DOLNÁ BZOVÁ. Populárne Bzovské sklárske dni v malej horskej dedine neďaleko Mýtnej sa začali. Oheň v unikátnej Hupkovej peci sa rozhorel už v stredu 6. 9. Aktuálne v nej teplota dosahuje 700 stupňov Celzia. Cez víkend by mal teplomer ukázať o 500 stupňov viac. No a tento rok sa bude skutočne na čo pozerať. Veď príležitosť byť pri priamo pri výrobe slávnej Zlatej Zuzany sa nenaskytne každý deň. Peter Greksa, predseda OZ Skálnik, ktoré podujatie organizačne zastrešilo, tvrdí, že príprava 7. ročníka Bzovských sklárskych dní, bola najnáročnejšia.
Deti si sadli za hrnčiarsky kruh
Už dnes (8. 9.) bolo pod prístreškom pri Hupkovej peci živo. Za hrnčiarsky kruh si sadli škôlkari aj školáci z neďalekej Mýtnej. Výroba keramiky pod taktovkou Evy Srníkovej z Novohradského osvetového strediska v Lučenci ich zaujala.
„Pre deti sme pripravili tvorivé dielne, ukázali sme im, ako sa kúri v našej sklárskej peci, ako sa fúka sklo, aké výrobky sa u nás vyrábali,“ ozrejmil Greksa a upresnil, že Dolná Bzová sa v minulosti preslávila výrobou ľudového skla. „Bolo to výrobky pre tunajších ľudí aj ľudí z okolia. Neskôr technická úroveň sklární vzrástla, mali vlastnú brusiareň aj ľudovo nazývanú puliareň,“ načrel Greksa do histórie.
Pohár sa vrátil na miesto, kde bol vyrobený
Brúsenie skla v Dolnej Bzovej sa datuje do obdobia medzi rokmi 1841 – 1856. V tom čase tu žili manželia Hudecovci, ktorých najstaršia dcéra Karolína bola manželkou evanjelického farára Maróthyho. „Svadbu mali v dobročskej fare, no a ich dcéra Elena nebol nikto iný, ako naša Elena Maróthy Šoltésová, známa zakladateľka ženských spolkov, rodinných škôl, spisovateľka a publicistka. Podľa všetkého sklársky majster Hudec vyrobil svadobný pohár – čašu, ktorú Elena Maróthy Šoltésová získala postupným dedením ako svadobný dar. Jej prianím bolo, aby bol po jej smrti umiestnený v Slovenskom národnom múzeu v Martine,“ spomenul predseda OZ Skálnik.
Tento pohár sa po 150 rokoch vrátil na miesto, kde bol vyrobený, teda do Dolnej Bzovej. „Spolu s ostatnými výrobkami bude počas Bzovských sklárskych dní vystavený na sklárskej výstave, ktorá bude prezentovať výrobu sklárni v Dolnej Bzovej a tiež okolitých v Novohrade a Podpoľaní. „Návštevníci podujatia uvidia ľudové sklo, ktorému my hovoríme aj zelené."
V sobotu (9. 9.) sa na cesty vydajú aj turisti, ktorí budú prechádzať miestami, kde kedysi žili bzovskí majstri sklári so svojimi rodinami.

Dlhoočakávaná chvíľa
Najočakávanejším bodom programu Bzovských sklárskych dní je výroba svetoznámej Zlatej Zuzany v Hupkovej peci. „Skúšali sme to už pred troma rokmi a som si istý, že tentokrát sa nám to podarí. Dnes už o peci vieme oveľa viac. Vieme, aké sklo sa v nej dá nataviť, aké formy máme pripraviť. Návštevníci sa dozvedia aj to, ako sa vlastne zlatá gulička dostala do nôžky pohára. Kedysi prísne strážené tajomstvo bude odtajnené,“ podotkol s úsmevom Greksa.
Zlatá Zuzana, ktorú v Dolnej Bzovej vyrobia, sa stane súčasťou putovnej výstavy, ktorá sa začne práve počas víkendového podujatia v tejto obci, pokračuje do divínskeho Zichyho kaštieľa, odtiaľ do lučeneckého múzea a múzea v Detve.
Nemenej atraktívne bude aj premietanie najúspešnejších amatérskych filmov zo súťaže v Hriňovej a tiež filmu Poľana, ktorý uspel na súťaži v Los Angeles. Návštevníci Dolnej Bzovej sa môžu tešiť aj na výrobu sklenenej parády, ktorá bude zdobiť diela z dreva, kovu aj kameňa, vytvorené šikovnými študentmi aj poprednými umelcami počas sympózia, ktoré prebiehalo v rámci aktuálneho aj uplynulých ročníkov.