LUČENEC. Kvôli extrémnym horúčavám, ktoré zasiahli región v júli a v auguste, museli pristúpiť samosprávy k výnimočným opatreniam. Mestské úrady fungovali v špeciálnom režime, ulice ochladzovali kropením asfaltu, viac starostlivosti si vyžiadala aj zeleň. Opatrenia načreli mestám hlbšie do vrecka, nešlo však o výraznejšie sumy.
V Lučenci pribudnú nové vodné prvky
Počas vysokých teplôt prinášajú pre obyvateľov miest úľavu fontány, ktoré slúžia na osvieženie a ionizujú vzduch. Z regiónu sú vodné prvky výraznejšie zastúpené v Lučenci. Podľa informácií hovorkyne mesta Michaely Hrnčiarovej prevádzkujú fontánu v mestskom parku. „Na Námestí republiky máme tiež umiestnené takzvané pítka. V tomto období mesto rekonštruuje radničné námestie na Ulici Dr. Herza, kde bude umiestnené ďalšie pítko,“ priblížila hovorkyňa. Mesto podľa jej slov myslelo na vodné atrakcie aj pri výstavbe obchodného centra Galéria na námestí. „Mesto dalo do podmienok investorovi vytvorenie vodnej atrakcie, takže pri vstupe do centra od Námestia republiky sa nachádza aj uvedená atrakcia.“ Ďalší prvok by mal čoskoro pribudnúť za historickou radnicou. Podľa hovorkyne tam umiestnia studňu s jazierkom a tečúcou vodou. „Taktiež projekt na rekonštrukciu Kubínyiho námestia obsahuje vodný prvok.“
Jednou z modernejších metód na osvieženie ľudí sú aj vodné rozprašovače, ktoré však v regióne chýbajú. Podľa hovorkyne s nimi v meste do budúcna rátajú. „Mesto v tomto období rieši možnosti ich umiestnenia a napojenia na inžinierske siete. Mali by byť na Námestí republiky, alternatívne na radničnom námestí, ktoré sa rekonštruuje.“
Horúčavy dali zabrať aj mestskej zeleni. V Lučenci kvetinové záhony polievali raz denne. „Taktiež novovysadené stromy mesto polieva dvakrát týždenne. Voda je čerpaná z rybníka v mestskom parku,“ priblížila s tým, že polievanie zabezpečuje mestská akciovka Spool. Tá mala na starosti aj kropenie ciest. Vodu na tento účel čerpali z Tuhárskeho potoka. „Mesto ďalej po dohode so spoločnosťou Veolia zabezpečilo pristavenie cisterny s pitnou vodou na Námestie republiky. Taktiež boli na námestí vo väčšej miere zapínané zavlažovacie systémy,“ doplnila.
Vo Fiľakove vyschli desiatky stromov
S horúčavami sa pasovala aj neďaleká samospráva Fiľakova. Nakoľko sa v meste nenachádza žiadna fontána, vzduch sa snažili osviežiť častejším kropením ciest. „Naši dobrovoľní hasiči kropili ulice po prvýkrát, nakoľko až v minulom roku sa podarilo dať dokopy vhodné vozidlo,“ priblížil primátor Attila Agócs. Samospráva však podľa jeho slov rieši aj možnosť umiestnenia moderných rozprašovačov. „Pred dvomi rokmi sme ich aj objednali, ale nedošli nám. Naďalej o tom však vážne uvažujeme, realitou by sa mohli stať v budúcom roku,“ doplnil primátor s tým, že umiestnené by mohli byť pred mestskou knižnicou či podnikateľským inkubátorom.
Počas najväčších horúčav fungoval mestský úrad v upravenom režime. Úradníci pracovali do druhej popoludní, nakoľko v budove nie je zavedená klimatizácia. Podľa primátora zatiaľ uvažujú o jej namontovaní iba v obradnej sieni. „Šlo by o veľmi veľkú investíciu a v tejto historickej budove s vysokými krovmi by to bolo komplikované.“
Mesto pristúpilo aj ku zvýšeniu pitného režimu, najmä pre zamestnancov pracujúcich v exteriéri. „Ide najmä o aktivačných pracovníkov, pracovníkov na hrade či tých, ktorí nám kosia trávniky a čistia koryto potoka.“
Daň si horúčavy vybrali najmä na zeleni. „Tento rok bolo výzvou stíhať ich polievať. Vyschli nám desiatky nových stromov, napriek tomu, že na to bola vyhradená osobitná čata, ktorá celý deň nič iné nerobila,“ povedal primátor.
V Rimavskej Sobote zeleň zachránili
Kým vo Fiľakove nad zeleňou vyhrali teploty, v Rimavskej Sobote sa vysychaniu podarilo zabrániť. Ako informovala Oľga Fabová z Technických služieb mesta, polievanie zabezpečovali každý deň vrátane sobôt, nedieľ a sviatkov. „V skorých ranných hodinách od tretej do desiatej dopoludnia zabezpečujú technické služby polievanie komunikácií, kvetov a zelene dvomi cisternovými vozidlami vodou z rieky Rimava už od začiatku mája,“ povedala Fabová s tým, že vďaka tomu sa im podarilo udržať zeleň v dobrej kondícii . „K vysychaniu kvetov a stromov zatiaľ nedošlo. Výnimkou sú niektoré mladé tuje, ktoré boli vysadené v tomto roku a vysychanie bolo spôsobené venčením psov,“ dodala.
Podľa prednostu mestského úradu Štefana Szántóa kvôli horúčavám aj tu upravili pracovný čas úradníkov. Rovnako ako vo Fiľakove pracovali denne do 14-tej hodiny. „Na každom oddelení však bola zabezpečená služba na vybavovanie záležitostí občanov. Znamená to, že chod úradu bol zabezpečený, aj keď záujem občanov o vybavovanie si záležitostí bol v tomto období rapídne menší,“ ozrejmil. Klimatizácia v kanceláriách chýba aj na tomto úrade. „Klimatické zariadenie je len na niektorých chodbách, ale v tých horúčavách veľmi nepomohlo. Práve sa však začali práce na zateplení troch budov mestského úradu, dôjde i k výmene okien a dverí. Veríme, že pre budúce leto budú vďaka tomu podmienky lepšie,“ dodal.
V Poltári pokropili cestu iba raz
Úradné hodiny skracovali aj na Mestskom úrade v Poltári. Podľa prednostu Pavla Olšiaka klimatizácia chýba aj na ich úrade. Rovnako ako vo Fiľakove ju plánujú zaviesť iba do obradnej siene. „Opätovne zaradíme túto požiadavku do návrhu rozpočtu na budúci rok.“
V okresnom meste nefungujú žiadne fontány ani rozprašovače. „V budúcnosti môžeme tento stav prehodnotiť,“ povedal stručne. Vo zvýšenej miere sa podľa jeho slov starali len o kvetiny. „Ostatná zeleň si nevyžadovala špeciálny režim.“ Cesty pokropili iba raz. „Jedenkrát sme zabezpečili kropenie väčšiny komunikácií v meste prostredníctvom dobrovoľného hasičského zboru a vodu sme čerpali z vlastného zdroja úžitkovej vody,“ dodal.
Všetky tieto opatrenia si v mestách regiónu vyžiadali zvýšenie ich mesačných nákladov. Všetci oslovení sa však zhodli na tom, že nešlo o výraznejšie sumy, ako to býva napríklad pri extrémnych výkyvoch počasia počas zimy.