V Tisovci hrozil zánik strojárenskej výroby, investor prišiel včas

Ľudia, ktorí mesiace žili v neistote, napokon nerozšíria rady nezamestnaných.

Zľava: šéf rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, primátor Tisovca Peter Mináč, konateľ CSM Industry s.r.o. Tomáš Maroš, Pavol Šimkovič, generálny riaditeľ CSM Industry s.r.o.Zľava: šéf rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, primátor Tisovca Peter Mináč, konateľ CSM Industry s.r.o. Tomáš Maroš, Pavol Šimkovič, generálny riaditeľ CSM Industry s.r.o. (Zdroj: Marcela Ballová)

TISOVEC. Už vlani bolo jasné, že strojárenská fabrika v Tisovci sa zmieta vo finančnej kríze. Pre jej pracovníkov to neveštilo nič dobrého. Katastrofický scenár sa naplnil. Prišlo prepúšťanie, po ktorom nasledoval marcový štrajk. Ľudia sa dožadovali výplat aj odstupného. S nespokojnými strojármi sa vtedy stretol aj premiér Róbert Fico. Po rokovaní s novým investorom im prisľúbil vládnu pomoc z garančného fondu. Firma Cestné stavby a mechanizmy (CSM) Tisovec, ktorá bola založená v máji 1992 sprivatizovaním štátneho podniku Závody ťažkého strojárenstva Tisovec, sa dostala do konkurzu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre hŕstku ľudí naďalej pracujúcich vo fabrike nastalo obdobie neistoty. Hovorilo sa o príchode nového investora, no informácie o jeho zámeroch boli strohé. Hrozilo, že desiatky strojárov sa ocitnú na dlažbe. Dnes je situácie v závode, ktorý sa špecializuje na výrobu univerzálnych dokončovacích strojov (UDS), iná.

„Končí sa veľmi náročné obdobie, ktoré trvalo niekoľko mesiacov. V neistote boli nielen zamestnanci CSM, ale aj tunajšia samospráva. S potešením môžem povedať, že všetky pracovné miesta vo firme zostanú zachované. Je to vďaka príchodu nového investora, ktorý vytvoril nástupnícku spoločnosť CSM Industry s.r.o.,“ informoval na dnešnej tlačovej konferencii Pavol Šimkovič, generálny riaditeľ novovzniknutej firmy s tým, že pracovné pomery zamestnancov CSM sa zajtrajším dňom končia a automaticky dostanú nové zmluvy. Hlásenia na úrad práce sú tak pasé.

SkryťVypnúť reklamu

„Stotrinásť ľudí prejde plynule do novej spoločnosti. Zostanú pracovať v tej istej fabrike, pričom výrobný program sa nemení. Výroba UDS bude pokračovať, dokonca zvýšeným tempom. Tento rok plánujeme dokončiť 30 strojov. V nasledujúcom roku ich chceme vyrobiť a predať raz toľko,“ ozrejmil Šimkovič. Tiež pripomenul, že záujem o tieto stroje je aj v zahraničí.

Investor chce spolupracovať aj so školou

Vedenie CSM Industry s. r. o. plánuje postupne zvýšiť počet zamestnancov. Nebude sa spoliehať len na ľudí evidovaných na úrade práce, keďže nájsť vhodnú, resp. kvalifikovanú prácu, je v regióne s najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku, paradoxne ťažké. Odborníci a šikovní strojári z chudobného okresu si dnes zarábajú na živobytie v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

„Postupne si chceme vychovať vlastných zamestnancov. Plánujeme rozvinúť spoluprácu s tunajšou strednou odbornou školou, v rámci duálneho vzdelávania. Tiež máme záujem, aby sa ľudia, ktorí vo fabrike odpracovali dlhé roky a odišli odtiaľto, vrátili späť. Samozrejme, budeme spolupracovať aj s rimavskosobotským úradom práce, kde tiež môžeme nájsť vhodných kandidátov na jednotlivé pracovné posty,“ priblížil Tomáš Maroš, investor zo Stupavy, ktorý je konateľom CSM Industry.

Pomocnú ruku podal aj štát

Vo fabrike sa dnes so strojármi stretol aj šéf rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Podľa neho je dôležité, aby v okrese, v ktorom je na Slovensku najviac ľudí odkázaných na sociálne dávky, vznikali nové pracovné miesta.

„Je našou prioritou vytvárať podmienky nielen pre mobilitu, teda dochádzanie ľudí za prácou do iných regiónov, ale najmä príležitosti zamestnať sa priamo v okrese, v ktorom žijú,“ povedal minister, ktorý sa po rokoch ocitol v prostredí klasickej strojárenskej výroby. Tvrdil, že mu nie je cudzia. „V mladosti som pôsobil práve v tejto oblasti. Podľa mňa má spoločnosť CSM Industry, v prípade zabezpečenia odbytu, všetky predpoklady na to, aby dokázala zachovať strojárenskú výrobu v tomto meste a s ňou aj pracovné miesta.“ Zároveň pripomenul, že ku konkurzu CSM Tisovec prispelo aj embargo v súvislosti s krymskou krízou. Zdôraznil, že nástupníckej firme vyšiel vládny rezort maximálne v ústrety z hľadiska možností, ktoré ponúkajú nástroje aktívnej politiky na trhu práce. „Sumou do 200-tisíc eur sme pomohli v rámci štátnej pomoci de minimis, ktorú je možné poskytnúť aj na účely rozvoja regiónov a na podporu zamestnanosti. Tiež sme pripravení kedykoľvek tejto firme, mestu aj regiónu podať pomocnú ruku, keďže počítame s tým, že počet pracovných miest sa bude zvyšovať a aktuálne nelichotivé percento miery nezamestnanosti sa zníži.“

Prečítajte si tiež: Štát sa pokúsi pomôcť firme CSM v Tisovci Čítajte 

Primátorov teší zachovanie pracovných miest

Primátor Tisovca Peter Mináč má záujem o zachovanie zamestnanosti v meste a vytváranie nových pracovných príležitostí. Aktuálne je v Tisovci bez práce 220 ľudí. „Vo firme CSM pracovalo v roku 2008 približne 550 ľudí. Po strate zamestnania začali odtiaľto odchádzať spolu so svojimi rodinami. Pre mesto to znamená určitý útlm. Preto je pre nás veľmi dôležité, aby strojárenská výroba v meste zostala zachovaná.“

S novým investorom v Tisovci sa stretol aj poslanec NR SR Michal Bagačka, primátor Hnúšte. Potvrdil, že zachovanie výroby vo fabrikách, ktorým hrozil umieráčik, vnímajú ľudia žijúci na severe Rimavskosobotského okresu, veľmi citlivo.

„CSM-ka bola v Tisovci vždy akousi stálicou, čo sa týka zamestnanosti. Zánik strojárenskej výroby by bol veľkou ranou pre mesto aj región. Hnúšťa, ktorá je, čo sa týka priemyslu, ladená chemicky a gumárensky, je s Tisovcom úzko prepojená. Vzdialenosti medzi mestami sú malé a tak veľa ľudí z Tisovca dochádza za prácou do Hnúšte a naopak. Keďže nový investor prezentoval zachovanie aktuálnych pracovných miest a zabezpečenie odbytu, tak verím, že s pomocou štátu sa z hľadiska zvyšovania zamestnanosti posunie ďalej,“ vyjadril sa Bagačka s tým, že k hospodárskemu rastu Rimavskosobotského okresu je nevyhnutný príchod ďalších investorov.

Aj samotné okresné mesto ich potrebuje ako soľ. „Ak by ma niekto oslovil, že má záujem podnikať priamo v Rimavskej Sobote, tak určite spravím všetko preto, aby tam investor prišiel, keďže som aj poslancom za tento región. Záujemcovia o podnikanie v našom okrese sú. Nehovorím, že všetci sem prídu. Aj v Hnúšti boli situácie, keď investori len prišli, pozreli a odišli. S niektorými sme však stále v kontakte a počítam s tým, že v budúcom roku sa to tu ešte viac rozvinie. Dôležitým motivačným prvkom je pre nich aj finančná pomoc vlády hospodársky najzaostalejším regiónom na Slovensku. V rámci nej majú šancu získať financie na svoj ďalší rozvoj. Dôležitá je však spolupráca predstaviteľov jednotlivých samospráv,“ zakončil poslanec NR SR.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 075
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 964
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 034
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 881
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 845
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 029
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 598
  1. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  2. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  3. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  4. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  5. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  6. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  7. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  8. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 98 370
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 306
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 310
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 309
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 535
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 831
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 427
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 196
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  2. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  3. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  4. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  5. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  6. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  7. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  8. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 98 370
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 306
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 310
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 309
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 535
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 831
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 427
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 196
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu