LUČENEC. Hoci Sebastián Kubinec profesionálne jazdí len druhú sezónu, v tej aktuálnej má našliapnuté na zisk titulu majstra sveta. S talentovaným mladíkom sme sa porozprávali o jeho doterajšej motosurferskej kariére i o tom, ako vďaka tomuto športu spoznáva svet.
Sebi, venuješ sa športu, ktorý u nás nie je veľmi známy. Čo je to motosurf?
Ide o mladý motorový šport, ktorý má niečo z motokrosu a niečo zo surfovania. Jazdí sa na vode na jetsurfe, čo je karbónový surf s turbínou a dvojtaktným motorom. Ovláda sa rukou pomocou joysticku a dokáže vyvinúť rýchlosť okolo 60 km/h.
Ako si sa k tomuto netradičnému športu dostal?
Prvý kontakt s jetsurfom som mal v roku 2012 vďaka otcovmu kamarátovi. Neskôr ma výrobca týchto mašín videl jazdiť a spýtal sa ma, či nechcem motosurf vyskúšať súťažne. Po tréningu som tak na prvé preteky nastúpil už v roku 2015. Predtým som sa 10 rokov venoval basketbalu, ale motosurf ma oslovil viac. Je to niečo nové a pre mnohých stále neznáme.
V našich končinách nie je motosurf veľmi známy. Ako je to vo svete?
Populárny je predovšetkým v Mexiku, USA alebo v Číne. Na Slovensku ešte nedosiahol takú popularitu, hoci z Lučenca súťažne jazdíme až traja. Populárny je najmä jetsurf, ktorí vlastnia mnohí, no používajú ho prevažne na zábavu.
Jazdí sa na mori alebo jazere?
Je to rôznorodé. Jazero má pokojnú hladinu a tým sú preteky jednoduchšie. Jazdiť na vlnách na mori alebo rieke si vyžaduje lepšiu techniku. Vo všeobecnosti sa však uprednostňujú jazerá alebo rieky kvôli jednoduchšiemu umiestneniu bójok.
Ako prebiehajú preteky?
Trať je podobná pretekom vodných skútrov. Všetci jazdci najprv absolvujú časové kvalifikácie, z ktorých sa vytvorí tabuľka a skupiny. Potom sa súťaží klasickým pavúkom až do finále. Z hľadiska kategórií jazdia deti do a od 10 rokov a muži od 16 rokov.
Preteká sa vo veľkej rýchlosti. Môže dôjsť k zraneniu?
Motosurf má veľmi ostré hrany, takže áno. K zraneniam dochádza aj pri páde vo veľkej rýchlosti na vodnú hladinu. Ja som si tak vlani v Číne natrhol sval.
Aká je tvoja doterajšia súťažná kariéra?
Vlani som absolvoval prvú kompletnú sériu majstrovstiev sveta, teda päť kôl. V Amsterdame som skončil tretí a prvýkrát som vystúpil na stupeň víťazov. Celkové hodnotenie sezóny mi prinieslo 6. miesto. V aktuálnom ročníku svetových i lokálnych pretekov som zatiaľ vždy obsadil medailové pozície. Pred sebou mám posledné kolo majstrovstiev sveta, ktoré sa uskutoční začiatkom novembra pri americkom Miami. V priebežnom hodnotení mám dva body náskok pred druhým jazdcom, takže práve v poslednom kole sa rozhodne o majstrovi sveta.
Prebiehajú aj ostatné kolá majstrovskej sezóny tak ďaleko v zahraničí?
Ako ktoré. Tento rok som jazdil vo Francúzsku, Rusku, Veľkej Británii a Česku. Absolvovanie pretekov v rôznych kútoch sveta je dosť finančne náročné, ale prvá desiatka najlepších jazdcov v aktuálnej sezóne má hradenú cestu aj ubytovanie. Takže stačí podávať dobré výkony a pretekár vlastne za celú majstrovskú sezónu nič neminie. Na oplátku spoznáva nových ľudí a vidí kus sveta. Na druhej strane, kúpa a servis jetsurfu sú finančne náročné. Našťastie, surf je malý a pomerne ľahký, takže nemusím za jeho prevoz platiť osobitne, ale nosím ho ako klasickú batožinu. K výbave ešte patria neoprénové nohavice, ochrana krčnej chrbtice, prilba a plávacia vesta.
Aké predispozície musí mať dobrý motosurfer?
Stabilitu, výdrž a silné nohy. Bez toho by jazdec ťažko zvládol prudké brzdenie či zákruty vo veľkej rýchlosti.
Cestuješ po svete, kde na pretekoch stráviš aj niekoľko dní. Ako veľmi ti šport zasahuje do školských povinností?
Skĺbiť štúdium s motosurfom je časovo dosť náročné. Vždy však dobehnem to, čo zameškám. Som rád, že pedagógovia i vedenie Gymnázia B. S. Timravy v Lučenci sú veľmi ústretoví a podporujú ma, za čo som im veľmi vďačný.
S motosurfom si začal ako veľmi mladý a máš pred sebou dobré vyhliadky. Aké ciele by si chcel dosiahnuť?
V prvom rade získať v tejto sezóne titul majstra sveta. Ďalším cieľom je naďalej sa zlepšovať, pretože motosurf je zo dňa na deň populárnejší a konkurencia bude čoraz väčšia.