FIĽAKOVO. Úspešný projekt, stopnutý koncom roka 2015, je vzkriesený. Občianske hliadky, ktoré vo Fiľakove fungovali takmer trinásť rokov, opäť vyrazia do ulíc. Ich pôsobenie v meste si v minulosti pochvaľovali aj rimavskosobotská, jelšavská či revúcka samospráva. Po ich zániku dokonca hľadali možnosti, ako hliadky udržať a financovať ich z iných zdrojov. Vo Fiľakove bude už v najbližších dňoch pôsobiť v rámci programu Miestnych občianskych poriadkových služieb (MOPS) osemčlenná hliadka.
Vo Fiľakove sa rómske hliadky osvedčili
„Patrili sme medzi prvé mestá v regióne, v ktorých mali občianske hliadky. Spočiatku fungovali na báze občianskeho združenia. Ich členov sa samospráva snažila zamestnať na čiastočné úväzky aj v rámci mesta. Vzhľadom na pozitívne skúsenosti sme v roku 2014 uvítali možnosť podať veľký projekt,“ informoval Attila Agócs, primátor Fiľakova s tým, že v tom čase hliadky pomáhali riadiť premávku, dohliadali na poriadok pri väčších podujatiach, mali pod drobnohľadom dianie v meste najmä cez víkendy. Zameriavali sa aj na kontrolu konzumácie alkoholu mladistvými.
Podľa informácií, ktoré poskytla hovorkyňa mesta Fiľakovo Klaudia Kovácsová, realizácia projektu MOPS bude v našej krajine znamenať prácu na 36 mesiacov pre osemsto ľudí, väčšinou zo znevýhodnenej rómskej komunity. Bude prebiehať bude v 148 samosprávach.
Projekt môže roky fungovať, peniaze sú
„Hliadky budú môcť vykonávať rôzne pomocné služby v meste, napríklad pomáhať deťom dostať sa do školy, budú nápomocné počas priebehu rôznych podujatí aj pri drogovej prevencii. Práve tú sme sa na podnet primátora Fiľakova rozhodli posilniť,“ pripomenul Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády pre rómske komunity a podotkol, že nepôjde o parapolíciu. Zdôraznil aj fakt, že na fungovanie projektu MOPS minimálne do roku 2023 je vyčlenených dostatok financií. „Treba zabezpečiť, aby tam už tentokrát bola kontinuita.“
Vzhľadom na pozitívne skúsenosti s rómskymi občianskymi hliadkami sa fiľakovská samospráva snažila udržať ich existenciu aj po skončení projektu. Dobré ohlasy zaznamenala aj z minoritných skupín. „Poznajú sa, sú z jednej komunity, preto aj ich zásahy a napomenutia vnímali lepšie, ako od príslušníkov mestskej polície. Niekoľko členov sme potom ponechali na čiastkové úväzky a financovali sme ich cez menšie granty a projekty úradu práce. To však nebolo dostatočné riešenie. Preto sme veľmi radi, že sa projekt MOPS podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Vďaka tomu bude mať u nás ďalších osem ľudí prácu aspoň na tri roky,“ zakončil Agócs.