RIMAVSKÁ SOBOTA. Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote sprístupní vo štvrtok 14. septembra o 15:00 výstavu venovanú 135. výročiu založenia múzea. Slávnostnú verniáž uvedie harfový koncert v podaní harfistky Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu Adriany Antalovej. O otvorení výstavy "Naj...zo zbierok Gemersko-malohontského múzea", ktorá potrvá do 30. novembra, informoval jeden z jej kurátorov, archeológ a vedúci vedecko-výskumného oddelenia GMM Alexander Botoš.
V úvode výstavy sa návštevník oboznámi s históriou múzea od jeho založenia v roku 1882. Múzeum predstaví verejnosti viac ako 60 zbierkových predmetov z odborov prírodné vedy, archeológia, história, etnológia, dejiny umenia a historický knižničný fond. Na pripravovanej výstave uvidia záujemcovia zbierkové predmety, ktoré majú nadregionálny význam alebo sú svojou múzejnou hodnotou výnimočné a raritné do takej miery, že je ich možné označiť prívlastkom „naj“.
"Návštevník si bude môcť prehliadnuť najťažší zbierkový predmet, najmenší a najstarší zbierkový predmet, najväčšiu, najmenšiu a najstaršiu hlinenú nádobu, najstarší zbierkový predmet zhotovený ľudskou rukou, najstaršiu textíliu, najznámejšiu westernovú pušku, najfarebnejšie taniere, najstaršie zaevidované zbierkové predmety, najväčší a najmenší obraz, najväčšiu, najmenšiu a najhrubšiu knihu a podobne," priblížil obsah výstavy Botoš. Podľa slov kurátora sprístupnia aj najnovšie akvizície zbierkových predmetov z jednotlivých fondov ako aj najnovšie reštaurované zbierkové predmety z fondu história umenia.
Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote svoju históriu začalo písať 3. septembra 1882 a je piate najstaršie múzeum na Slovensku. Hlavným zameraním múzea je dokumentácia prírody a spoločnosti historického regiónu Gemera a Malohontu. Od roku 1996 sa múzeum špecializuje na dokumentáciu hmotnej a duchovnej kultúry Rómov v širšom regióne. Na konci roku 2016 tvorilo zbierkový fond múzea 101 388 položiek, z toho bolo 68 539 zbierkových predmetov a 32 849 historických tlačí.