RIMAVSKÁ SOBOTA. Belujskému hrnčiarstvu bude venovaná prezentácia a tvorivé dielne, ktoré sa konajú v piatok 13. októbra o 16.00 hod. v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Podujatie vzniklo v spolupráci s manželmi Drímajovcami z Beluja v okrese Banská Štiavnica, ktorí sa venujú výskumu tohto typu hrnčiarstva.
Na úvod sa návštevníkom formou projekcie krátkeho filmu s odborným výkladom priblíži belujská hrnčiarska dielňa z historického, estetického a technologického hľadiska. "Súčasťou projekcie je ukážka tradičného výrobného postupu tvarovania nádoby na hrnčiarskom kruhu," priblížila Tatiana Drímaj Recká.
Dodala, že po prezentácii bude nasledovať praktická časť, v ktorej si účastníci môžu vyrobiť ukážkové predmety z hrnčiarskej hliny, ktoré si následne vyzdobia tradičnou technikou rytia a maľovania, používanej v Beluji. Beluj je hontianska obec, ležiaca na okraji Banskoštiavnického okresu, tiahnuca sa popri belujskom potoku v plytkej doline južne od vrchu Sitno. Najstarší písomný záznam o hrnčiaroch v Beluji je z roku 1635.
Názov obce odvodzoval Andrej Kmeť od slovanského výrazu pre označenie "biela", a to zrejme podľa výskytu bielej hliny v chotári. Výrobky tunajších hrnčiarov sa vyznačovali kvalitným, neraz veľmi tenkým črepom a boli v širokom okolí veľmi žiadané.