RIMAVSKÁ SOBOTA. Unikátne predmety z rozsiahleho zbierkového fondu Gemersko – malohontského múzea v Rimavskej Sobote (GMM) sú lákadlom pre čoraz viac ľudí. Uplynulý mesiac si príležitosť pozrieť si výstavu Naj ..., venovanú 135. výročiu založenia múzea, nenechali ujsť ani návštevníci spoza hraníc. Pod vyššiu návštevnosť múzea sa podpísali aj atraktívne podujatia, ktoré múzeum organizovalo počas nedávnych Dní európskeho kultúrneho dedičstva.
Bohatý program
„V septembri k nám zavítalo 1518 ľudí, pričom pozoruhodná bola najmä návštevnosť zo zahraničia,“ informovala Elena Lindisová, kultúrno – výchovná referentka GMM. Zároveň upresnila, že výstava Naj ... prilákala 267 návštevníkov. Podujatia s názvom Svetový deň cestového ruchu sa zúčastnilo 167 ľudí. Netradičný predmet mesiaca, relikviu blahoslavenej Zdenky Schelingovej, september si pozrelo 385 návštevníkov. „Dvadsiati z nich boli žiaci základných škôl, ktorí k nám prišli v rámci hodín náboženskej výchovy,“ podotkla Lindisová.
V septembri meralo cestu do GMM až 488 cudzincov. „Päťdesiatich z nich zaujala výstava Naj ... . Štyridsaťdeväť zahraničných návštevníkov si pozrelo výstavu spojenú so Svetovým dňom cestovného ruchu, no a 187 videlo predmet mesiaca,“ načrela do septembrových štatistík Lindisová.
Septembrová ponuka GMM bola skutočne pestrá. „Práve to prispelo k vysokej návštevnosti múzea. Skutočne sa bolo na čo pozerať aj čo počúvať. Okrem spomínaných výstav sme pripravili aj vystúpenie harfistky symfonického orchestra Slovenského rozhlasu Adriany Antalovej, ktoré dotvorilo dôstojnú atmosféru slávnostnej vernisáže výstavy pripravenej k 135. výročiu založenia múzea. V rámci Svetového dňa cestovného ruchu prebiehal podrobnejší výklad k vybraným výstavám v podobe komentovaných prehliadok,“ pokračovala referentka s tým, že zámerom múzea bolo podrobnejšie priblížiť najmä nové výstavy Malenkij robot (1945 – 1949) a V zajatí sovietskych lágrov, v rámci ktorej bol premietaný dokumentárny film Nevinní vinníci. Gemerčania v sovietskych lágroch.
Spestrenie v podobe predmetov mesiaca
Múzeum pravidelne zviditeľňuje aj atraktívny predmet mesiaca. „Zo zbierok vždy vyberieme zaujímavý predmet, ktorý stálej expozícii pridá na pestrosti. V septembri sme chceli verejnosti priblížiť významnú osobnosť, ktorej meno je nerozlučne spojené s Rimavskou Sobotu,“ ozrejmila Lindisová v krátkosti priblížila osud jedinej Slovenky, ktorá bola v roku 2003 vyhlásená za blahoslavenú.
„Zdenka Schelingová, rehoľná sestra z rádu Milosrdných sestier Svätého kríža, bola obeťou prenasledovania katolíckej cirkvi v bývalom Československu. Mučená žena bola odsúdená v júni 1952 prevezená do rimavskosobotskej väznice, kde ju držali do apríla 1953.“
K tejto téme múzeum pripravilo vyučovacie hodiny pre II. stupeň základných škôl. Vhodne tak doplnilo učivo náboženskej výchovy.
Značný záujem bol aj o stálu expozíciu zameranú na prírodu a spoločnosť regiónu Gemer – Malohont. Bola nainštalovaná počas celého septembra.
Lákadlom pre návštevníkov múzea sú aj aktuálne výstavy Neznáme farby svetových osobností, Policajné symboly zo sveta a spomínané Malenkij robot, V zajatí sovietskych lágrov a Naj ... .
Za zmienku stojí aj fakt, že za získanie rozsiahlej zbierky potápačskej techniky Petra Ferdinandyho z Revúcej, získalo múzeum Výročnú cenu revue Pamiatky a múzeá za rok 2016. Jej odovzdanie prebehlo uplynulý mesiac v Trnave.