RIMAVSKÁ SOBOTA. Vzhľadom pripomína ľudový signálny nástroj, zvaný roh. Účel tohto predmetu je však úplne odlišný. Šľachtici, ktorí kedysi s obľubou šnupali tabak, po tomto cennom kúsku siahali denne. Reč je o najprepychovejšej nádobe na tabak, ktorá sa nachádza v zbierkovom fonde Gemersko – malohontského múzea v Rimavskej Sobote (GMM). Spolu s ostatnými unikátmi je aktuálne súčasťou výstavy, ktorá bola sprístupnená pri príležitosti osláv 135. výročia vzniku múzea.
„Mosadzný podstavec má tvar vtáčej nohy, ktorá drží v pazúroch dlhú rohovinu. V jej strednej časti je umiestnená malá nádobka na šnupací tabak. Okolo nej je mosadzná obruč, dekorovaná vzorom s rastlinným motívom,“ vysvetlil Alexander Botoš, vedúci vedecko-odborného oddelenia GMM a kurátor spomínanej výstavy a podotkol, že tento cenný predmet daroval múzeu 29. apríla 1915 István Kozák.
„Nikotín sa dostával do tela prostredníctvom nosovej dutiny. Šnupanie tabaku bolo známe aj medzi Indiánmi v Amerike. V Európe sa rozšírilo v 16. storočí. Na našom území sa tabak šnupal od 17. storočia,“ upresnil Botoš s tým, že šnupaniu holdovali predovšetkým príslušníci šľachty. V porovnaní s fajčením fajky ho považovali za elegantnejšie.
Návštevníci múzea si prepychovú nádobu na tabak môžu pozrieť v rámci výstavy, ktorá bude sprístupnená do 30. novembra.
