RIMAVSKÁ SOBOTA. Gemersko – malohontské múzeum v Rimavskej Sobote (GMM) už tradične vystavuje predmet mesiaca. Ani v októbri tomu nebude inak. Tentokrát si návštevníci budú môcť pozrieť náradie nerozlučne späté s obuvníckym remeslom. Pochádza z Tomášoviec, Bakty, Kyjatíc či Rimavskej Soboty. Podľa informácií, ktoré poskytla Ľudmila Pulišová, etnografka GMM, v etnografickom fonde múzea sa nachádza od roku 1995.
Vznikali spolky
„Obuvníctvo, spolu s čižmárstvom, krajčírstvom, kováčstvom, mlynárstvom a mäsiarstvom, patrilo kedysi medzi najrozšírenejšie remeslá na Slovensku. Obuvníci šili najmä koženú obuv. Mnohí sa ako pomocníci učili u obuvníckych majstrov, pretože kým mohli začať vykonávať toto remeslo samostatne, tak museli u majstrov odpracovať určitú dobu,“ ozrejmila Pulišová s tým, že v roku 1872 boli zrušené cechy a obuvníci sa podobne, ako iní remeselníci, začali organizovať v spolkoch. O rok neskôr vznikli obuvnícke spolky v Rimavskej Sobote a Revúce, neskôr v Ratkovej a Rožňave. „Gemer – Malohont patril na Slovensku k regiónom s najväčším počtom obuvníkov.“
Kríza zatvorila dielne
Prekvitajúce remeslo však začalo postupne upadať. V čase 1. Československej republiky jeho rozmach utlmila kríza. Mnohí obuvníci sa museli preorientovať na opravu obuvi vyrobenej v továrňach. Postupne začali zatvárať svoje dielne. „Niektorí sa začali živiť niečím iným. Spomeniem Lukáša Šoľu zo Sušian, ktorý sa začal venovať smaltovaného riadu. Obuvnícke remeslo postupne upadlo a v 50. rokoch 20. storočia zaniklo,“ načrela etnografka do histórie.
Zbierkový fond sa rozšíril
Nie všetko náradie zapadlo prachom v starých dielňach, ktoré sa časom úplne stratili. Pár kúskov pripomínajúcich remeslo, ktoré kedysi živilo rodiny, skončilo aj v rimavskosobotskom múzeu. „Získané náradie používal obuvník Desző Bán Bódi (1901 – 1983) z Tomášoviec. Po roku 2000 sa zbierkový fond rozšíril o časť náradia a výrobkov obuvníka Juraja Aláča (nar. 1901) z Bakty, Matúša Šuleka (1894 – 1971) z Kyjatíc a Samuela Králika (1877 – 1963), ktorý mal svoju dielňu na Cukrovarskej ulici v Rimavskej Sobote,“ zakončila Pulišová.
Spomínané náradie si návštevníci múzea môžu pozrieť počas celého októbra, od pondelka do piatku, v čase od 8.00 do 16.00 hod. Od 1. októbra bude múzeum cez víkendy zatvorené.