RIMAVSKÁ SOBOTA. Je veľká len 2,5 centimetra a na kúsok ľadu sa zmení tak rýchlo, ako rýchlo dorastala do jedinečnej krásy. Dokonca takej, že zaujala odbornú porotu Royal Photographic Society. Očarila aj britský denník The Guardian. Reč je o zamrznutej mydlovej bubline, ktorú Daniela Rapavá z Rimavskej Soboty zvečnila na fotografii. Nazvala ju Levitácia.
Porota vyberala z vyše 3500 snímok
O tom, že s fotoaparátom to skutočne vie, Daniela Rapavá presvedčila už neraz. Nedávny úspech jej fotografie, zachytávajúci mrznúcu mydlovú bublinu, ktorej vrchná a spodná časť akoby neboli spojené, ju milo prekvapil. Nečudo, veď porota Royal Photographic Society vyberala z vyše tritisícpäťsto snímok. V najzaujímavejšej stovke, ktorá sa ocitne na septembrovej výstave v Londýne, je aj tá Danielina.
Ozvali sa aj z National Geographic
Mrznúce mydlové bubliny pod drobnohľadom fotoobjektívu Slovenky, pracujúcej v rimavskosobotskej hvezdárni, sú skutočne unikátne. Veď nedávno jedna z nich zaujala aj ľudí z National Geographic. A po nich ďalšie významné inštitúcie. „Jednu fotografiu zamrznutej bubliny som poslala na špeciálny server, zameraný na popularizačné snímky Zeme. Vyzerala ako planéta. Na takýchto serveroch pátrajú po dobrých snímkoch aj z National Geographic. Oslovili ma, či ju môžu uverejniť. Zaujala tiež na torontskej univerzite aj v Európskom satelitnom centre v Madride, kde ju zvečnili na pohľadniciach. Zopár mi ich aj poslali,“ podotkla s úsmevom skúsená fotografka.

Má svoj vlastný recept
Približne pred piatimi rokmi Danielu inšpirovala Kanaďanka. Tiež fotila zamrznuté mydlové bubliny. „Fotila ich pri mínus tridsiatich stupňoch, takže som myšlienku na to, že by som to mohla skúsiť aj ja, spočiatku zavrhla. Po čase mi to nedalo a rozhodla som sa, že to predsa len vyskúšam. Návod však nebol, preto som si zostavila vlastný recept,“ spomenula Rimavskosoboťanka, ktorá na výrobu bublín používa mydlovú vodu a cukor. „Dôležité je vystihnúť okamih fotenia. Niekedy bublina zamrzne veľmi rýchlo. Keď je už zamrznutá kompletne, nie je veľmi čo fotiť. No práve ten proces mrznutia je veľmi fascinujúci a na snímkach vyzerá skutočne zaujímavo,“ podotkla fotografka.
Dá na názor kamarátov
Daniela väčšinou do sveta posiela fotografie, ktoré sa páčia jej kamarátom a známym, ktorých si váži. Bublinám, zvečneným okom fotoaparátu, pridá v duchu aj krstného otca. Aj svetoznáma Levitácia ho má. Je ním prešovský fotograf František Franko. „Práve snímka s bublinou, ktorú vybrali na londýnsku výstavu, sa mu veľmi páčila,“ podotkla úspešná Slovenka.
Inšpirácia pre iných
Fotografovaniu sa venovala už ako študentka. Najprv si na mušku zobrala hmyz a kvety v astroparku hvezdárne, v ktorej pracuje. Neskôr ju uchvátili fyzikálne fotografie.
„Fotím to, čo príroda ponúka, pričom sa to nedá len tak vidieť. Tiež ďalšie zaujímavé veci ako plasty, celofán či ľad. Je mnoho objektov, ktoré sa nachádzajú okolo nás a určite stoja za povšimnutie,“ povedala Daniela, ktorú teší, keď jej snímky inšpirujú iných. A o tom, že skutočne inšpirujú, niet pochýb.
Ocenenia Daniely Rapavej
►2009: 1. miesto za reportáž v Medzinárodnom roku astronómie, Vesmír – dobrodružstvo objavov.
►2013: 1. miesto v kategórii Rozšírené smysly a obraz přírodních jevů na Fotofeste v Prahe (čestné uznanie AMFO).
2014: 1. a 2. cena na medzinárodnej fotosúťaži spojenej s výstavou Art and Science na rumunskej univerzite v Iasi.
►Fotografia v časopise National Geographic France.
►University of Toronto a European Union Satellite Centre Madrid vydali fotografiu Frosted Globe.
►2016: 3. miesto na Art and Science v Rumunsku.