Divínsky Boyard po roku opäť dobyli Hriňovčania

Tretí ročník atraktívnej súťaže, ktorá je podporou prevencie kriminality na školách, sa vydaril.

(Zdroj: Ing. Ján Sivok, PhD.)

DIVÍN. V Divíne sa na začiatku nového školského roku odohralo dobýjanie Divínskeho Boyardu. Išlo už o III. ročník medzi žiakmi základných škôl obľúbenej súťaže určenej pre deti vo veku 11 – 15 rokov spojenej so vzdelávaním v oblasti prevencie kriminality. Súťaž je súčasťou rovnomenného projektu a jej organizátorom je JASIV, občianske združenie so sídlom v Divíne. Spoluorganizátormi sú obec Divín, Základná škola Divín a Osvetové stredisko správy kultúrnych pamiatok – Divín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cieľom súťaže je od jej vzniku podpora prevencie kriminality detí škôl vzdelávaním, hrami a pohybom v prírode, a to cieľavedomým a koordinovaným pôsobením hravou a súťaživou formou vzdelávania na vývoj vnímania, správania sa a konania detí vo veku II. stupňa základných škôl. Zámerom je spojenie pohybu detí v prírode a hier s inovatívnymi prvkami vzdelávania a osvety vo vybraných oblastiach prevencie kriminality.

SkryťVypnúť reklamu

Tomu boli podriadené všetky aktivity projektu realizované v malebnom prostredí obce Divín, ktorá je známa množstvom zaujímavých kultúrnych pamiatok, ale i rôznorodosťou terénu v okolí svojho centra. Takto včlenená situácia a realizácia projektu Divínskeho Boyardu do krásneho a jedinečného prostredia obce Divín predpovedala zážitok z jeho absolvovania a návštevy deťmi tejto stredovekej klenotnice Novohradu.

Pozvánku do semifinále prijalo dvanásť škôl

Prvý ročník súťaže bol určený pre školy z okresov Lučenec a Poltár a bol jednokolový. Po jeho skončení vyjadrená spokojnosť a záujem o túto súťaž zo strany škôl a jej žiakov nás primäl k jej rozšíreniu na 2 semifinálové kolá pre školy z okresov Lučenec – Poltár a z okresov Detva – Zvolen, z ktorých najúspešnejšie školy postúpia do finále. V tomto trende súťaž pokračovala aj v roku 2017 svojím III. ročníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Naše pozvanie do semifinálových kôl (13. – 14. 9. 2017) prijalo spolu 12 škôl – ZŠ Divín, ZŠ Lovinobaňa, ZŠ s MŠ Cinobaňa, ZŠ s MŠ Halič, ZŠ Lučenec – Haličská 7, ZŠ Lučenec – Vajanského a osemročná vetva Gymnázia B. S. Timravy v Lučenci za okresy Lučenec – Poltár. Z okresov Detva a Zvolen do Divína zavítali ZŠ Kriváň, ZŠ Detva – Obrancov mieru, ZŠ s MŠ Mateja Bela Funtíka Očová, ZŠ Hriňová – Školská a ZŠ Hriňová – Krivec. Školy mali vytvoriť 4 družstvá po 5 žiakov z 5. – 9. ročníka v kombinácii chlapci – dievčatá. Na štart semifinálových kôl sa tak postavilo viac než 240 detí. Štart a cieľ súťaže bol na nádvorí Zichyho kaštieľa.

Zaujímavé zastávky, rozmanitá trať

Cieľom Divínskeho Boyardu v tomto ročníku bolo vštepiť deťom kolektívneho ducha, naučiť ich obetavosti jedného za druhého, vzájomnej pomoci a podpore, keď starší potiahne mladšieho, silnejší slabšieho. V Divínskom Boyarde nevyhrávajú jednotlivci, ale tímy, ktoré najlepšie zvládnu pripravenú súťažnú trasu. Po nej šli družstvá reprezentujúce seba, ale aj svoju školu, podľa mapky na hracích kartách, ktoré dostali na štarte. Semifinálová trasa obsahovala 10 zastavení, na ktorých družstvá absolvovali krátke vzdelávanie vo vybranej oblasti prevencie kriminality, následne krátky vedomostný test a netradičnú športovú aktivitu. Za všetko získavali body, ktoré sa im započítavali do celkového hodnotenia. Súčasťou trasy bol vybudovaný Adrenalínový park pod Veľkým vrchom s množstvom preliezačiek a prekážok. Deti boli nútené na trase čítať z mapy a orientovať sa v priestore. Viedla popri starom dube nad ruinami amfiteátra, bývalým sadom Zichyovcov – Panskou záhradou, popod ruiny hradu Divín cez Árendášku, lesom pod Veľkým vrchom až do historického centra obce a cez miestny park na parkovisko pri Zichyho kaštieli. Deti čakali prednášky a rozhovory z oblasti prevencie kriminality na témy ako je majetková kriminalita a vandalizmus či hrozba drog, omamné a návykové látky. Oboznámili sa s možnosťami poškodzovania a ohrozovania ľudských práv a hanobenia ľudskej rasy.

SkryťVypnúť reklamu

Od druhého ročníka sme do vzdelávania zaradili dnes aktuálnu tému imigrácie a obchodovanie s ľuďmi. Po absolvovaní adrenalínového parku deti čakala téma kyberšikanovanie a hrozba sociálnych sietí. V spojitosti s ňou deti pochopili, že voľný čas sa dá tráviť aj inak ako chatovaním pri počítačoch alebo hrami, a tak sa vyhnúť dôsledkom ohrození virtuálneho sveta. V centre obce ich čakali prezentácie činností Policajného zboru SR a Finančnej správy SR – Colného úradu a Záchranného a hasičského zboru SR (HaZZ) a zdravotných záchranárov zo Strednej zdravotníckej školy v Lučenci.

Deti sa dozvedeli pravidlá, postupy a pokyny pri ohrození života pri dopravných nehodách i iných nešťastiach. Pracovníci Finančnej správy SR – Colného úradu predviedli ukážky práce psov – pátračov a prinesené zbrane a iné pracovné pomôcky. V miestnom parku sa dozvedeli deti o týraní, šikanovaní a zneužívaní detí, rodinných problémoch a problémoch v kolektívoch. Na parkovisku pri kaštieli pribudla ďalšia téma, ktorou bola dopravná výchova a bezpečnosť cestnej premávky. Tu si mali deti možnosť vyskúšať simulátor opilosti a i vďaka tomu pochopiť hrozby a nebezpečenstvo alkoholu za volantom a pri cestnej premávke.

Počas semifinálových dní deti mali možnosť zapojiť sa na nádvorí Zichyho kaštieľa do tvorivých dielní pod vedením pani učiteľky Mgr. Ludmily Štupákovej – plietli z drôtu, vyrábali kvety šťastia, vlastné magnetky, prívesky na kľúče, náramky s menom, pojmovú mapu kriminality a plagát za školu, ktorú reprezentovali. Zaujali ich aj tradičné hlavolamy, logické hry, šachy či možnosť vytvoriť si vlastnú hru na počítači. Najviac ich však očaril hrnčiarsky kruh a práca s hlinou. Zanietenosť detí a výsledky ich práce nemali chybu.

Nádvorie Zichyho kaštieľa ožilo policajnými ukážkami

Po absolvovaní trasy čakalo všetkých pripravené občerstvenie v podobe chutného guľáša.

Pred vyhlásením výsledkov a postupujúcich do finále súťaže bola pre deti pripravená na nádvorí Zichyho kaštieľa prezentácia policajných psovodov a ukážky z ich aktivít zameraných na dolapenie páchateľa či pri ochrane majetku a života ľudí.

Do finále postúpili školy, ktoré získali najviac bodov spolu za všetky svoje družstvá. Z I. semifinále súťaže Divínsky Boyard za okresy Lučenec – Poltár do finále postúpili: ZŠ Divín, ZŠ Lučenec – Vajanského a ZŠ Lučenec – Haličská 7. Z druhého semifinále postúpili do finále: ZŠ Kriváň, ZŠ Hriňová – Školská a ZŠ Detva – Obrancov mieru.

Za umiestnenie na stupňoch víťazov získali poháre. Všetky deti štartujúce v semifinálových kolách získali pamätný list, pamätnú medailu a rôzne ceny a prezenty, ktoré do súťaže poskytli partneri súťaže. Ocenené boli aj najlepšie družstvá, ktoré získali na trase najviac bodov.

Očakávané finále III. ročníka súťaže Divínsky Boyard bolo v piatok 6. októbra 2017. Ráno pozdravilo všetkých finalistov chladným a veterným počasím. V priebehu dopoludnia sa vietor upokojil a do nádvoria Zichyho kaštieľa zavítali jesenné lúče zubatého slniečka.
Po slávnostnom otvorení finále sa na štart finálovej trasy postavilo 24 družstiev zo 6 škôl, pripravených zdolať jej nástrahy. Finálová trasa bola dlhšia, zaujímavejšia a súčasne športovejšia a adrenalínovejšia. Súťažiacich čakalo na nej 12 zaujímavých športových disciplín – napr. prechod na chodúľoch, väzenský beh, streľba z lukov, kárová disciplína, hod šípkami na cieľ, hod loptičkami do koša, skoky vo vreciach, prechod po lane medzi dvomi dubmi, ale aj streľba z historického katapultu. Súťažiaci na trase zdolali jeden z najvyšších geografických bodov obce – Veľký vrch a absolvovali fyzicky náročnejší Adrenalínový park pod Veľkým vrchom.

Na parkovisku pri Zichyho kaštieli na nich čakali prezentácie pracovníkov FALCK, záchranná a. s., záchrannej zdravotnej služby a pracovníkov HaZZ, ktorí mali pre deti pripravený náročný vedomostný test z oblasti činností pri záchrane a ohrození života a majetkov. Víťazom sa stalo družstvo, ktoré získalo najviac bodov. Celkovým víťazom sa stala škola, ktorej družstvá získali spolu najviac bodov.

Počas celého dňa mohli deti absolvovať na nádvorí Zichyho kaštieľa a areálu ZŠ Divín rôzne netradičné športové disciplíny, ktorých bolo 20 (mega-špuľka, hod súdkom piva, drevené lyže, pretláčanie fitloptou, číselný hlavolam, fúrikovanie, slepecký prechod cez lavičku, hádzadlo, väzenské drepy a i.). Po absolvovaní 15 z nich boli deti zaradené do zlosovania bohatej tomboly, kde na ne čakalo viac než 50 zaujímavých cien od partnerov podujatia.

Prišli aj hasiči a záchranári

Kým sa spočítavali body súťažiacich, na námestí neďaleko Zichyho kaštieľa bola pripravená simulovaná dopravná nehoda, kde profesionáli z HaZZ Lučenec a záchrannej zdravotnej služby z FALCK, záchrannej a. s., ukázali deťom čo sa odohráva pri dopravnej nehode, vrátane fixácie vozidla, eliminácie vzniku požiaru, vyslobodenia obete nehody s poskytnutím prvej predlekárskej pomoci a odovzdanie zraneného zdravotníckym záchranárom. Celá táto akcia za sprievodu komentára k jednotlivých úkonov pracovníkom HaZZ, znejúcich sirén a blikajúcich majákov predstavovala pre deti nevšedný zážitok a nové poznanie i tejto tienistej stránky života, ktorej kedykoľvek môžu byť priamym účastníkom.

Po adrenalínovom čísle finálového dňa súťaže Divínsky Boyard nasledovalo kultúrne číslo. Popoludnie a čas čakania na výsledky oživilo koncertné vystúpenie dua Jaro Gažo a Radko Pažej z Občianskeho združenia Škola života, ktorí svojím spevom a hudbou rozprúdili krv v žilách všetkých prítomných i napriek predchádzajúcej dažďovej prehánke a citeľnému ochladeniu.

Po zrátaní všetkých bodov nadišiel dlho očakávaný okamih – vyhlásenie víťazov III. ročníka súťaže Divínsky Boyard. Na Divínskom Boyarde však neprehráva nik – každá škola získala publikáciu o obci Divín, pamätnú medailu a pamätný list. Všetci žiaci za účasť vo finále získali od partnerov podujatia rôzne vzdelávacie materiály v oblasti prevencie kriminality, bezpečnosti cestnej premávky, ale aj vecné dary a prezenty od partnerov súťaže (perá, termohrnčeky, ruksaky, tetovačky). Členovia družstiev umiestnených na prvých troch miestach získali medaily a rôzne vecné ceny, darčeky a prezenty od partnerov podujatia a hlavne voľné vstupy do AQUATERMAL Dolná Strehová. Absolútnym víťazom III. ročníka Divínskeho Boyardu sa stala ZŠ s MŠ Hriňová – Školská, na druhom mieste skončila ZŠ Divín a na treťom mieste ZŠ Detva – Obrancov mieru. Všetkým srdečne blahoželáme.

Každá pomoc sa cení

Celková organizácia a príprava podujatia by nebola možná bez podpory a finančnej pomoci partnerov, ktorí vďaka získaniu dôvery v túto súťaž, v jej zmysel, ideu a podstatu prispeli na jej plnohodnotné zabezpečenie. Naším najvýznamnejším partnerom, ktorému patrí naše najväčšie ĎAKUJEME, je Ministerstvo vnútra SR – Rada vlády SR pre prevenciu kriminality, bez ktorého poskytnutej finančnej dotácie by nebolo možné tento projekt v takej kvalite a rozsahu zrealizovať. Projekt bol tiež realizovaný s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Vzdelávanie v oblasti dopravnej výchovy a bezpečnosti cestnej premávky finančne podporili Nadácia Volkswagen Slovakia a Ministerstvo dopravy a výstavby SR – oddelenie BECEP. Projekt podporila aj Nadácia pre deti Slovenska z grantového programu Dôvera. Projekt sa uskutočnil aj vďaka podpore Nadácii M-Market a Nadácii Centra pre filantropiu. Medzi hlavných partnerov projektu patria aj spoločnosti STRABAG, s. r. o. a SPODSTAV, spol. s r. o. Všetkým uvedeným partnerom patrí za ich nielen finančnú podporu, ale aj rôzne prezenty a darčeky pre deti a hlavne za vyjadrenú dôveru naše veľké úprimné ĎAKUJEME.

Samozrejme, naše poďakovanie si zaslúžia i reklamní partneri tejto súťaže uvedení nižšie, ktorí na jej organizáciu prispeli finančne alebo materiálovo, podobne ako aj produktoví a gastro partneri.

Zvlášť sa chceme poďakovať marketingovým a mediálnym partnerom súťaže Divínsky Boyard, ktorí sa svojimi aktivitami a prístupom k tejto súťaži starajú o to, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí – skrátka prispievajú k šíreniu dobrého mena Divínskeho Boyardu.
Za odbornú podporu projektu touto cestou ďakujeme Krajskému riaditeľstvu Policajného zboru SR v Banskej Bystrici, Okresnému riaditeľstvu Policajného zboru SR v Lučenci, Obvodnému oddeleniu PZ Lovinobaňa, Krajskému riaditeľstvu HaZZ v Banskej Bystrici, Okresnému riaditeľstvu HaZZ v Lučenci, Dobrovoľným hasičským zborom v Divíne a v Ružinej, Finančnej správe SR – Colnému úradu v Lučenci, Strednej zdravotníckej škole v Lučenci a spoločnosti FALCK, záchranná a. s. Košice za odborné zabezpečenie časti aktivít projektu a praktické ukážky svojich činností.

Obci Divín patrí poďakovanie za poskytnutie pozemkov a priestorov, na ktorých prebiehala súťaž a pomoc pri príprave boyardovej trasy. Osvetovému stredisku správy kultúrnych pamiatok – Divín ďakujeme za prípravu priestorov nádvoria Zichyho kaštieľa. V neposlednom rade naše poďakovanie patrí všetkým pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom ZŠ Divín za ich činnosť a prínos k úspešnej realizácii projektu.

Osobitné poďakovanie chceme vysloviť vedeniu ZŠ Divín – Mgr. Anete Zvarovej a Mgr. Anne Králikovej. Veľké ĎAKUJEME patrí i pani učiteľke Mgr. Ludmile Štupákovej a všetkým deťom, ktoré koordinovala, za aktívny prístup a koordináciu športových a voľnočasových aktivít detí, t.j. pri zabezpečení tvorivých dielní a netradičných športových aktivít počas celej súťaže. Bez nej by dnes táto súťaž nebola na takej úrovni, na akej je. Naše ďakujeme patrí aj kuchárom pri guľáši, registrátorom súťažiacich, moderátorovi podujatia či ľuďom za kamerou a s fotoaparátom. Osobitné poďakovanie musíme vysloviť Ing. Jozefovi Dankovi za pomoc pri príprave, tvorbe, montáži a stavbe Adrenalínového parku pod Veľkým vrchom. Všetkým menovaným, ale i nemenovaným ľuďom, ktorí prispeli k realizácii III. ročníka Divínskeho Boyardu patrí ešte raz veľké ďakujeme.

Máme za sebou III. ročník súťaže Divínsky Boyard, ktorá je charakteristická inovatívnou formou vzdelávania detí v oblasti prevencie kriminality. Svojimi aktivitami smeruje od klasického vzdelávania z tried a zo školských priestorov a prináša novú formu vzdelávania detí do prírody spojenej s pohybom, hrami, a súťažami, čím prispieva k budovaniu zdravého životného štýlu, rozvoju pohybových aktivít a telesnej kultúry detí, k budovaniu tímového ducha, súdržnosti a vzájomnej podpory v kolektívoch prioritne u detí vo veku 11 – 15 rokov, t. j. II. stupňa základných škôl. Okrem toho tento ročník súťaže priniesol praktické poznanie činností a aktivít záchranných a bezpečnostných zložiek, čo bežne deti nemajú možnosť v škole vidieť. I takýto bol III. ročník súťaže Divínsky Boyard 2017. Všetky dôležité informácie, fotografie, videá či výsledky nájdete na www.divinskyboyard.sk.

Text a foto: Ing. Ján Sivok, PhD., predseda JASIV, o. z.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 775
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 903
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 724
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 844
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 900
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 531
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 825
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 530
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu