V Tisovci hrozil zánik strojárenskej výroby, investor prišiel včas

Ľudia, ktorí mesiace žili v neistote, napokon nerozšíria rady nezamestnaných.

Zľava: šéf rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, primátor Tisovca Peter Mináč, konateľ CSM Industry s.r.o. Tomáš Maroš, Pavol Šimkovič, generálny riaditeľ CSM Industry s.r.o.Zľava: šéf rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, primátor Tisovca Peter Mináč, konateľ CSM Industry s.r.o. Tomáš Maroš, Pavol Šimkovič, generálny riaditeľ CSM Industry s.r.o. (Zdroj: Marcela Ballová)

TISOVEC. Už vlani bolo jasné, že strojárenská fabrika v Tisovci sa zmieta vo finančnej kríze. Pre jej pracovníkov to neveštilo nič dobrého. Katastrofický scenár sa naplnil. Prišlo prepúšťanie, po ktorom nasledoval marcový štrajk. Ľudia sa dožadovali výplat aj odstupného. S nespokojnými strojármi sa vtedy stretol aj premiér Róbert Fico. Po rokovaní s novým investorom im prisľúbil vládnu pomoc z garančného fondu. Firma Cestné stavby a mechanizmy (CSM) Tisovec, ktorá bola založená v máji 1992 sprivatizovaním štátneho podniku Závody ťažkého strojárenstva Tisovec, sa dostala do konkurzu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre hŕstku ľudí naďalej pracujúcich vo fabrike nastalo obdobie neistoty. Hovorilo sa o príchode nového investora, no informácie o jeho zámeroch boli strohé. Hrozilo, že desiatky strojárov sa ocitnú na dlažbe. Dnes je situácie v závode, ktorý sa špecializuje na výrobu univerzálnych dokončovacích strojov (UDS), iná.

„Končí sa veľmi náročné obdobie, ktoré trvalo niekoľko mesiacov. V neistote boli nielen zamestnanci CSM, ale aj tunajšia samospráva. S potešením môžem povedať, že všetky pracovné miesta vo firme zostanú zachované. Je to vďaka príchodu nového investora, ktorý vytvoril nástupnícku spoločnosť CSM Industry s.r.o.,“ informoval na dnešnej tlačovej konferencii Pavol Šimkovič, generálny riaditeľ novovzniknutej firmy s tým, že pracovné pomery zamestnancov CSM sa zajtrajším dňom končia a automaticky dostanú nové zmluvy. Hlásenia na úrad práce sú tak pasé.

SkryťVypnúť reklamu

„Stotrinásť ľudí prejde plynule do novej spoločnosti. Zostanú pracovať v tej istej fabrike, pričom výrobný program sa nemení. Výroba UDS bude pokračovať, dokonca zvýšeným tempom. Tento rok plánujeme dokončiť 30 strojov. V nasledujúcom roku ich chceme vyrobiť a predať raz toľko,“ ozrejmil Šimkovič. Tiež pripomenul, že záujem o tieto stroje je aj v zahraničí.

Investor chce spolupracovať aj so školou

Vedenie CSM Industry s. r. o. plánuje postupne zvýšiť počet zamestnancov. Nebude sa spoliehať len na ľudí evidovaných na úrade práce, keďže nájsť vhodnú, resp. kvalifikovanú prácu, je v regióne s najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku, paradoxne ťažké. Odborníci a šikovní strojári z chudobného okresu si dnes zarábajú na živobytie v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

„Postupne si chceme vychovať vlastných zamestnancov. Plánujeme rozvinúť spoluprácu s tunajšou strednou odbornou školou, v rámci duálneho vzdelávania. Tiež máme záujem, aby sa ľudia, ktorí vo fabrike odpracovali dlhé roky a odišli odtiaľto, vrátili späť. Samozrejme, budeme spolupracovať aj s rimavskosobotským úradom práce, kde tiež môžeme nájsť vhodných kandidátov na jednotlivé pracovné posty,“ priblížil Tomáš Maroš, investor zo Stupavy, ktorý je konateľom CSM Industry.

Pomocnú ruku podal aj štát

Vo fabrike sa dnes so strojármi stretol aj šéf rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Podľa neho je dôležité, aby v okrese, v ktorom je na Slovensku najviac ľudí odkázaných na sociálne dávky, vznikali nové pracovné miesta.

„Je našou prioritou vytvárať podmienky nielen pre mobilitu, teda dochádzanie ľudí za prácou do iných regiónov, ale najmä príležitosti zamestnať sa priamo v okrese, v ktorom žijú,“ povedal minister, ktorý sa po rokoch ocitol v prostredí klasickej strojárenskej výroby. Tvrdil, že mu nie je cudzia. „V mladosti som pôsobil práve v tejto oblasti. Podľa mňa má spoločnosť CSM Industry, v prípade zabezpečenia odbytu, všetky predpoklady na to, aby dokázala zachovať strojárenskú výrobu v tomto meste a s ňou aj pracovné miesta.“ Zároveň pripomenul, že ku konkurzu CSM Tisovec prispelo aj embargo v súvislosti s krymskou krízou. Zdôraznil, že nástupníckej firme vyšiel vládny rezort maximálne v ústrety z hľadiska možností, ktoré ponúkajú nástroje aktívnej politiky na trhu práce. „Sumou do 200-tisíc eur sme pomohli v rámci štátnej pomoci de minimis, ktorú je možné poskytnúť aj na účely rozvoja regiónov a na podporu zamestnanosti. Tiež sme pripravení kedykoľvek tejto firme, mestu aj regiónu podať pomocnú ruku, keďže počítame s tým, že počet pracovných miest sa bude zvyšovať a aktuálne nelichotivé percento miery nezamestnanosti sa zníži.“

Prečítajte si tiež: Štát sa pokúsi pomôcť firme CSM v Tisovci Čítajte 

Primátorov teší zachovanie pracovných miest

Primátor Tisovca Peter Mináč má záujem o zachovanie zamestnanosti v meste a vytváranie nových pracovných príležitostí. Aktuálne je v Tisovci bez práce 220 ľudí. „Vo firme CSM pracovalo v roku 2008 približne 550 ľudí. Po strate zamestnania začali odtiaľto odchádzať spolu so svojimi rodinami. Pre mesto to znamená určitý útlm. Preto je pre nás veľmi dôležité, aby strojárenská výroba v meste zostala zachovaná.“

S novým investorom v Tisovci sa stretol aj poslanec NR SR Michal Bagačka, primátor Hnúšte. Potvrdil, že zachovanie výroby vo fabrikách, ktorým hrozil umieráčik, vnímajú ľudia žijúci na severe Rimavskosobotského okresu, veľmi citlivo.

„CSM-ka bola v Tisovci vždy akousi stálicou, čo sa týka zamestnanosti. Zánik strojárenskej výroby by bol veľkou ranou pre mesto aj región. Hnúšťa, ktorá je, čo sa týka priemyslu, ladená chemicky a gumárensky, je s Tisovcom úzko prepojená. Vzdialenosti medzi mestami sú malé a tak veľa ľudí z Tisovca dochádza za prácou do Hnúšte a naopak. Keďže nový investor prezentoval zachovanie aktuálnych pracovných miest a zabezpečenie odbytu, tak verím, že s pomocou štátu sa z hľadiska zvyšovania zamestnanosti posunie ďalej,“ vyjadril sa Bagačka s tým, že k hospodárskemu rastu Rimavskosobotského okresu je nevyhnutný príchod ďalších investorov.

Aj samotné okresné mesto ich potrebuje ako soľ. „Ak by ma niekto oslovil, že má záujem podnikať priamo v Rimavskej Sobote, tak určite spravím všetko preto, aby tam investor prišiel, keďže som aj poslancom za tento región. Záujemcovia o podnikanie v našom okrese sú. Nehovorím, že všetci sem prídu. Aj v Hnúšti boli situácie, keď investori len prišli, pozreli a odišli. S niektorými sme však stále v kontakte a počítam s tým, že v budúcom roku sa to tu ešte viac rozvinie. Dôležitým motivačným prvkom je pre nich aj finančná pomoc vlády hospodársky najzaostalejším regiónom na Slovensku. V rámci nej majú šancu získať financie na svoj ďalší rozvoj. Dôležitá je však spolupráca predstaviteľov jednotlivých samospráv,“ zakončil poslanec NR SR.

Nezamestnanosť

Ilustračné foto.
​

Počet ľudí bez práce medzimesačne klesol.


TASR
Ilustračné foto.

Nezamestnanosť v eurozóne sa v máji zvýšila na 6,3 percenta.


TASR
Súvisiace témy: Práca
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre. Chcú pravdu
  2. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  2. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  3. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  4. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  5. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  7. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  8. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 21 185
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 105
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 5 747
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 706
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 634
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 407
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 249
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 246
  1. Irena Šimuneková: Slnečnice
  2. Dagmar Olajošová: Realita dneška- nechceme spaľovňu
  3. Veronika Pirošík Mešková: O slovenskej Mejkpísovej (Alebo od vyšetrovateľky ku lektorke mindfulness)
  4. Viktor Pamula: Stali sme sa definitívne ruskou guberniou
  5. Jozef Huljak: Kremeľ zneužíva medzery v sankciách
  6. Štefan Šturdzík: Himaláje , drsné no zároveň dychberúce. No plné tiel obetí , ktorí podcenili silu hôr.
  7. Miroslav Ferkl: Nezávislý súddd
  8. Ján Raclavský: Imitácia práce s dátumom expirácie
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 26 442
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 288
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 11 654
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 412
  5. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 383
  6. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 669
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 6 414
  8. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 086
  1. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  2. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  3. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  4. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  5. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  6. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  7. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  8. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Všetko, čo hľadáte, nájdete u nás doma!


Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Tuhárske námestie v Lučenci čaká veľká zmena.

Z Európskej únie pritečie vyše 1,4 milióna eur.


Dostanete štyri vydania za rok a ďalšie výhody.


  1. Irena Šimuneková: Slnečnice
  2. Dagmar Olajošová: Realita dneška- nechceme spaľovňu
  3. Veronika Pirošík Mešková: O slovenskej Mejkpísovej (Alebo od vyšetrovateľky ku lektorke mindfulness)
  4. Viktor Pamula: Stali sme sa definitívne ruskou guberniou
  5. Jozef Huljak: Kremeľ zneužíva medzery v sankciách
  6. Štefan Šturdzík: Himaláje , drsné no zároveň dychberúce. No plné tiel obetí , ktorí podcenili silu hôr.
  7. Miroslav Ferkl: Nezávislý súddd
  8. Ján Raclavský: Imitácia práce s dátumom expirácie
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 26 442
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 288
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 11 654
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 412
  5. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 383
  6. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 669
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 6 414
  8. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 086
  1. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  2. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  3. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  4. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  5. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  6. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  7. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  8. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu