RIMAVSKÁ SOBOTA. Unikátna zbierka historickej potápačskej techniky, ktorú Gemersko – malohontské múzeum v Rimavskej Sobote (GMM) získalo uplynulý rok do svojho zbierkového fondu, nezostala bez povšimnutia. Okrem toho, že zaujala návštevníkov múzea, priniesla do centra Gemera aj významné ocenenie. Riaditeľka GMM Oľga Bodorová si prevzala Výročnú cenu revue Pamiatky a múzeá za rok 2016. Bola udelená za akvizíciu rozsiahlej zbierky potápačskej techniky Petra Ferdinandyho z Revúcej. Oceňovania, ktorého dejiskom bola uplynulý štvrtok (7. 9.) Trnava, bol účastný aj vášnivý zberateľ.
„Tento rok bola Trnava hosťujúcim mestom celoeurópskeho podujatia Dni európskeho dedičstva (DEKD). Akciu organizačne zastrešili Rada Európy a Európska komisia. Jej cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v 49 účastníckych štátoch,“ informovala Martina Oštrom Mareková, PR referentka GMM s tým, že naša krajina sa k organizátorom pripojila v roku 1993. „Odvtedy každoročne prebiehajú otváracie ceremónie v niektorom historickom meste, pričom každý ročník je zameraný na špecifickú tému,“ doplnila.

Zbierku, ktorá múzeu priniesla ocenenie, získalo GMM do svojho zbierkového fondu vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia. Unikátne kúsky zozbieral potápač, inštruktor potápania a cestovateľ Peter Ferdinandy z Revúcej. „Zbierku tvorí až 504 kusov najrozličnejších častí potápačskej výstroje. Sú z Francúzska, Maďarska, Španielska, Talianska, Rakúska, Poľska, Bulharska, Grécka, Anglicka, Taiwanu, USA, bývalej Nemeckej demokratickej republiky a Nemeckej spolkovej republiky, bývalého ZSSR a bývalej ČSSR, bývalej Juhoslávie, Švédska, Nemecka, Austrálie, Číny, Japonska, Brazílie, Indonézie, Kanady, Južnej Kórei a zo Slovenska i Českej republiky. Mnohé sú pozoruhodnými originálmi, pretože boli vyrobené alebo upravené v amatérskych podmienkach. Potvrdzujú tak mimoriadne schopnosti improvizácie nadšencov potápania na Slovensku, ale i v Čechách,“ ozrejmila Mareková.
Časť spomínanej zbierky si mohli návštevníci GMM pozrieť v rámci výstavy, ktorá prebiehala začiatkom roka.
Ferdinandyho zbierka má veľký význam a je skutočne hodnotná. Je priamym svedectvo o histórii a vývoji potápania. „Poskytuje prierez potápačskou technikou od hadicového zásobovania vzduchom z hladiny až po výstroj umožňujúcu nezávislý pohyb potápačov pod vodou, s vlastnou zásobou vzduchu v tlakových fľašiach v najrozličnejších podobách,“ upresnila PR referentka. Zároveň podotkla, že väčšina predmetov tvoriacich zbierku pochádza z polovice 20. storočia. Niektoré v minulosti využívali Zväzarm aj Československá ľudová armáda. „Zbierka je skutočne rozmanitá. Sú v nej potápačské neoprénové obleky, pogumované komplety, masky a plutvy, dýchacia technika, tlakové fľaše, vesty, nože, harpúny, vodotesné obaly na fotoaparáty a kamery, baterky, hĺbkomery, kompasy aj hodinky,“ zakončila Mareková.