RIMAVSKÁ SOBOTA. Tlmené svetlo, desivé zvuky, na stenách tajomné nápisy, zamknuté mreže a jediný cieľ. Útek v priebehu šesťdesiatich minút. Silou nepochodíte. Dôležité je logicky myslieť, hľadať odpovede v indíciách, kombinovať, nachádzať ukryté predmety. Fenomén Escape Room, ktorý si podmanil svet, sa teší obľube aj na Slovensku. Nedávno pribudli dve izby aj v Rimavskej Sobote. V našom regióne sú zatiaľ jediné. Partie nadšencov hier sa dobrovoľne nechávajú zatvoriť do väzenia alebo si lámu hlavy nad záhadami cestovateľa. Ich napínavú púť, alias Escape road, pripomínajúcu hru na počítači, sleduje oko kamery.
„Zatvorili vás do väzenia. Ja viem, zrejme omylom. Ste nevinní ako všetci väzni,“ privítal hraniachtivých mladíkov Ján Medveď, ktorý zriadil tajomné izby v budove rimavskosobotského Stavartu a pokračoval: „Z väzenia ušli už šiesti väzni. Nechali vám tu indície, ako sa odtiaľ dostať. Na útek máte hodinu. Potom sa vymení stráž a končíte. A buďte opatrní, aby ste nedopadli ako tí, ktorým sa nepodarilo utiecť.“ Zámok na reťazi prepletenej pomedzi mreže cvakol. Najvyšší čas poobzerať sa po prvej indícii. Dvaja mladíci z Lučenca začali hľadať odpovede v záhadných nápisoch, predmetoch, riešili hlavolamy. Ján Medveď bol v obraze, aj keď sedel v inej miestnosti. Všetko totiž videl na monitore počítača.
Je to iné ako počítačová hra
Peťo a Maťo mali čo robiť, kým sa dostali z väzenia. No zhodli sa, že to bola dobrá previerka ich logiky. „Je to len a len o premýšľaní. Niektoré pasáže hry sú dosť náročné a poriadne nás zdržali. Je to úplne iné, ako keď hráte hru na počítači. Reálne všetko, čo urobíte, skutočne prežívate. Skrátka, treba to zažiť,“ povedal 21-ročný vysokoškolák Peter. „Je to aj o tímovej spolupráci. My sme sa nie vo všetkom zhodli. Bolo to náročné a zábavné zároveň,“ podotkol Maťo.
Niekto prejde hrou ako nôž cez maslo, no nájdu sa aj takí, ktorí sa poriadne natrápia, kým nájdu odpoveď na sériu hádaniek a hlavolamov. Ján Medveď tvrdí, že v Escape road sa zabavia deti aj dospelí.
„Hra pozostáva z menej i viac náročných úloh. Nevyžaduje si žiadne špeciálne schopnosti. Kľúčom k úspechu je vzájomná komunikácia a spolupráca. Jedinečná je v tom, že ste fyzicky súčasťou jej deja,“ ozrejmil a podotkol, že 60 percent hry je založenej na všímavosti, 30 percent na logike a zvyšných desať na vedomostiach. „Bolo tu 9-ročné dievča. Videlo 90 percent vecí, ktoré si iní nevšimli. Mal som tu aj 78-ročného hráča, ktorý sa skutočne bavil.“
Pár ľudí sa ešte potrápi
No nielen o útek z väzenia je záujem. Zaujala aj izba s názvom Záhady cestovateľa. V nej sa hráči môžu zdržať dlhšie ako za mrežami. Na vyriešenie hádaniek majú 75 minút. „Chcem, aby sa ľudia zabavili, preto majú na hru viac času a k dispozícii nápovedy. Musia vyriešiť 25 záhad,“ upresnil tvorca tajomných komnát.
Každá izba sa po čase „okuká“. Ten, kto hrou prejde, sa už nemá prečo vracať späť, keďže pozná riešenia hlavolamov. Tvorcovia populárnej zábavy na to pamätali. „Je jasné, že žiadna izba na jednom mieste nebude fungovať večne. Po istom čase sa presťahuje inam a urobí sa nová. Je mnoho zaujímavých námetov. Už dnes mám ďalšie nápady. No kým ich zrealizujem, tak ešte nechám pár ľudí vytrápiť sa za mrežami alebo zapotiť sa pri riešení záhad cestovateľa,“ zakončil s úsmevom milovník spoločenských hier.