LUČENEC. V centre Novohradu pribudlo reprezentatívne miesto približujúce historický prierez životom v Lučenci. Pod strechou nedávno zrekonštruovanej radnice otvorili v piatok 29. 9. Mestské múzeum. Do užívania boli oficiálne odovzdané Radničné námestie a Radničné nádvorie.
„Po rekonštrukcii bolo nevyhnutné vniesť ducha tejto historickej stavbe. Dnes má radnica nové využitie. Bude slúžiť mestskému parlamentu, ľuďom pri slávnostných životných udalostiach, na organizovanie spoločenských podujatí, koncerty, výstavy, konferencie, pričom sa tu vytvoril dôstojný priestor aj pre múzejníctvo,“ povedala Alexandra Pivková, primátorka Lučenca.
Na sklonku pracovného týždňa obdivovali prví návštevníci expozície aj samotné priestory Mestského múzea.
„Mestu chýbalo miesto, kde by bola prezentovaná jeho história, ktorá by návštevníkom z iných regiónov aj krajín priblížila, ako sa tu kedysi žilo. Po veľkej rekonštrukcii radnice v roku 2015 sa zrodila myšlienka zriadiť vo vynovených priestoroch stálu expozíciu. Zachytáva najcharakteristickejšie prvky, vystihujúce niekdajší život v našom meste,“ povedala kunsthistorička Andrea Moravčíková, vedúca Mestského múzea.
Je čo obdivovať
Návštevníci múzea si môžu pozrieť ukážky bývania niekdajšej vyššej spoločenskej vrstvy, expozíciu venovanú dvom smaltovniam, ktoré boli v minulosti neodmysliteľnou súčasťou Lučenca. „Sú tu výrobky z Rakottyayho a tiež Sternlichtovej smaltovne. Práve Rakottyayho životný príbeh je skutočne zaujímavý, keď sa z obyčajného tovariša stal úspešný továrnik,“ pripomenula Moravčíková s tým, že v múzeu sa nezabudlo ani na zvonolejárstvo, pretože v Lučenci kedysi fungovalo šesť takýchto dielní. Jedna z nich vyrábala zvony až sto rokov. Zaujímavosťou je aj Nebeský hodinový stroj. „Ciferník je z Rímsko – katolíckeho kostola z Fiľakova. Jeho priemer je 2,5 metra. Samotný hodinový stroj, ktorý pohýnal ručičky, pochádza z 19. storočia. Je z Evanjelického kostola v Lučenci,“ podotkla kunsthistorička.
V múzeu nechýba ani expozícia venovaná lučeneckému maliarovi Františkovi Gyurkovitskovi, ktorej dominantou je päť metrov široký obraz s názvom Vyhrabávanie mŕtvol. Nezabudlo sa ani na bývalé závody, ktoré boli živiteľkami mnohých rodín – Poľanu a Mier.
Cestovanie v čase ponúka jedinečná expozícia Marty Galádovej Škola našich predkov. Približuje školské prostredie od čias Rakúsko – Uhorska až po rok 1989.
Otvorenie nových priestorov spestrilo vystúpenie hudobníkov Slovak Tango, Traditional Dixie Stompers či Ivany Ecetovej, s ktorou sa na pódiu predstavil aj vo svete známy kontrabasista Štefan „Pišta“ Bartuš, rodák z Lučenca.
Príjemné miesto na oddych
V Mestskom múzeu v Lučenci je skutočne čo obdivovať. Pre návštevníkov je otvorené od utorka do soboty v čase od 10.00 do 18.00 hod. a v nedeľu v popoludňajších hodinách. Pri radnici vzniklo atraktívne miesto na oddych, pribudlo vyše 40 parkovacích miest. Na obnovu priestranstiev samospráva vynaložila celkovo 360-tisíc eur. Súčasťou revitalizácie boli terénne úpravy a výsadba zelene, vybudovanie oporných múrov, veľkoplošná maľba na priľahlej stene, nové osvetlenie, oplotenie, zábradlia či vybudovanie jazierka a studne na Radničnom nádvorí.