú Jana Ambrózová (Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre), Joe Grim Feinberg (Sociologický ústav SAV) a Marian Friedl (Katedra muzikológie UP v Olomouci). Úlohu moderátora tentokrát prijal Peter Michalík (Rádio Devín).
Po edukatívnej besede sa ako prvé predstaví slovenské zoskupenie LÚKY, ktoré tvorí viachlasný dievocký a ženský spev lúčnych piesní. "Tie boli v minulosti neoddeliteľnou súčasťou vidieckej zvukovej krajiny, predovšetkým hornatých oblastí Slovenska. V podaní piatich skúsených speváčok pod vedením Jany Ambrózovej zaznejú tzv. „trávnice“ – a uspávanky severného Gemera, Horehronia, Liptova, Oravy a Kysúc," vymenovala. Doplnkom projektu LÚKY budú nahrávky hudobníka a sound-artistu Jonáša Grusku, ktorý strávil niekoľko mesiacov túlaním sa po slovenských lúkach, v prevedení špeciálnej zvukovej inštalácie.

,,Sedenie počas koncertov bude aj tentokrát v kruhu, v bezprostrednej blízkosti k umelcom. Je to pre nás určitý symbol očistenia hudby od zneužívania politickým režimom, aj preto sme sa to po pozitívnych ohlasoch z predchádzajúceho cyklu rozhodli zopakovať,” uvádza Dávid Petráš, dramaturg podujatia.
Hlavným hosťom tretieho cyklu bude Jiří Slavík. "Ten pomocou svojho dlhoročného priateľa Mariana Friedla, mimo iného odborníka na ľudovú hudbu, pátra po svojich kultúrnych koreňoch a originálnym spôsobom využíva odkaz moravskej a slezskej ľudovej hudby vo svojich vlastných skladbách," povedala Galambová. Jiří Slavík na podujatí predstaví svoj nový album s názvom Mateřština, ocenený českou soškou Anděl 2017, ktorý bude aj súčasťou prestížneho pražského festivalu Struny podzimu. "Album je výnimočnou kombináciou folklórnej surovosti, využívaním autentických prvkov ľudovej hudby a prístupu skúseného skladateľa," dodala.

Okrem hudby a diskusií privíta návštevníkov aj vizuálne umenie. Hneď pri vstupe na starej vrátnici budovy návštevníkov uvedie multimediálna inštalácia umelca a pedagóga Borisa Vaitoviča, v spolupráci s archívom Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. "Autor okrem dlhodobo rozvíjaného maliarskeho programu je verejnosti známy svojimi intermediálnymi inštaláciami prezentovanými na umeleckých podujatiach ako napr. Biela noc, Návrat vody do mesta, či viacerými exponátmi v košickom Steelparku," predstavila umelca Galambová. Ako doplnila, medzi jeho posledné úspešné projekty patria interaktívna audiovizuálna inštalácia prezentovaná na Európskej noci výskumníkov v Bruseli či projekt realizovaný v spolupráci s Oddelením fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie zastrešeným organizáciou Creative Industry Košice.
V prestávkach si môžu návštevníci festivalu vychutnať aj výtvarnú výstavu, o ktorú sa postará Denisa Spodniaková, študentka Technickej univerzity v Košiciach na Fakulte umení a aktuálna finalistka súťaže Nadácie VÚB banky. "Mladá výtvarníčka vystaví abstraktné diela, ktoré svojou vizuálnou časťou dokonale zapadajú do priestoru schátraného študentského domova, vďaka čomu si diváci môžu predstaviť voľné asociácie spájajúce myšlienku podujatia s miestom," uzavrela.
Organizátori upozorňujú, že počet návštevníkov je aj tentokrát obmedzený, preto odporúčajú zakúpiť si lístky v predstihu v online forme alebo v Mestskom kultúrnom stredisku v Rimavskej Sobote či v Lučenci v Zlatej uličke.