KOKAVA NAD RIMAVICOU. V kokavskej včelnici v časti Liešnica pribudnú novinky. V rámci projektu Včelí kRaj tu dokončujú projekt Počúvadla i priestor pre terapiu včelími produktmi. Nové atrakcie si budú môcť návštevníci odskúšať už na jeseň.
Prírodná učebňa Počúvadlo
V rámci kokavského projektu Včelí kRaj, ktorý získal v tomto roku prestížne ocenenie za komunitný rozvoj, pripravujú vo včelnici Počúvadlo. Jeho autorom je umelec Juraj Gábor, rodák z Brezničky, ktorý si pod miestnym Včelínom vytvoril ateliér koncom júla. „Juraj vo svojej tvorbe reaguje na konkrétne miesto, v poslednej dobe zaujal odbornú aj širokú verejnosť najmä inštaláciou Zraková pyramída v Súľove. Bol nominovaný na Cenu Oskára Čepana za rok 2016,“ ozrejmil David Turčáni, koordinátor projektu.

V Liešnici od júla vytvára Počúvadlo - malú prírodnú učebňu. „Cieľom je vytvoriť priestor na prednášky a diskusie v tieni vysokých jedlí, kde sa drží chládok aj v horúce augustové dni. Juraj tomu dodal umeleckú hodnotu.“ Povedala včelárka Soňa Keresztesová, koordinátorka projektu Včelí kRaj.

Počúvadlo bude drevená nadzemná stavba, ktorá bude stáť na kameňoch, ktoré Juraj vybral z miestneho potoka. Chce ju zhotoviť sám a bez jediného klinca. Bude kombináciou jeho predchádzajúcich dvoch diel- Zrakovej pyramídy a Vertikálnej gradácie. „Pri nich som bol však závislí na rôznych remeselníkoch a statikoch, v tomto prípade to realizujem od počiatku sám a využívam takpovediac vlastnú silu. Tak, ako sa museli v minulosti v týchto lazoch spoliehať všetci sami na seba “ opísal Gábor. Počúvadlo bude mať podobný tvar ako zraková pyramída. Bude sa postupne rozširovať od bodu, kde bude stáť prednášajúci. Poslucháči budú sedieť na akýchsi gradujúcich schodoch. Steny budú tvoriť vertikálne dosky, ktoré budú mať medzi sebou odstup, čím budú poslucháreň prepájať s prostredím. Pod miestami na sedenie bude odpočívareň, odkiaľ budú môcť návštevníci pozorovať prostredie a relaxovať. „Verím, že ľudia si to všimnú a budú si uvedomovať jednotlivé faktory bez toho, aby som ich musel pomenúvať a opisovať,“ doplnil.
Na realizáciu Počúvadla získal mladý umelec grant vo výške 1500 eur od Nadácie Tatra banky.

Liečenie včelími produktmi
Podľa Turčániho bude Počúvadlo menším bratom Včelína, ktoré vzniklo minulý rok. Počas augusta dokončili aj jeho poschodie. Pokoj kokavských lazov chcú vo Včelom kRaji umocniť aj vďaka nemu. „Poschodie včelína bude disponovať posteľami priamo nad úľmi. Aj keď to môže znieť nebezpečne, spanie na úľoch je bežná praktika apiterapie – liečenia včelími produktmi,“ informoval Turčáni s tým, že Včelín tak bude súčasne aj apidomčekom. „Umožní oddýchnuť si, meditovať a pri príjemných zvukoch vychádzajúcich z úľov zrelaxovať.“ Ďalšou časťou apiterapie bude dýchanie úľového vzduchu. Ten má podľa Turčániho priaznivé účinky na dýchaciu sústavu človeka. „Prístroje Stockluft sme priniesli z Nemecka, kde má apiterapia silné korene.“ Vďaka podpore z Nadácie VÚB vo výške 1500 eur si tento rok apiterapiu vyskúšajú klienti denných stacionárov DEDESO Hnúšťa a DSS Slatinka Lučenec. „Zároveň ponúkame terapiu aj pre deti z regiónu s dýchacími problémami,“ doplnil.

Včelín bude v septembri po prvýkrát hostiť aj väčšie podujatie. Bude dejiskom konferencie včelárov. „Témou prvej akcie tohto typu bude ekologické a prírode blízke včelárenie. Privítame včelárov z celého Slovenska a nechceme, aby len sedeli a počúvali. Pripravené budú bloky ukážok, diskusií a okrúhlych stolov. Chceme následne vytvorené názory šíriť ďalej,“ uzavrel Turčáni. Počas konferencie budú sprístupnené aj Počúvadlo a apidomček.